Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL) pieprasa veselības ministrei Baibai Rozentālei (TP) sniegt informāciju un skaidrojumu par transporta pakalpojumu iepirkumu Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta Rīgas reģionālajam centram. Konkurss noslēgts par būtiski lielāku summu, nekā tika plānots.
Veselības ministrei uzdots nekavējoties iesniegt abu pašu parakstīto līguma kopiju, Rīgas Sanitārā transporta autobāzes iesniegto piedāvājuma kopiju un citu nepieciešamo informāciju, kas ļautu spriest par pieņemto lēmumu likumību un finanšu pamatotību. B. Rozentālei vienlaikus jāsniedz informācija par konkursa noslēgtās līgumcenas – 31 667 793 lati – novirzes iemesliem no prognozētās līgumcenas – 21,6 miljoni latu.
NMP dienests izsludināja iepirkuma procedūru, lai nodrošinātu ātro palīdzību ar transportu. Iepirkuma konkursā uzvarēja uzņēmums Rīgas Sanitārā transporta autobāze, kas saskaņā ar līgumu NMP dienesta mediķiem turpmākos piecus gadus nodrošinās transportlīdzekļus ar specializētu aprīkojumu un autovadītāju pakalpojumus. Jau pirms šā konkursa galarezultātu paziņošanas masu mediji pievērsa uzmanību faktam, ka vairāki citi uzņēmumi, iepazīstoties ar konkursa noteikumiem, sapratuši, ka "tas ir rakstīts vienam uzņēmumam". Viens no punktiem, kas nepatika uzņēmējiem, bija šāds: konkursā var piedalīties tikai tāds uzņēmums, kas strādā šajā jomā. Tomēr konkursa norise netika apstrīdēta, un nav apstrīdēts arī konkursa iznākums.
NMP dienesta pārstāve Laura Bundule skaidro, ka iepirkuma procedūrā tika izvirzīti ļoti stingri nosacījumi. Pakalpojuma sniedzējam vajadzības gadījumā jāspēj nodrošināt pat 85 transportlīdzekļi. Tiem jābūt aprīkotiem atbilstoši specifiskām tehniskām prasībām, autovadītājiem jābūt apmācītiem pirmās palīdzības sniegšanā. NMP dienests samaksu par pakalpojumu veiks ar pēcapmaksu, norēķinoties tikai par faktisko apjomu, kas būs atkarīgs no nostrādātām stundām un nobrauktiem kilometriem. Pakalpojuma apmaksa tiek veikta no Veselības ministrijas piešķirtajiem budžeta līdzekļiem. Līdz šim Rīgas reģiona brigāžu vajadzībām tika izmantoti ap 65 transportlīdzekļi, taču, dienestam paplašinoties, būs vajadzīgas papildu automašīnas, un noslēgtā līguma ietvaros dienests varēs pieprasīt tās nodrošināt. "Tas arī ir galvenais apstāklis, kāpēc kā līguma summa parādās šie 30 miljoni latu. Pašlaik Rīgas ātrie izmanto 65 mašīnas, bet, ja būs nepieciešams vairāk, tad nebūs jārīko atkārtots konkurss," skaidro L. Bundule.