Vatikāns kritizē Nobela prēmijas piešķiršanu mākslīgās apaugļošanas ieviesējam

Vatikāns pirmdien kritizējis lēmumu šā gada Nobela prēmiju medicīnā piešķirt ārpusdzemdes apaugļošanas (IVF) ieviesējam britam Robertam Edvardsam, kurš devis iespēju pie pēcnācējiem tikt miljoniem neauglīgu pāru.

"Es uzskatu, ka izvēle par labu Robertam Edvardsam ir pilnīgi nepiemērota," ziņu aģentūrai ANSA izteicies Vatikāna pārstāvis Ignacio Karasko de Paula. "Ja nebūtu Edvardsa, nebūtu arī tirgus, kurā tiek pārdoti miljoniem nenobriedušu olšūnu (..), un visā pasaulē nebūtu liels daudzums saldētavu, kas piepildītas ar embrijiem."

"Labākajos gadījumos tie tiek ievadīti dzemdē, taču visticamāk tie galu galā tiek pamesti novārtā vai iet bojā, un tā ir problēma, par ko atbildīgs jaunais Nobela prēmijas laureāts," viņš piebilda.

Tomēr vēlāk izplatītajā intervijas atšifrējumā šie izteikumi tikuši mīkstināti, norādot, ka ir saprotama Edvardsa izvirzīšana šim apbalvojumam un ka nevajadzētu par zemu novērtēt zinātnieka veikumu.

Tajā arī uzsvērts, ka de Paula izteicis savu personīgo viedokli. Mākslīgo apaugļošanu Vatikāns uzskata par amorālu.

Jau ziņojām, ka šī gada Nobela prēmija medicīnā piešķirta britam Robertam Edvardsam, atzīstot viņa nopelnus IVF attīstībā.

"Viņa ieguldījums iezīmē pavērsienu mūsdienu medicīnas attīstībā," teikts Zviedrijas Karolinska institūta Nobela padomes paziņojumā.

"Viņa sasniegumi padarījuši par iespējamu neauglības ārstēšanu," norāda padome, piebilstot, ka neauglība ietekmē vairāk nekā desmit procentus no pāriem visā pasaulē.

Ārpusdzemdes jeb «in vitro» apaugļošanā tiek paņemta sievietes olšūna, un laboratorijas apstākļos tā tiek apaugļota ar spermu. Pēcāk olšūna sāk dalīties, un tai tiek ļauts attīstīties par embriju sākumstadijā. Tālāk embrijs tiek ievadīts sievietes dzemdē. Ja viss norit veiksmīgi, tas attīstās par mazuli.

Darbu pie IVF attīstīšanas Edvardss sāka 1950.gados, un "viņa pūliņi 1978.gada 25.jūlijā beidzot vainagojās ar panākumiem, kad pasaulē nāca pirmais "mēģenes bērns"," savu lēmumu pamato Nobela prēmijas komisija.

Kopš Luīzes Braunas piedzimšanas ar IVF palīdzību pasaulē nākuši aptuveni četri miljoni cilvēku.

Mūsdienās ar bērniņa nākšanu pasaulē vainagojas 20%-30% gadījumu, kad olšūna tikusi apaugļota ar IVF metodi.

Kā jau LETA ziņoja, ar Nobela prēmijas piešķiršanu medicīnā pirmdien sākas tradicionālā Nobela prēmiju piešķiršanas nedēļa, kad sabiedrības galvenā uzmanība būs piesaistīta prestižajai Nobela Miera prēmijai, kuru pagājušajā gadā visiem par pārsteigumu saņēma ASV prezidents Baraks Obama.

Latvijā

Ar Latvijas Investīciju attīstības aģentūras (LIAA) atbalstu tapis seriāls "Misija latvietis", kura pirmizrāde būs skatāma šā gada 7.novembrī "LMT Viedtelevīzijā" un 14.novembrī LTV1, aģentūru LETA informēja LIAA.

Svarīgākais