Valdība neizskata grozījumus par kompensējamo medikamentu un zāļu iegādes kārtību

Ministru kabinets šodien atlika izskatīšanu rosinātajiem grozījumiem noteikumos par kompensējamo medikamentu un zāļu iegādes kārtību, kas paredzēja noteikt 0,50 latu pacienta līdzmaksājumu par katru izrakstīto recepti 100% kompensācijas kategorijā.

Grozījumi netika skatīti, norādot, ka to piemērošanai nepieciešama precizēšana un saskaņojums ar Finanšu ministriju.

Grozījumu autori plāno, ka tie skartu aptuveni 150 000 pacientu.

Projektā norādīts, ka profesionālās organizācijas paudušas viedokli, ka šāds līdzmaksājums paaugstinātu pacientu atbildību zāļu lietošanā un neradītu nozīmīgu finansiālo slogu, jo normatīvos ir noteikts, ka kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces uz receptes izraksta līdz pat trīs mēnešus ilgam ārstēšanas kursam. Kā minēts grozījumu projektā, Latvijā 100% kompensācijas kategorijai tiek izlietoti 68% no kopējā zāļu iegādes izdevumu kompensācijai piešķirtā finansējuma.

Tāpat grozījumi paredzēja, ka kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās zāles un medicīniskās ierīces aptiekās būtu jāizplata tikai par Veselības ekonomikas centra noteikto aptiekas cenu, lai neveidotu atšķirīgu pieeju pacientiem atkarībā no konkrētas aptiekas piedāvātu īstermiņa atlaižu dēļ.

Vienlaikus bija paredzēts, ka, lai finansiāli atbalstītu aptiekas, kas darbojas ārpus pilsētām un kuru apgrozījums nepārsniedz 50 000 latu 12 mēnešos, Veselības norēķinu centrs tām veiktu maksājumu 0,50 latu apmērā par katru izmantoto recepti kompensācijas sistēmā, ar kuru iegādāts lētākais references cenas medikaments.

Savukārt zāļu lieltirgotavu uzcenojumu zālēm un medicīniskajām ierīcēm, kuru ražotāja cena pārsniedz 100 latus, bija plānots samazināt līdz 3%.

Projekta autori atzīst, ka farmācijas jomas komersantiem paredzēta negatīva finansiāla ietekme, taču tā esot nenozīmīga, ņemot vērā zāļu tirgus kopējos apjomus. Vienlaikus pozitīva finansiālā ietekme un atbalsts ir paredzams aptuveni 40 aptiekām, kuras darbojas ārpus pilsētām un kuru apgrozījums nepārsniedz 50 000 latu 12 mēnešos.

Nākamreiz noteikumu grozījumu projektu plānots skatīt valdības sēdē pēc nedēļas, 28.decembrī.

Latvijā

Pirms mēneša Saeimā ieradās ķīniešu delegācija. Ar tiem tikās vairāki deputāti, no sadarbības grupas ar Ķīnas parlamentu. Vairums no tiem gada sākumā devās pretrunīgi vērtētajā Pekinas sponsorētajā braucienā uz lielvalsti. Viņi uzklausīja prezentācijas un filmu par dzīvi Tibetā. Nepieminēti gan palika Ķīnai veltītie pārmetumi par cilvēku piespiedu pārvietošanām un pat spīdzināšanām reģionā, par ko cilvēktiesību aizsardzības organizācijas ziņo jau gadiem. Tikšanās tagad tiek izmantota lielvalsts propagandai, pasniedzot to, kā Latvijas atbalstu Tibetas jautājumā, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Svarīgākais