Vairāk ziņo par vakcīnu blakusparādībām

Ikviena ārsta pienākums ir ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, iespējami izraisītām blaknēm, norāda Zāļu valsts aģentūra (ZVA). Pērn ZVA saņēmusi 295 zāļu izraisītu iespējamu blakņu ziņojumus, kas ir par 46 procentiem vairāk nekā 2009. gadā, tomēr, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvija joprojām ieņem vienu no pēdējām vietām ārstu ziņošanas aktivitātes ziņā.

Neatkarīgā rakstīja, ka visvairāk ziņojumu ZVA saņemts par komplikācijām pēc vakcinācijas pret tuberkulozi. Savukārt atsevišķos gadījumos ir aizdomas arī par komplikācijām pēc ērču encefalīta vakcīnas, tomēr tas nav pierādīts. Raidījumam Panorāma tostarp Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti stāstīja par bērniem, kuriem pēc tuberkulozes vakcīnas veidojas bumbuļi padusēs, kuri ir jāoperē. Šādi bērni slimnīcā esot katru nedēļu. ZVA, pamatojoties uz iepriekš saņemtajiem ziņojumiem, secināja, ka blakusparādības, iespējams, radušās, nepareizi vakcinējot mazuļus, tas ir, vakcīna jāievada zem ādas.

ZVA speciālisti norāda: tā kā zāles nekad līdz pilnībai nevar tikt izpētītas un to izpēte turpinās, kamēr vien zāles ir tirgū, jāziņo par to novērotām blaknēm. Tā kā masu informācijas līdzekļos parādās informācija par blakusparādībām pēc zāļu lietošanas vai visbiežāk – vakcinācijas, ZVA uzskata: nav pieļaujams, ka ārsti publiskā vidē norāda uz zāļu vai vakcīnu blaknēm, bet par to oficiāli nav informējuši ZVA, kas varētu izvērtēt blakusparādību cēloņus.

Noteikumos par zāļu lietošanas izraisīto blakusparādību uzraudzības kārtību ir noteikti ikvienas ārstniecības personas un farmācijas speciālista ziņošanas pienākumi par novērotām blaknēm, skaidro ZVA speciāliste Sanita Skaidrā. Šādi ziņojumi ļauj ZVA pilnvērtīgi uzraudzīt tirgū esošo zāļu drošumu un nepieciešamību gadījumos atbilstoši rīkoties un veikt riska mazināšanas pasākumus, mazinot iespējamos riskus. Lai varētu nodrošināt uzraudzības sistēmas efektīvu darbību, ārstiem un farmaceitiem ir jāziņo par blaknēm, kas bijušas pacienta nāves cēlonis vai apdraudējušas pacienta dzīvību.

Jau nākamā gada jūlijā visi Eiropas Savienības (ES) iedzīvotāji būs vairāk informēti par zālēm, to blaknēm un citiem zāļu lietošanas drošuma aspektiem, ko paredz jaunie farmakovigilances normatīvie akti: regula un direktīva. Arī iedzīvotājiem būs iespēja ziņot par zāļu iespējami izraisītām blaknēm. Pacienti varēs norādīt ārsta koordinātas, lai ZVA varētu iegūt iespējami pilnīgu un precīzu informāciju par laboratoriskām pārbaudēm un citiem izmeklējumiem, jo šādi dati nepieciešami ziņojuma pilnvērtīgai analizēšanai un cēloniskā sakara zāles – blaknes ticamības pakāpes noteikšanai.

Latvijā

Jauno elektrovilcienu ceļš uz Latvijas sliedēm iesākās ne visai veiksmīgi. No “Škoda Vagonka” nopirktie jaunie vilcieni sāka kursēt janvārī, un sākumā tie lūza un kavēja, izraisot pasažieru neapmierinātību. Taču tagad vilcieni esot pielāgoti Latvijas realitātei, tāpēc valsts uzņēmuma “Pasažieru vilciens” vērtējumā vilcieni gaidāmajai ziemas sezonai ir gatavi, vēsta 360TV ziņas “Ziņneši”.

Svarīgākais