Šomēnes Latvijas Kardioloģijas centrā veiktas pasaulē pirmās divas operācijas augsta riska pacientiem ar sirds mitrālā vārstuļa nepietiekamību, aģentūru LETA informēja Latvijas Universitātes Kardioloģijas zinātniskā institūta zinātniskā asistente Iveta Bajāre.
Mitrālā vārstuļa nepietiekamība veicina sirds mazspējas progresu un piecu gadu laikā 50% gadījumu tā var novest līdz pāragrai nāvei, skaidro mediķi.
Operētajiem pacientiem tika implantēta īpaša, jauna ierīce, kas samazina mitrālā vārstuļa atvērumu un atjaunoto tā funkciju. Ierīce tika implantēta, slimniekiem atrodoties vispārējā narkozē bez mākslīgās asinsrites caur cirkšņa un kakla vēnu vienlaicīgi.
Kīniskajā praksē jaunā ierīce varētu tikt ieviesta tuvāko gadu laikā. Plānots, ka nākotnē tā glābs tos augsta riska pacientus ar sirds vārstuļa nepietiekamību, kuriem medaikamentoza terapija ir par vāju, bet ķirurģiska iejaukšanās būtu pārāk riskanta, norāda mediķi.
Pasaulē unikālo sirds operāciju veica liela invazīvo kardiologu, anesteziologu un kardioloģijas māsu komanda kardioķirurga Andreja Ērgļa vadībā.
Operācijās piedalījās arī kardiologs Martins Tomass no Londonas Svētā Tomasa klīnikas un ierīces izstrādātājs Džeisons Rodžers no ASV.
Nākamās šādas operācijas plānots veikt Londonas un Parīzes vadošajās klīnikās.