Smēķētāju skaits pasaulē lēnām samazinās

Tabaka ir galvenais novēršamais nāvi izraisošais riska faktors pasaulē, tomēr patlaban 1,3 miljardi iedzīvotāju smēķē. Paredzams, ka no viņiem 650 miljoni mirs priekšlaicīgā nāvē tieši tabakas lietošanas radīto seku dēļ.

Pasaules veselības organizācija (PVO) prognozē, ka no 2025. līdz 2030. gadam kopējais smēķētāju skaits pieaugs līdz 1,6 miljardiem iedzīvotāju un vidēji 10 miljoni smēķētāju mirs priekšlaicīgā nāvē ik gadu.

Veselības ekonomikas centra pētījuma Atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatība un sekas Latvijā 2009 18. izdevumā teikts, ka smēķēšanas izplatība ekonomiski attīstītajās valstīs pēdējo gadu laikā ir stabilizējusies vai pat nedaudz mazinājusies, tikmēr attīstības valstīs smēķētāju skaits turpina pieaugt un patlaban sasniedz ap 80 procentu no kopējā pasaules smēķētāju skaita.

Latvija ir viena no dažām PVO Eiropas valstīm, kurā ar normatīvajiem aktiem noteikta brīdinājumu un krāsainu fotoattēlu izvietošana uz tabakas izstrādājumu iepakojuma un tabakas izstrādājumu reklāmas aizliegums televīzijā, radio un sabiedriskās vietās. Kopš 1998. gada novēro pakāpenisku gan vīriešu, gan sieviešu – ikdienas smēķētāju – īpatsvara samazināšanos. Šādu vīriešu skaits samazinājies no 51,3 procentiem 1998. gadā līdz 45 procentiem 2008. gadā, savukārt ikdienā smēķējošo sieviešu daudzums – no 19,2 līdz 15,6 procentiem, liecina Sabiedrības veselības pamatnostādņu 2011.–2017. gadam projektā iekļautā informācija.

Tabakas izstrādājumu lietošana ir aktuāla arī jauniešiem. Saskaņā ar pētījumu 43 procenti skolēnu (46,8% zēnu un 38,8% meiteņu) vecumā no 13 līdz 15 gadiem lieto tabakas izstrādājumus. Salīdzinot ar 2002. gadu vairāk nekā par pieciem procentiem pieaugusi smēķēšana zēnu un meiteņu vidū.

Latvijā aizvien populārāka kļūst citu tabakas produktu lietošana. Jaunākajā (15 līdz 24 gadu) vecuma grupā 61,9 procenti vīriešu un 55 procenti sieviešu pēdējā gada laikā bija smēķējuši ūdenspīpi. 28,2 procenti vīriešu un 20 procenti sieviešu šajā vecuma grupā atzīst, ka mēģinājuši šņaucamo tabaku, kaut gan šņaucamās un košļājamās tabakas tirdzniecība Latvijā ir aizliegta.

Svarīgākais