Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrība sadarbībā ar vairākiem veselības centriem oktobrī rīko akciju „Pasargā savu mammu no lūzumiem!”.
Akcijā „Pasargā savu mammu no lūzumiem” ārsta apmeklējums būs ievērojami lētāks kā parasti. To varēs izdarīt Veselības centrā 4, Juglas Medicīnas centrā, Rīgas 2. slimnīcā, Latvijas Jūras medicīnas centrā, Valmieras Veselības centrā un „Liepājas Metalurgs” poliklīnikā.
Akciju ir ierosinājusi Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrība, aicinot jau pieaugušos dēlus un meitas parūpēties par savām mātēm, aizvedot tās pie ārsta pārbaudīt kaulu blīvumu.
„Samazināts kaulu blīvums var liecināt par osteoporozi – slimību, kuras rezultātā kauli kļūst trausli un var salūzt mazākās traumas rezultātā, piemēram, paklūpot,” stāsta Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības Centrālās valdes locekle Marika Karlsone. „Osteoporozes izraisītie lūzumi ir katrai trešajai sievietei un katram astotajam vīrietim, kas vecāki par 50 gadiem. Diemžēl vēl joprojām visbiežāk par šo slimību pacienti uzzina tikai tad, kad jau notikuši lūzumi, piemēram, gūžās vai mugurkaula skriemeļos. No šāda veida lūzumiem var izvairīties, ja osteoporoze tiek laicīgi diagnosticēta un ārstēta.”
Tā kā daudzi cilvēki nezina par risku saslimt ar osteoporozi, akcijas rīkotāji aicina pieaugušās meitas un dēlus aizvest savas mammas uz pārbaudi, tā apliecinot savas rūpes par viņām.
Akciju atbalsta arī aktrise Agnese Zeltiņa un TV „seja” Kristīne Virsnīte. Lai aicinātu pieaugušās meitas un dēlus aizvest savas mammas uz pārbaudi, arī viņas kopā ar savām mammām akcijas pirmajā dienā dosies pie ārsta uz konsultāciju.
„Nav noslēpums, ka mūsu mammas nereti daudz vairāk domā par mums – saviem bērniem un mazbērniem, savu veselību atstājot otrajā plānā,” saka aktrise Agnese Zeltiņa, „osteoporoze ir viena no slimībām, par kurām mēdz teikt, ka „tā piezogas nemanāmi”, diemžēl tā var atstāt smagas un postošas sekas. Ja mūsu mammas vairāk domā par mums nekā par sevi, arī mēs viņām varam sniegt dāvanu – atrast laiku savā jau saplānotajā dienaskārtībā un aizvest viņas pie ārsta, ja nepieciešams – arī samaksāt par ārstēšanos. Mēs visi labi zinām, ka mūsu mammām vienmēr atradīsies nauda, lai nopirktu mazbērniem konfektes, taču ne vienmēr – lai atļautos kaut ko sev pašām.”
„Osteoporoze ir hroniska kaulu slimība, kuras rezultātā var rasties kaulu lūzumi,” stāsta dr. Ingvars Rasa, Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents, „Slimībai ir vairāki rašanās un attīstības iemesli. Pirmkārt, osteoporozi var izraisīt hormonu disbalansu sievietēm menopauzē pēc 50 gadu vecuma, vīriešiem pēc 70 gadu vecuma. Otrais iemesls var būt dažādas endokrīnas slimības, piemēram, 1. tipa cukura diabēts. Trešais iespējamais iemesls var būt atsevišķu medikamentu, piemēram, prednizolona lietošana dažādu hronisku slimību, piemēram, bronhiālās astmas, plaušu slimību, ādas slimību ārstēšanā. Ceturtkārt, osteoporoze var rasties tiem cilvēkiem, kuri atrodas vairāk kā sešus mēnešus guļus stāvoklī vai pārvietojas ratiņkrēslā – imobilizācijas rezultātā.”
„Kauls ir dzīva substance, kurā vielmaiņa notiek visu mūžu. Kaulu vielmaiņai ir trīs nosacīti posmi. Agrā bērnībā, kad skelets aug, dažādu hormonu, fiziskas aktivitātes ietekmē kaulu veidošanas šūnas darbojas aktīvāk. No 20 - 25 gadiem līdz 45 - 50 gadu vecumam organisms sintezē tik pat daudz kaulu šūnu, cik ir noārdījušās. Savukārt ap 45 - 50 gadu vecumā lielāka loma ir kaulu noārdīšanās procesiem, un kauli paliek trauslāki,” norāda ārste Ināra Ādamsone/
Kā saka ārste Signe Zelča, „nevienam nav noslēpums, ka cilvēki nelabprāt iet pie ārstiem profilaktisku iemeslu dēļ. Osteoporozes gadījumā – ļoti bieži pie ārsta nonāk tikai tad, kad jau ir smagi lūzumi, nereti pat vairākkārtēji. Lielākoties ir tāda situācija, ka tad, kad ugunsgrēks ir noticis, mēs to dzēšam, nevis veicam savlaicīgu izmeklēšanu, lai ugunsgrēku neizraisītu. Ja osteoporoze tiek laicīgi diagnosticēta, to ir iespējams ērti ārstēt, ir pat pieejamas zāles, kuras jālieto tikai reizi mēnesī. Ja šādi lūzumi ir bijuši, sievietēm noteikti vajadzētu vērsties pie ārsta. Arī meitām un dēliem es no sirds ieteiktu šādos gadījumos mudināt mammu dodies uz izmeklēšanu.”
Diagnosticējot osteoporozi, ir jāveic īpašs, rentgenam līdzīgs izmeklējums, ko sauc par osteodensitometriju. Ar to nosaka kaulu minerālvielu blīvumu mugurkaulā un gūžas kaulā. Osteodensitometriju ieteicams veikt visām sievietēm pēc 65 gadu vecuma un vīriešiem pēc 70 gadu vecuma, kā arī sievietēm pēc menopauzes iestāšanās, ja ir citi riska faktori, un visiem pieaugušajiem, kuriem bijis kaulu lūzums minimālas traumas rezultātā.
Osteoporoze ir hroniska slimība, kuras rezultātā samazinās kaulu blīvums, tie kļūst trausli un palielinās to lūzuma risks. Osteoporozei progresējot, tiek palielināts kaulu lūzuma risks: tipiskākie ir mugurkaula, gūžas un plaukstas locītavas lūzumi.
„Osteoporoze varbūt primāra un sekundāra. Pēdējā veidojas kā citas saslimšanas vai kā citu iekšējo vai ārējo faktoru sekas, piemēram, reimatoīdā artrīta slimniekiem, dažu endokrīno slimību pacientiem, onkoloģiskiem slimniekiem, pēc ilgstošas imobilizācijas fiksētājā ekstremitātē, paralizētiem pacientiem ar mugurkaula komplicētiem lūzumiem zem bojājuma līmeņa, kā arī pacientiem, kuriem citu saslimšanu dēļ jālieto medikamenti, kas veicina osteoporozes attīstību (kortikosteroīdi, medikamenti psihiatrijas praksē)”, skaidro ārsts Dainis Kaņeps.
Lai pasargātu sevi no saslimšanas ar osteoporozi, ir, pirmkārt, jāēd veselīgi - jālieto daudzveidīga, ar kalciju bagāta pārtika, otrkārt, jābūt fiziski aktīviem, vismaz pusstundu dienā pastaigājot vai pavingrojot, treškārt, jāizvairās no kaitīgiem ieradumiem (smēķēšana, kafijas un alkoholisko dzērienu pastiprināta lietošana).