Uztraucoties par bīstamās slimības legionelozes izplatību pilsētu dzīvokļos, Latvijas Infektoloģijas centrs (LIC) rakstījis gan Rīgas domei, gan uzņēmumiem Rīgas ūdens un Rīgas siltums. Atbilde saņemta no Rīgas ūdens, kas apņēmies īstenot konkrētus pasākumus, lai ierobežotu slimību izraisošo baktēriju legionellu izplatību pilsētas ūdensvados.
LIC epidemiologs Jurijs Perevoščikovs norāda – epidemioloģiskajā izmeklēšanā pilsētas siltummezglos atklājies, ka ūdens temperatūra nav pietiekami karsta un ir ļoti labvēlīga vide šīm baktērijām.
Legioneloze jeb leģionāru slimība ir relatīvi reta infekcijas slimība, saka J. Perevoščikovs, LIC Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta vadītājs. Līdz šim Latvijā praktiski bijuši tikai no ārvalstīm ievestie gadījumi. Taču, sākot no pagājušā rudens, inficēšanās ar šo slimību būtiski pieaugusi. Neatkarīgā rakstīja: kopš 2007. gada 1. janvāra līdz 2010. gada 31. oktobrim reģistrēti 14 legionelozes saslimšanas gadījumi jeb 0,3 gadījumi mēnesī, tomēr, sākot no pērnā gada novembra, jau 13 jeb vidēji 2,2 saslimšanas gadījumi mēnesī. Veicot epidemioloģisko izmeklēšanu tā sauktajos legionelozes perēkļos un paņemot ūdens un virsmas paraugus konkrētos trīs dzīvokļos, noskaidrojies, ka visās vietās sastopamas slimību izraisošās baktērijas – karstā ūdens paraugos un no dušas sietiņa nomazgājuma. Šajos dzīvokļos kopumā bija saslimuši četri cilvēki, viens no viņiem miris. J. Perevoščikovs skaidro, ka šī slimība ir ļoti smaga, letalitāte neārstējot ir 30%. Tomēr arī ārstējoties pastāv iespēja, ka pacients var nomirt, un šādā gadījumā letalitāte ir 10%.
Infekcijas avots ir baktērijas saturošs ūdens, tām patīk stāvošs ūdens, vietas, kur ūdens netek regulāri. Cilvēka organismā baktērijas nonāk, ieelpojot aerosola veida ūdens daļiņas, – jo ūdens pilieniņi sīkāki, jo inficēšanās risks lielāks. Tās var ievērojami savairoties ūdens apgādes sistēmās temperatūras robežās no plus 20 līdz plus 45 grādiem. Legionellas īpaši vairojas ūdens tvertnēs, cauruļvados ar nelielu ūdens plūsmu vai stāvošā ūdenī, piemēram, dzīvokļos, kur reti tiek izmantoti krāni vai dušas. Pēc epidemiologu teiktā, ja tiek ievēroti noteikumi un karstais ūdens tiek nodrošināts attiecīgajā temperatūrā, tas ir, virs 45 grādiem, tad baktērijas nevairosies.
LIC vērsās gan Veselības ministrijā, informējot par to, ka Latvijā strauji pieaugusi saslimstība ar leģionāru slimību, gan Veselības inspekcijā, gan Rīgas domē, gan Rīgas ūdenī un Rīgas siltumā. LIC infekcijas slimību profilakses un pretepidēmijas pasākumu nodaļas vadītāja Anita Brila stāsta, ka atbilde saņemta no Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta, kas vēstuli ir pāradresējusi Rīgas ūdenim, bet atbildē no šā uzņēmuma norādīti pasākumi, ko, visticamāk, uzņēmums pastiprināti veiks, proti, dzeramā ūdens dezinfekcija ar hloru pirms padeves ūdensvada sadales sistēmā un ūdens rezervuāru profilaktiskā tīrīšana. A. Brila sacīja, ka nav saņemta atbilde no Rīgas siltuma.
***
LEGIONELOZE
Legioneloze jeb leģionāru slimība ir infekcijas slimība, kura bieži norit kā pneimonija (plaušu karsonis)
Cilvēka organismā slimības ierosinātājs nonāk, ieelpojot baktērijas saturošas aerosola veida ūdens daļiņas
Inficēšanās nav iespējama, iedzerot ūdeni, baktērijām jānonāk tieši plaušās
Avots: Latvijas Infektoloģijas centrs