Sarunu rezultātā ar medikamentu ražotājiem, aptuveni desmitajai daļai no esošajiem kompensējamajiem medikamentiem kopš 1. janvāra samazinātas cenas, kas nozīmē, ka arī pacientu maksājums būs mazāks. Cenu samazinājums sastāda no 4% līdz pat 39%, nra.lv uzzināja Veselības ministrijā.
Veselības ministre Baiba Rozentāle norāda, ka šogad izdosies papildus palīdzēt vairākiem tūkstošiem pacientu. Tas ļauj stiprināt arī ambulatoro veselības aprūpi, jo zāļu kompensācijas sistēma ir būtiska tās sastāvdaļa. Uzskatu, ka pakāpeniskam kompensējamo medikamentu cenu samazinājumam būtu jāturpinās arī ilgtermiņā.
Nosacījumi paredz, ka kompensējamo medikamentu cenai, salīdzinot ar cenām citās Eiropas Savienības valstīs, jābūt vismaz trešajai zemākajai un ne augstākai kā Igaunijā un Lietuvā. Veselības ministrija un Veselības ekonomikas centrs, kas ir atbildīgā iestāde par kompensējamo medikamentu saraksta veidošanu, rūpīgi izvērtē ne tikai zinātniski pierādīto zāļu efektivitāti, bet arī sarunās ar ražotājiem cenšas panākt maksimāli zemāku cenu.
Hroniskiem un smagiem slimniekiem medikamenti, kuru izmaksas pilnā apmērā vai daļēji sedz valsts, ļauj ārstēties mājas apstākļos un ārstus apmeklēt ambulatori. Pasaules pieredze liecina, ka tas ir pamatoti ne tikai no medicīniskā viedokļa, bet arī ekonomiskā. Nesaņemot medikamentus, šie pacienti veselības problēmu saasinājuma rezultātā nokļūtu slimnīcā, kur viņu ārstēšana izmaksātu ievērojami dārgāk, nerunājot nemaz par veselībai nodarīto kaitējumu.