Informēs par iespējām ārstēties, nepārmaksājot par zālēm

Februārī Veselības ministrija un Veselības ekonomikas centrs uzsāks informatīvu kampaņu, kuras laikā iedzīvotāji tiks informēti par iespēju iegādāties lētākus līdzvērtīgas efektivitātes medikamentus. Kampaņas laikā 2 nedēļu garumā iedzīvotāji ar informatīviem materiāliem presē un reklāmas rullīšiem radio un televīzijā tiks uzrunāti nepārmaksāt par zālēm.

Lielākajai daļai medikamentu (piemēram, kompensējamo zāļu sistēmā vairāk kā 75% medikamentu) ir pieejama līdzvērtīgas iedarbības alternatīva - zāles, kas maksā lētāk par oriģinālajiem izstrādājumiem – tā saucamie ģenēriskie jeb patentbrīvie medikamenti. Statistika liecina, ka, piemēram, 2009.gadā iedzīvotāji, izvēloties lētākus medikamentus, no saviem personīgajiem līdzekļiem būtu varējuši ietaupīt 7 miljonus latu. Patentbrīvo medikamentu sastāvā ir tā pati aktīvā viela, kas ir oriģinālajos preparātos, tāpēc to terapeitiskais efekts, piemērojot tādas pašas devas, ir līdzvērtīgs.

Veselības ministrija vienlaikus norāda, ka pacientam kopā ar ārstu ir brīva iespēja izvēlēties medikamentus un atbilstošu ārstēšanas plānu, bet nebūtu pieļaujams, ja pacients, izrakstīto medikamentu neiegādājas un nelieto, jo nevar to atļauties. Tādēļ iedzīvotāji tiks mudināti jautāt ārstam vai aptiekāram par iespējām ārstēties lētāk ietaupot zālēm nepieciešamos finanšu līdzekļus.

Latvijā

Jau pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigās un deviņdesmito sākumā Raimonds Pauls, būdams Kultūras ministrs, virzīja ideju par akustiskās koncertzāles būvniecību Rīgā. Toreiz tam naudas nebija. Vēlāk, kamēr Rīgā meklēja citus risinājumus, tikmēr reģionos uzbūvētas jau četras augstvērtīgas zāles, bet galvaspilsētā tādas joprojām nav. Taču nu ir sākusies “Rīgas Filharmonijas” būvprojekta izstrāde. Kā nākotnē izskatīsies Kongresu nams, ko jau jāpierod saukt par “Rīgas Filharmoniju” skaidro 360TV ziņas “Ziņneši”.

Svarīgākais