Rozentāle: Nozīmīgākās strukturālās reformas veiktas tieši veselības nozarē

"Pirms vairākiem mēnešiem veiktās strukturālās reformas veselības nozarē uzskatāmas par nozīmīgākajām visā valsts pārvaldē, nodrošinot administratīvo funkciju veikšanu ar uz pusi mazāku darbinieku skaitu. Ir vienkāršota pārvaldes struktūra, precīzi definēts kādus ārstniecības pakalpojumus nodrošina katra ārstniecības iestāde. Veiktās reformas atzinīgi ir novērtējuši Pasaules Bankas un Starptautiskā valūtas fonda eksperti, tādēļ izbrīnu rada koalīcijas partneru - Jaunā laika - nepamatotie pārmetumi par Veselības ministrijas "nesakārtotību". Ir paveikts milzīgs darbs, bet diemžēl politiskajā retorikā vienkāršāk ir tikai kritizēt un ģenerēt arvien jaunus "jautājumus" nevis iedziļināties atbildēs un to būtībā," norāda veselības ministre, profesore Baiba Rozentāle.

"Lai novērstu jebkādas aizdomas un pārmetumus par it kā negodīgi rīkotiem konkursiem ārstniecības iestādēs, uzskatu, ka jāatgriežas pie centralizētu iepirkumu sistēmas, kas ļautu arī būtiski samazināt izmaksas medikamentu, medicīnas preču, kā arī būvniecības iepirkumiem. Esmu jau veikusi pārrunas ar desmit lielāko slimnīcu vadītājiem un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadību, kuri pauda atbalstu šim ierosinājumam Arī Veselības nozares stratēģiskā padome, kas izveidota kā konsultatīva un koordinējoša institūcija, un kuras darbības mērķis ir iesaistīt veselības nozares biedrības, asociācijas, valsts un pašvaldību institūcijas veselības politikas veidošanā un īstenošanā, ir atbalstījusi nozarē veiktās nozīmīgās reformas un arī uzsākto darbu pie centralizēto iepirkumu sistēmas izveides, tādēļ pilnībā noraidu jebkādus pārmetumus."

Jau ziņots, ka ar 1.oktobri darbu sākusi veselības nozares jaunā samazinātā pārvalde - Veselības ministrija un trīs tiešās pakļautības iestādes - Veselības inspekcija, Veselības ekonomikas centrs un Veselības norēķinu centrs. No 1319 veselības nozares pārvaldes institūcijās strādājošajiem ar 1.oktobri nozarē strādā 593 darbinieki. Veselības ministrijā darbinieku skaits samazināts par 43 % no 155 uz 92.

Veselības nozares pārvaldes iestāžu reorganizācijas rezultātā likvidēta Sabiedrības veselības aģentūra, Medicīnas profesionālās izglītības centrs un Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju valsts aģentūra.

Uzraudzības un kontroles funkcijas pēc reformām veic viena iestāde - Veselības inspekcija. Līdz ar to Veselības inspekcija veic ārstniecības iestāžu atbilstības uzraudzību, ārstniecības iestāžu un personu reģistru uzturēšanu, kā arī vides faktoru uzraudzību. Tāpat Veselības inspekcija pārņēmusi reorganizētās Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras funkciju - valsts budžeta līdzekļu izlietojuma uzraudzību ārstniecības iestādēs.

Uz Zāļu cenu valsts aģentūras bāzes izveidotais Veselības ekonomikas centrs nodarbojas ne tikai ar kompensējamo zāļu saraksta veidošanu un zāļu cenu analīzi, bet pārņēmis no Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras visu veselības aprūpes pakalpojumu cenu (tarifu) aprēķinus, veselības aprūpes statistikas apkopošanu no Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju valsts aģentūras, kā arī sabiedrības veselības monitoringu, klīnisko vadlīniju izstrādes metodisko vadību un sadarbību ar ārvalstu un starptautiskajām institūcijām no Sabiedrības veselības aģentūras.

Uz Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras bāzes izveidots Veselības norēķinu centrs, kura kompetencē ir tikai līgumu slēgšana un norēķinu veikšana ar ārstniecības iestādēm un aptiekām par iedzīvotājiem sniegto veselības aprūpi un kompensējamām zālēm.

Latvijā

Biedrība "Tavi draugi" jau trešo gadu uzsāk labdarības akciju "Ziemassvētku ekspresis Latvija – Ukraina", aicinot Latvijas iedzīvotājus līdz decembra nogalei kļūt par rūķiem un sagādāt Ziemassvētku dāvanas bērniem Ukrainā. Šogad ir saņemtas 236 vēstules Ziemassvētku vecītim no bērniem Hmeļnickas krīzes centrā un Novabikovkas vidusskolā.