Gripas pacientu skaits pie ģimenes ārstiem nepieaug; palielinās slimnīcā nogādāto slimnieku skaits

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūtu augšējo elpceļu (AAEI) monitoringa dati liecina, ka aizvadītās nedēļas laikā (20.-26.01.2014.) gripas gadījumā pie ģimenes ārstiem vērsušies divi pacienti - tieši tikpat, cik nedēļu pirms tam (13.-19.01.2014.). Savukārt slimnīcās pagājušās jeb gada ceturtās nedēļas laikā ar diagnozi „gripa” nogādāti deviņi pacienti, kas vērtējams kā pieaugums, salīdzinājumā ar gada trešo nedēļu, kad ar gripu netika hospitalizēts neviens pacients.

Vēršanās pie ģimenes ārstiem pēc palīdzības AAEI gadījumos aizvadītajā nedēļā ir turpinājusi palielināties, tomēr bijusi ievērojami zemāka nekā reģistrēta pagājušajā gripas sezonā, attiecīgajā laika periodā. Saslimstība ar AAEI visstraujāk palielinājusies vecuma grupā no 5 līdz 14 gadiem, tāpat augstākā saslimstība joprojām tiek reģistrēta bērniem no dzimšanas līdz 14 gadiem.

SPKC epidemiologi atgādina, ka katru gadu gripas vīruss inficē 5-15 procentus iedzīvotāju. Vairumam cilvēku gripa ir vidēji smaga saslimšana, darba un skolas kavējumi, bet daudziem gripas vīruss var radīt smagu saslimšanu, īpaši cilvēkiem, kuriem pastāv lielāks risks iegūt gripas vīrusa izraisītas komplikācijas.

Atgādinām, ka gripa izplatās no cilvēka uz cilvēku tieša kontakta rezultātā ar inficētā cilvēka klepus vai iesnu pilieniem. Tāpat gripa izplatās arī netieša kontakta laikā, kad vīruss ar elpceļu sekrēta pilieniem no deguna vai rīkles nonāk uz cilvēka rokām un apkārtējo priekšmetu virsmām. Ar rokām, uz kurām atrodas gripas vīruss, cilvēks var inficēt sevi vai citus, pieskaroties acīm, mutei, degunam.

Latvijā

Latvijā 2024.gada decembrī reģistrētas 274 759 kādam kibertelpas apdraudējumam pakļautas unikālās IP adreses, kas ir par 18% vairāk nekā 2023.gada decembrī, liecina informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" publicētā kibertelpas reģistrēto incidentu statistika.