Konkurences padome ieteikusi Veselības ministrijai (VM) uzlikt par pienākumu aptiekām piedāvāt pacientam lētākās līdzvērtīgas iedarbības zāles, un, lai arī ministrija atzīst, ka jau tagad pacientam ir tiesības prasīt lētākās un aptiekām jau tagad ir pienākums klienta pieprasītās zāles nodrošināt iespējami īsā laikā, pacientu stāstītais liecina par ko pavisam citu.
Rīdziniece Anna Neatkarīgajai stāsta, ka viņas vīram pastāvīgi jālieto sirds zāles N (recepšu medikamentu reklāmas aizlieguma dēļ laikrakstos nedrīkst lietot konkrētu medikamentu nosaukumus – aut.). Medikaments ir visai dārgs – viens iepakojums maksā ap deviņiem latiem. "Izrakstot jaunu recepti, ģimenes ārste teica – izrakstu jums citas zāles NR, jo ķīmiskais sastāvs ir vienāds, bet šīs zāles ir uz pusi lētākas. Mans vīrs arī devās aptiekās prasīt šīs zāles," stāsta Anna. Viņas vīrs bijis visos lielākajos aptieku tīklos, un visur viņam atteica: jā, tādas zāles ir, un tās ir lētākas, bet mums nav, pērciet N par 9,60 latiem!
VM Veselības aprūpes departamenta farmācijas nodaļas vecākā referente Silvija Riekstiņa atbild: saskaņā ar Aptieku darbības noteikumiem darbs aptiekā jāorganizē tā, lai pacientu nodrošinātu ar jebkurām viņam izrakstītām zālēm iespējami īsā laikā. Viņa pati centusies noskaidrot, vai tāds medikaments, kāds nepieciešams pacientam, proti, lētākais NR, ir. Kā izrādās, Latvijā tas ir pieejams zāļu lieltirgotavās, un, aptiekai pasūtot, to varot piegādāt tās pašas dienas laikā. Aptiekas maksimālā cena nevarot pārsniegt sešus latus. "Konkrētajā gadījumā aptiekas rīkojās nepareizi, tāpēc būtu jāzina, kura aptieka atteica izrakstītās zāles pasūtīt no lieltirgotavas, un šī informācija jānosūta Veselības inspekcijai," risinājumu pacientam iesaka S. Riekstiņa. Šķetinot šo gadījumu, atklājas vēl citas interesantas lietas. Izrādās, pacientam, kuram regulāri tiek izrakstītas zāles N, varētu būt tiesības saņemt valsts kompensējamos medikamentus ar 75% kompensāciju. Kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās zāles N ir dārgākās šajā grupā, kuras sistēmas ietvaros var aizvietot ar lētākām references zālēm.
S. Riekstiņa paskaidro, ka references cenu sistēma nozīmē, ka valsts apmaksā katrā savstarpēji aizvietojamo zāļu grupā zāles, kuras ir iekļautas ar lētāko cenu šajā grupā. Tātad, ja zāles N ir visdārgākās, tās kompensācijas sistēmā var aizvietot (un valsts apmaksā) divas lētākās C vai B (abas satur vienu un to pašu aktīvo vielu), kuru aptiekas cena ir tikai 1,71 lats. Savukārt tās zāles, kuras kā alternatīvu dārgajām N zālēm izrakstīja ārsts pacientam, jeb NR nav iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā, tās jāpērk par savu naudu. Tā kā pacientam pastāvīgi jālieto šīs zāles, varbūt viņam atbilstoši diagnozei nevarētu izrakstīt kompensējamo zāļu recepti.
Uz jautājumu, kāpēc ārsta izrakstītās NR nav iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā, VM atbild – tas notiek pēc zāļu ražotāja iniciatīvas. VM arī norāda, ka pacientam kopā ar ārstu ir brīva iespēja izvēlēties medikamentus un atbilstošu ārstēšanas plānu, bet nebūtu pieļaujams, ka pacients izrakstīto medikamentu neiegādājas un nelieto, jo nevar to atļauties. Tāpēc iedzīvotājiem jājautā ārstam vai aptiekāram par iespējām ārstēties lētāk.