Beigas privātai veselības apdrošināšanai

© nra.lv

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas deputāti vakar atbalstīja RSK apdrošināšanas AS (RSK) likvidēšanu, un ir skaidrs, ka šādu lēmumu pieņems arī domes sēdē. Tas nozīmē, ka šīs kompānijas polišu īpašniekiem radīsies vēl lielākas neērtības, jo medicīnas iestādes jau krietnu laiku atsakās tās pieņemt, izmantojot dažādus ieganstus.

Turklāt iedzīvotājiem vairs nebūs iespēju privāti apdrošināt savu veselību, kas bija būtiski pensionāriem un tiem, kurus darba devējs neapdrošina.

Polises pieņem negribīgi

Neatkarīgās lasītāja Skaidrīte Kralliša savā epasta vēstulē raksta: "Kārtējais trieciens pensionāru veselībai! Man sociālajā nodaļā kā maznodrošinātai pensionārei noformēja RSK polisi, kura man bija jāsaņem 29.12.2009. Bet nesaņēmu, jo viss ir apturēts (jo domājot likvidēt RSK). Tā vien liekas, ka šie pārsteigumi (triecieni) pensionāriem tiek radīti speciāli." Cita lasītāja apliecina, ka Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā 23. decembrī tika ievesta paciente, kurai RSK polises termiņš beidzās pērnā gada 27. decembrī. Viņai pateikts, ka apdrošināšana nebūs spēkā. Klīniskajā universitātes slimnīcā Gaiļezers vīrietim, kurš vēlējās veikt acu operāciju un interesējās par izdevīgāko apdrošināšanas veidu, ieteica to nedarīt RSK. Arī P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā ir problēmas ar šo polišu izmantošanu.

RSK pirms vairākiem mēnešiem izplatīja informāciju, kurā mierināja savus klientus – polises esot derīgas un jāpieņem visās medicīnas iestādēs, ar kurām noslēgts attiecīgs līgums. Pašlaik gan apdrošināšanas kompānija, gan Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) apliecina, ka visas saistības tiks pildītas. Tas nozīmē, ka polises darbības laiks, tāpat kā iespējas, netiks anulēts vai kā citādi mainīts. Turklāt, ja saistības kaut kādu iemeslu dēļ nespēs veikt apdrošināšanas kompānija, tad līdzekļi tiks ņemti no garantiju fonda, bet klients nedrīkst ciest.

Dome vilcinājās

FKTK jau pagājušā gada beigās izvirzīja konkrētas prasības, kuras vajadzētu izpildīt, lai RSK saņemtu atļauju darboties. Zīmīgi, ka Rīgas dome bija plānojusi lemt par RSK akciju nodošanu privatizācijai, piemērojot privātā kapitāla piesaistīšanas metodi, tomēr lēmuma pieņemšana tika vairākkārt atlikta Finanšu un administrācijas lietu komitejā. Vēl decembra beigās Rīgas mēra padomniece Iveta Strautiņa Neatkarīgajai teica, ka uzņēmuma likvidācija būtu sāpīgs risinājums. Tomēr tagad pašvaldībā tiek skatīts tieši šāds variants – izbeigt RSK darbību un sākt tās likvidāciju.

Neatkarīgā jau informēja, ka FKTK padome ir pieņēmusi lēmumu apturēt visas RSK izsniegtās licences apdrošināšanas veikšanai līdz šā gada 31. janvārim. Kompānijai ir aizliegts noslēgt jaunus apdrošināšanas līgumus, taču tā turpina pildīt līdz šā lēmuma pieņemšanai noslēgto apdrošināšanas līgumu saistības. Šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz to, ka RSK vadība un akcionārs Rīgas dome nespēja veikt savlaicīgus pasākumus, lai nodrošinātu kompānijas darbību.

Pašās decembra beigās RSK tika pie kārtējā valdes priekšsēdētāja, jo iepriekšējais iesniedza atlūgumu. Īsā laikā uzņēmumā nomainījušies jau trīs valdes priekšsēdētāji.

Skandālu ēnā

Uzņēmums vislielākajā skandālā iekūlies, kad atklājās kāda noslēgtā līguma fineses: 2006. gadā tika noslēgts darījums starp Rīgas pašvaldības uzņēmumiem RSK un Rīgas satiksme par satiksmes darbinieku apdrošināšanu. Tā rezultātā RSK apmēram 0,5 miljonus latu pārskaitīja starpniekfirmai Trīs A brokers. Partija Jaunais laiks vērsās tiesībsargājošajās iestādēs, un, kā informē partijas pārstāvis Olafs Pulks, ir saņemta atbilde no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja par policijas uzsāktu kriminālprocesu. Ir atlaista uzņēmuma valde, un amatpersonu atbildību izvērtē policijā.

Svarīgākais