Cietumos desmitajai daļai ieslodzīto ir HIV/AIDS

Latvijas ieslodzījuma vietās HIV infekcija ir daudzkārt izplatītāka nekā sabiedrībā kopumā – desmitajai daļai ieslodzīto ir HIV/AIDS. Sabiedrībā kopumā HIV infekcijas apmēri nepārsniedz vienu procentu.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Visvaldis Puķīte pastāstīja, ka no 6799 ieslodzītajiem HIV/AIDS ir diagnosticēts 700 cilvēkiem. „Katram notiesātajam, ienākot ieslodzījuma vietā, tiek paņemtas analīzes piespiedu brīvprātīgā kārtā, protams, ieslodzītais var atteikties, taču parasti viņi ir ieinteresēti veikt analīzes,” stāsta V. Puķīte. Viņš uzskata, ka nekāda HIV epidēmija cietumos nav, jo nav ne tādu pētījumu, ne datu par to, ka HIV izplatītos tieši cietumos.

Taču tajā pat laikā IeVP vadītājs nenoliedz, ka cietumos HIV varētu izplatīties, pirmkārt, lietojot intravenozās narkotikas ar vienu un to pašu šļirci. „Lai gan narkotikas cietumos nedrīkst būt un tās ir aizliegtas, jāatzīst, ka tās tomēr ir, un tā kā nav vienreizējo šļirču, ja ir viena, tad to lieto visi un viņu skaits nav mazs,” atzina V. Puķīte. Esot arī gadījumi, kad HIV atklāt pēc kāda noteikta laika, taču pateikt, kā šis cilvēks inficējies, nav viegli. Nav izslēgts, ka inficējas, tiekoties ar radiniekiem, piemēram, dzīvesbiedri.

V. Puķīte atzina: var būt arī tā, ka ieslodzītais cietumā tiek pakļauts piespiedu narkotiku lietošanai vai arī, ja iepriekš nav lietojis, ir spiests dažādu iemeslu dēļ pamēģināt. „Noziedznieki izdomā visādas „spēlītes”,” sacīja V. Puķīte. Cietumu fiziskais stāvoklis neļaujot pienācīgi izsekot tam, jo ir kameras, kurās ir četri, astoņi, desmit ieslodzīto, bet ir tādas, kur līdz pat 100 cilvēkiem.

Vairākkārt ir diskutēts jautājums par to, vai cietumos vajadzētu ieviest šļirču maiņu, kas pasargātu no infekcijas slimību izplatīšanās, tomēr V. Puķīte saka: „Cietums nevar būt labdarības iestāde. Bet es nesaku – nē. Ja mani piespiedīs pret sienu, es to darīšu, taču jābūt diskusijām par to.” Viņš bažījas, ka, ieviešot šādas programmas, mēs popularizēsim narkotiku lietošanu cietumos.

Tie HIV/AIDS pacienti, kuriem nepieciešams, cietumā saņem ārstēšanos, ko nodrošina Latvijas Infektoloģijas centrs (LIC). Gadā apmēram 5 – 7 cilvēki ar HIV cietumā nomirst.

LIC speciāliste Iveta Skrispte pastāstīja, ka laikā kopš 2001. gada 1155 gadījumos HIV infekcija cilvēkam ir konstatēta ieslodzījumā. Tātad kopumā cietumos 10% ieslodzīto ir HIV/AIDS. Apvienība HIV.LV šogad laika posmā no marta līdz septembrim projekta ietvaros veica pārbaudes ieslodzītajiem uz HIV un no 214 pārbaudītajiem, kuri iepriekš nebija testēti, trijos gadījumos atklājās HIV, bet 90 – hepatīts C.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais