Brīdina par poliomielīta risku arī Latvijā; aicina ārstus pievērst uzmanību "aizdomīgiem" pacientiem

Uztraucoties par iespējamu poliovīrusa izplatību, Latvijas Infektoloģijas centrs (LIC) izplatījis brīdinājuma vēstuli ģimenes ārstiem un slimnīcām, aicinot pievērst īpašu uzmanību akūtās šļauganās paralīzes gadījumiem un pacientu izmeklēšanai, jo tieši šis sindroms ir viens no bīstamās slimības – poliomielīta – pazīmēm.

Latvijā pēdējie trīs poliomielīta gadījumi reģistrēti tālajā 1962. gadā, taču pasaulē slimība joprojām nerimst. Pasaules Veselības organizācija (PVO) cerēja, ka līdz 2005. gadam varēs teikt, ka pasaule ir brīva no poliomielīta. Iespējams, tāpēc pozitīvi vērtējams fakts, ka Latvijā tomēr nav pārtraukta vakcinācija pret šo sērgu.

Latvijā pastāv poliomielīta ievešanas risks no tām pasaules teritorijām, kur turpinās savvaļas poliovīrusa cirkulācija. Pēc PVO datiem, pasaulē šogad līdz augusta sākumam reģistrēti 309 savvaļas poliomielīta vīrusu izraisītie saslimšanas gadījumi 14 valstīs. Pašlaik par valstīm, kur izplatās poliomielīts, tiek uzskatīta Pakistāna, Afganistāna, Nigērija, Indija, bet ievestie gadījumi reģistrēti vēl 10 Āfrikas valstīs. Pērn savvaļas poliovīrusu ievešana izraisīja lielu poliomielīta uzliesmojumu Tadžikistānā ar tam sekojošo šīs infekcijas ievešanu Kazahstanā, Turkmenistānā un Krievijā.

Latvijā kopš 1962. gada nav reģistrēti saslimšanas gadījumi ar poliomielītu, un valsts kopš 2002. gada ir sertificēta kā no poliomielīta brīva valsts. Tomēr, kā uzsver LIC direktore Baiba Rozentāle, situācijā pasaulē, kad daudzviet pieaug saslimšana, arī Latvijā palielinās risks iekļūt šai infekcijai. Lai laikus atklātu poliomielīta gadījumus, visā pasaulē tiek nodrošināta pastiprināta epidemioloģiskā uzraudzība, kuras pamatā ir akūtās šļauganās paralīzes uzraudzība. No poliomielīta brīvas valsts statusa efektivitāti apliecina fakti, cik bieži tiek atklāti un reģistrēti paralīzes gadījumi un cik ātri un kvalitatīvi izmeklēti. PVO Eiropas reģionā līdz 5. augustam reģistrēts 841 akūtās šļauganās paralīzes gadījums, Krievijā 209, Ukrainā 72, Polijā 23, Baltkrievijā 22, Lietuvā 7, Norvēģijā 3. Latvijā šogad nav reģistrēts neviens šāds gadījums, taču pērn – 7. «Līdz šim Latvijā konstatētie gadījumi, kā to pierādījusi laboratoriskā izmeklēšana, nebija saistīti ar poliomielīta vīrusu,» norāda LIC Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta vadītājs Jurijs Perevoščikovs.

***

UZZIŅAI

Poliomielīts ir akūta infekcijas slimība (bērnu trieka), kas bojā nervu sistēmu

Slimību izraisa enterovīrusi, kuri organismā nonāk galvenokārt caur gremošanas traktu un ar asinīm iekļūst nervu sistēmā. Cilvēki inficējas pēc saskares ar slimnieku vai vīrusa nēsātāju

Pēdējie trīs savvaļas poliomielīta vīrusu izraisītie saslimšanas gadījumi Latvijā tika reģistrēti 1962. gadā

Vakcinācija tika uzsākta 1957. gadā. Pirms vakcinācijas uzsākšanas katru gadu reģistrēja no 100 līdz pat 800 saslimšanas gadījumiem

Avots: LIC, Neatkarīgā

Latvijā

Festivāla organizatori ar prieku paziņo, ka biļešu tirdzniecība uz nākamā gada festivālu Laima Rendezvous Jūrmala 2025, kas norisināsies no 25. līdz 27. jūlijam gleznainajā Dzintaru koncertzālē Jūrmalā, ir sākusies. Festivāls jau ir kļuvis par vasaras mūzikas tradīciju, kas vieno izcilākos māksliniekus no Latvijas un visas pasaules, dāvājot skatītājiem neaizmirstamus dzīvas mūzikas svētkus orķestra pavadībā, informē organizatori.