Ja cilvēks vēlas izsaukt ātro palīdzību un viņam ir mobilais tālrunis, viņš var piezvanīt tikai uz glābšanas dienesta numuru 112. Tur viņam atbildēs Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), kas pāradresēs zvanu ātrajiem.
Tieši tas visvairāk mulsina un uztrauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienestu, jo līdzšinējā darba pieredze liecina, ka zvanu pāradresācijas rezultātā zvani nereti klīst un tiek zaudētas dārgas minūtes no tā laika, ko varētu izmantot cilvēka glābšanai.
Pašlaik ir viens telefona numurs, uz kuru jāzvana ārkārtas situācijā – 112. Zvans nonāk VUGD, un, ja lūgums ir piekrītošs kādam citam dienestam, zvans tiek pāradresēts. Izmantojot īsos kodus 01, 02, 03, uzreiz sazvanīt attiecīgo dienestu iespējams no fiksētā telefona, taču ne no mobilajiem telefoniem, jo tie neuztver divu ciparu kombinācijas. NMP dienesta direktora vietniece Renāte Pupele stāsta, ka ir gadījumi, kad persona zvana uz 112, lai izsauktu ātro palīdzību, bet zvanu pāradresācijas gadījumā, kas aizņem minūtes, zvans noklīst vai pārtrūkst. Vēl biežāk ir situācijas, kad cilvēki, piemēram, autovadītāji, zvana, atrodoties uz divu rajonu robežas, vai arī pienāk divi izsaukumi uz vienu un to pašu notikuma vietu. Šādas situācijas varētu atrisināt, nodrošinot tiešā zvana pieeju ātrajiem gan no fiksētiem, gan mobiliem tālruņiem. R. Pupele atzina, ka šis jautājums tiek risināts jau desmit gadus, bet pagaidām nesekmīgi.
71 procentā gadījumu palīdzības sniegšanas uzsākšanas laiks ir būtisks pacienta veselībai un dzīvībai. Tikai 1,5 procentos gadījumu, izsaucot ātro palīdzību, palīdzības sniegšanā vienlaikus iesaistās vairāki glābšanas dienesti, liecina dati.
Jautājums par tiešā iezvana iespējas nodrošināšanu operatīvajiem dienestiem no mobilajiem telefoniem atkārtoti tika skatīts arī Krīzes vadības padomē. Veselības ministrijas (VM) speciālists Oskars Šneiders informē, ka veselības ministre Baiba Rozentāle aicinājusi iespējami ātrā laikā sagatavot un valdībā apstiprināt normatīvo aktu, kas paredzētu neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam un citiem operatīvajiem dienestiem piešķirt atsevišķu telefona numuru. VM priekšlikumu atbalstot arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Atbildīgā par normatīvo aktu projekta sagatavošanu būšot Iekšlietu ministrija. Tiesa, VM neuzstāj, ka ātrie būtu jāsazvana no 03, bet gan jāpiešķir cits trīsciparu numurs, lai to atpazītu mobilie tālruņi. Tomēr te jāizvērtē, vai iedzīvotāji, kuriem vēl nesen bija jāaprod ar 112 numuru, spētu iegaumēt un pierast atkal pie jauna telefona numura.
Savukārt Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisija aicinās Satiksmes ministriju steidzami nodrošināt tiešā iezvana iespēju neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai gan no fiksētajām, gan mobilajām tālruņu līnijām, sacīja apakškomisijas priekšsēdētājs Valdis Ģīlis.