Vienam iedzīvotājam piešķirtais finansējums medikamentu kompensācijai vidēji Eiropas Savienībā (ES) ir par 600% lielāks nekā Latvijā, bet Lietuvā un Igaunijā šim mērķim tiek atvēlēts attiecīgi par 30% un 44% lielāks finansējums, aģentūru LETA informēja Veselības ekonomikas centra (VEC) sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Lapiņa.
VEC aprēķinājis, ka, lai Latvijas iedzīvotājiem zāļu kompensāciju nodrošinātu vismaz Igaunijas un Lietuvas līmenī, valstij kā minimums nepieciešami vēl 32 miljoni latu.
Sarunās ar zāļu ražotājiem un izplatītājiem VEC šā gada pirmajā pusē bija panācis 2%-51% cenu samazinājumu 323 kompensējamo zāļu sarakstā iekļautajiem medikamentiem. Šis cenu samazinājums ir ļāvis palielināt arī pacientu skaitu, kas var saņemt īpaši specifisko leikēmijas medikamentozo ārstēšanu. 2009.gadā terapija tika apmaksāta 43 pacientiem, bet šogad - 53 pacientiem, norādīja Lapiņa.
VEC skaidro, ka leikēmijas un limfomas pacientu terapijas izmaksas ir ļoti augstas, jo īpaši leikēmijas slimniekiem, kuri saņem minēto specifisko terapiju. Tās izmaksas vienam pacientam gadā var veidot pat 25 000 latu. Pērn leikēmijas un limfomas pacientiem nepieciešamie medikamenti tika kompensēti 2,6 miljonu latu apmērā.
Tomēr ar cenu samazinājumu kompensējamo zāļu sarakstā jau iekļautajiem medikamentiem nav panākams tāds kompensējamo zāļu budžeta izdevumu samazinājums, lai nodrošinātu kompensāciju visiem pacientiem, uzsver VEC, tāpēc centrs kategoriski iestājas pret kompensējamo zāļu budžeta samazināšanu nākotnē.