Stradiņa universitāte pēta bērnu sejas

3D stereo-fotogrammetrisko iekārta, ar kuru fotografē bērnu sejas © RSU

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Stomatoloģijas institūtā turpināsies starptautisks ilgtermiņa pētījums par sejas augšanas novērtējumu dažādos vecumos, lai iegūtu sejas vidējos rādītājus Latvijas bērniem.

Pētījums turpināsies marta beigās. Tas ļaus atklāt un salīdzināt sejas augšanas novirzes bērniem un jauniešiem ar iegūtām un iedzimtām sejas žokļu anomālijām un deformācijām, stāsta RSU Stomatoloģijas fakultātes asociētā profesore Anda Brinkmane.

Lai novērtētu sejas augšanu, pētījuma laikā veic sejas fotografēšanu ar 3D stereo-fotogrammetrisko iekārtu, kas dod iespēju iegūt sejas virsmas volumetriskās (tilpumanalīze) anatomijas un krāsu struktūras attēlu. Tālāk tas tiek pārvērsts kvalitatīvos un kvantitatīvos rādītājos, kas tiek salīdzināti un analizēti. Izmeklēšanas metode nav kaitīga veselībai, jo darbojas līdzīgi kā jebkura sejas fotografēšana.

Pētījumā ir iesaistīti 150 Latvijas bērni. Piedaloties projektā, viņu sejas fotografēšana tiek veikta 2 reizes gadā, un tas turpināsies 8 gadu garumā, sākot no 11 gadu līdz pat 18 gadu vecumam. Paralēli šim pētījumam, tajā iesaistītajiem bērniem 2 reizes gadā tiek arī veikts mutes veselības novērtējums, kariesa profilakse un ārstēšana, izmantojot jaunākos materiālus un tehnoloģijas, piemēram, ozonu. Ozona terapija ir viena no inovācijām mūsdienu zobārstniecībā. Ozonam piemīt pretmikrobu, dezinficējoša darbība, turklāt ārstēšana ir nesāpīga, ātra, minimāli invazīva un nav nepieciešams urbt kariesa sākumstadijā, tāpēc ideāli piemērota bērniem.

Projekts sākās 2013. gadā un tiek veikts sadarbībā ar Oulu universitāti (University of Oulu, Somija) un Kardifas universitāti (Cardiff University, Lielbritānija). Vienāds bērnu skaits tiek pētīts katrā no trim valstīm.

Latvijā

Apritot Evikas Siliņas (JV) vadītās valdības darba pirmajam gadam, labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) par nozīmīgākajiem ministrijas sasniegumiem uzskata sociālo grupu pabalstu apmēru pieaugumu, pensiju indeksācijas modeļa izstrādi, kā arī neapliekamā minimuma celšanu un minimālās mēnešalgas paaugstināšanu no 620 līdz 700 eiro.

Svarīgākais