Lielbritānijas slimnīcās atklātā baktērija, kas ir rezistenta pat pret visspēcīgākajām antibiotikām, pagaidām Latvijas Infektoloģijas centra speciālistiem paniku nerada, jo, kā norāda centra vadītāja Baiba Rozentāle, arī speciālisti no Pasaules Veselības organizācijas neesot cēluši trauksmi.
Kā norāda Rozentāle, nereti informācija par šādiem gadījumiem cilvēkos var radīt bailes, paniku. Taču profesore informē, ka par jebkādiem būtiskiem apdraudējumiem iedzīvotāju veselībai trauksmi var celt kompetenti un profesionāli nozares speciālisti, bet par globālām iespējamām saslimšanām - Pasaules Veselības organizācija.
Baktērija, kas satur enzīmu "NDM-1", ir neuzņēmīga un inerta pat pret visspēcīgākajām antibiotikām, tā viegli izplatās no cilvēka uz cilvēku, un mediķi pieļauj, ka inficēšanās var sasniegt epidemioloģisko līmeni, par to ziņoja Lielbritānijas mediji.
Turpretī starptautiski eksperti norāda, ka līdz šim lielākā daļa pacientu, kuri inficējušies ar "NDM-1" enzīmu saturošo baktēriju, ir izārstēti.
Rozentāle uzskata, ka minētajos inficēšanās gadījumos, tāpat kā saskarsmē ar cita veida vīrusu infekcijām, primārais ir ātri noteikt precīzu diagnozi. Būtiski ievērot dezinficēšanas procedūras telpās, iekārtām, priekšmetiem, ko lietojis sasirgušais, jāievēro personīgā higiēna, kā arī bieža roku mazgāšana ar dezinficējošiem līdzekļiem.
Kā novērojuši infektoloģijas jomas zinātāji, prakse liecinot, ka dažādām vīrusu infekcijas slimībām, tostarp epidemioloģiskajām saslimšanām, ir raksturīgi ik pa laikam atkārtoties, bet ar dažādām jaunām izpausmēm, vīrusiem pielāgojoties jaunajiem sociālajiem apstākļiem.
Plašāku iedzīvotāju satraukumu mazinās arī fakts, ka pasaules medicīnas praksē, tiklīdz parādās jaunas vīrusa infekcijas, tūlīt tiek mobilizēti virusologu, infektologu, epidemiologu spēki un zinātniskais potenciāls, kas virzīts tieši jaunā vīrusa izplatības ierobežošanai un pretepidēmijas pasākumu veikšanai, mierina Rozentāle.
Kā ziņots, Lielbritānijas slimnīcās parādījies jauns "superbacilis", kas ir rezistents pret visspēcīgākajām antibiotikām, brīdina speciālisti.
Pēc viņu teiktā, baktērijas, kas ražo enzīmu "NDM-1", atgriezušās kopā ar pacientiem, kuri bija devušies uz ārvalstīm, piemēram, Indiju un Pakistānu, lai veiktu kosmētiskas ķirurģiskās operācijas.
Zinātnieki baidoties, ka infekcija kļūs globāla, un uzskata, ka tā cieši jāvēro un pret to jāizstrādā jauni medikamenti.
Līdzīgas infekcijas novērotas ASV, Kanādā, Austrālijā un Nīderlandē, un starptautiskie pētnieki saka, ka "NDM-1" var kļūt par vienu no smagākajām globālajām veselības problēmām.
Pēc pētnieku teiktā, viens veids, kā apturēt "NDM-1", ir ātri identificēt un izolēt slimnīcās inficētos pacientus.