Maina pacientu veselības aprūpes organizēšanas kārtību

Šodien, 28.decembrī, Ministru kabineta sēdē apstiprināti Veselības ministrijas izstrādātie grozījumi veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas noteikumos, paredzot iedzīvotājiem uzlabojumus veselības aprūpes saņemšanai.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz ģimenes ārstu sistēmas attīstību, pilnveidojot ģimenes ārstu kvalitātes novērtēšanas kritērijus un to apmaksas kārtību. Ar nākamo gadu tiks noteikts ilgāks pieņemšanas laiks lielajās ģimenes ārstu praksēs (praksēs reģistrēti vairāk kā 2000 pacienti) – tiks noteikts ilgāks pieņemšanas laiks - ne mazāk par 25 stundām nedēļā. Tāpat Ministru kabineta grozījumu projektā noteikti dežūrārstu skaita plānošanas kritēriji Republikas pilsētās – 1 dežūrārsts uz 40 tūkstošiem iedzīvotāju - un skaidri definēti medicīniskās aprūpes mājās sniedzēju pienākumi un sniegšanas termiņi. Precizēti arī apmaksas nosacījumi traumpunktos, dienas stacionārā, aprūpes slimnīcā (nodaļā) un stacionāros sniegtajiem pakalpojumiem, tajā skaitā paredzot, ka slimnīcām par vienādu veselības aprūpes pakalpojumu turpmāk tiks maksāts pēc viena – zemākā tarifa.

Veselības aprūpes sistēmas izmaksu efektivitātes paaugstināšanai nākamajā gadā tiks ieviesta arī jauna ambulatoro laboratorisko izmeklējumu finansēšanas kārtība jeb princips „nauda seko pacientam”. Jaunajā modelī laboratoriskie izmeklējumu apjomi tiks regulēti caur nosūtītāju – ģimenes ārstu vai ārstu speciālistu, ļaujot pacientam brīvi izvēlēties laboratorisko pakalpojuma sniedzēju. Tas nozīmē, ka valsts apmaksātos laboratoriskos pakalpojumus varēs sniegt ikviena iestāde, kas atbilst obligātajām prasībām un ir līgumattiecībās ar valsti.

Laboratorisko izmeklējumu finansējuma apjoms, kas būs ģimenes ārstu rīcībā, tiks aprēķināts atkarībā no ģimenes ārsta praksē reģistrēto pacienta skaita un šo pacientu vecuma grupu struktūras, savukārt ārstiem speciālistiem – pamatojoties uz plānoto apmeklējumu skaitu un attiecīgās specialitātes viena apmeklējuma izmaksām. Lai ģimenes ārsti un ārsti – speciālisti varētu plānot piešķirtā finansējuma apjoma izlietojumu, Veselības norēķinu centrs katru mēnesi informēs ārstniecības personas par faktisko finanšu līdzekļu izlietojumu laboratorisko izmeklējumu apmaksai.

Jaunā kārtība veicinās racionālāku finanšu līdzekļu izlietojumu, jo samazināsies no ārstniecības viedokļa nepamatoto nosūtījumu skaits, palielināsies pakalpojuma pieejamība pacientiem un konkurence starp pakalpojuma sniedzējiem.

Veselības aprūpes pakalpojumus mājās pacientam sniegs, ja viņam nepieciešama ambulatora ārstnieciskā palīdzība, bet medicīnisku indikāciju dēļ viņš nespēj ierasties ārstniecības iestādē ambulatorās aprūpes saņemšanai.

Šo pakalpojumu pacients varēs saņemt, ja viņam ir hroniska saslimšana un pārvietošanās traucējumi, kuru dēļ pacients nespēj ierasties ārstniecības iestādē, vai arī pacients ir izrakstīts no stacionārās ārstniecības iestādes vai no dienas stacionāra pēc ķirurģiskas iejaukšanās.

Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas pārstāvis Oskars Šneiders aģentūru LETA informēja, ka lielākoties pacienti mājās saņems, piemēram, injekcijas vai medikamentus, kā arī viņiem veiks pārsiešanu.

Aprūpi mājās nodrošinās medicīnas māsas vai ārsta palīgi.

Latvijā

Satiksmes ministrija (SM) ir slēpusi Ministru kabinetam patieso "Rail Baltica" projekta izmaksu pieaugumu, to pārrēķinot 2016.gada cenās, lai sadārdzinājums neizskatītos tik liels, teikts dzelzceļa projekta "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijas gala ziņojumā, kura vienlaikus aicina izveidot Saeimas apakškomisiju, kas uzraudzīs projekta ieviešanu.

Svarīgākais