Valdība pieņem "ātrās palīdzības" cenrādi; akūtās situācijas palīdzība - bez maksas

Šodien Ministru Kabineta sēdē ir pieņemts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) maksas pakalpojumu cenrādis, kas nosaka iestādes maksas pakalpojumu izcenojumus, taču NMP dienests norāda, ka tas neattiecas uz akūtām, pēkšņām situācijām, kurās ātrā palīdzība joprojām būs bez maksas.

Šādu jaunu cenradi bija nepieciešams pieņem pēc NMP dienesta un Katastrofu medicīnas centra apvienošanas pagājušā gada nogalē. NMPD līdzšinējie un jaunie maksas pakalpojumi apvienoti vienā cenrādī. NMP dienesta komunikāciju speciāliste Laura Bundule norāda, ka cenrādī minētie izcenojumi par brigāžu darbu pamatā attiecas uz sporta spēļu, kultūras vai citu masu pasākumu organizētājiem, kuriem nepieciešama brigāžu mediķu klātbūtne pasākumos, kā arī apmācību organizēšanu un nodrošināšanu, savukārt ātrā palīdzība iedzīvotājiem akūtās, pēkšņās situācijās arī turpmāk ir bez maksas.

NMPD mediķi katru izsaukumu izvērtē pēc noteiktiem kritērijiem un atpazīst situācijas, kas ir bīstamas pacienta dzīvībai vai veselībai un nosūta brigādi pie cietušā. Par šādiem izsaukumiem pacientam nav jāmaksā. Ja dežūrārsts vai dispečers nevar pa telefonu novērtēt situāciju, tādā gadījumā brigāde tomēr tiek nosūtīta un maksa, par šādu izsaukumu, netiek piemērota.

Gadījumā, ja cilvēkam nav akūtas veselības problēmas un izsaukums nav dienesta kompetencē un pacientam ir iespēja vajadzīgo palīdzību saņemt citur (pie ģimenes ārsta, dežūrārsta vai diennakts ambulatorajā NMP punktā, slimnīcas uzņemšanas nodaļā), taču pacients vēlas brigādes ierašanos, tad jau telefona sarunas laikā pacientu informē, ka tas ir maksas pakalpojums.

Tajos gadījumos, kad izsaukums nebūs NMP dienesta kompetencē, dežurējošais ārsts ieteiks, kā rīkoties.

NMP dienesta brigādes sniedz palīdzību gadījumos, kad ir pēkšņa veselības stāvokļa pasliktināšanās. NMP dienests atgādina, ka šādas situācijas ir: pēkšņa saslimšana, trauma, nelaimes gadījums; pēkšņi sirdsdarbības traucējumi, sāpes sirds apvidū, auksti sviedri, samaņas zudums; pēkšņs elpas trūkums, smakšanas lēkmes vai aizdusa; pēkšņas sāpes rokās vai kājās, roku vai kāju aukstums, bālums; pēkšņas sāpes vēderā, saindēšanās, vemšana, intensīva caureja; pēkšņi apziņas traucējumi, krampji, ģībonis, galvas vai muguras sāpes, jušanas vai kustību traucējumi; pēkšņi psihiskās darbības traucējumi, kuriem raksturīga agresīva rīcība vai pašnāvības mēģinājums; pēkšņas sāpes jostas un krustu apvidū vai urinācijas traucējumi; dzīvībai bīstama jebkuras izcelsmes asiņošana un alerģiskas reakcijas; dzemdētājas nogādāšanai uz dzemdību nodaļu.

Svarīgākais