Skaidrojumā grūtniecēm valsts pavirzās uz priekšu

Skaidrojumā par valsts apmaksātu pakalpojumu pieejamību grūtniecēm valsts pavirzījusies uz priekšu, apzinot informāciju, kur tie ir reāli pieejami, nevis atstājot visu pašu sieviešu ziņā.

Pēc Neatkarīgās publikācijas Vai rūpes par grūtniecēm tikai uz papīra? Nacionālais Veselības dienests (NVD) noskaidrojis vismaz vairākas ārstniecības iestādes, kur grūtniecēm ar rēzus negatīvu asinsgrupu pieejamas speciālas vakcīnas, un publicējis tās savā mājaslapā.

Grūtniecēm, kurām ir rēzus negatīva asinsgrupa, bet bērna tēvs ir rēzus pozitīvs, pastāv iespēja, ka mazulis arī būs rēzus pozitīvs un var veidoties antivielas, un tas var apdraudēt pašu bērnu un arī nākamās grūtniecības. Lai novērstu šos riskus, ir izstrādāta speciāla pote. Neatkarīgā rakstīja, ka saskaņā ar valdības noteikumu grozījumiem no šā gada šo poti pilnībā apņēmusies apmaksāt valsts. Diemžēl grūtnieču pieredze un stāsti atklāja, ka praktiski neviens, ieskaitot mediķus un NVD, kur vairākas sievietes vērsušās pēc konsultācijas, nezināja, kur šo valsts apmaksāto poti var saņemt. Par maksu – jā, var nopirkt aptiekā.

NVD solīja Neatkarīgajai noskaidrot, kurās ārstniecības iestādēs šī pote ir pieejama un uz kurieni var sievietes nosūtīt. «Ņemot vērā medijos izskanējušo informāciju par nepieciešamību detalizēti skaidrot, kā saņemt valsts apmaksātu antivielu imūnglobulīnu, publicējam skaidrojošu informāciju par imūnglobulīna ievadi un ārstniecības iestādēm, kurās to veic,» norāda NVD. Dienests paskaidro: no 2013. gada grūtniecēm valsts apmaksā antivielu imūnglobulīna ievadi arī grūtniecības laikā, ja ir noteikta medicīniska nepieciešamība. Rēzus negatīvām grūtniecēm 28. grūtniecības nedēļā veic asinsgrupas rēzus piederības noteikšanu un antieritrocitāro antivielu skrīningu, lai noskaidrotu, vai grūtniecei ir rēzus antivielas. Ja šajā pārbaudē atklājas, ka grūtniecei nav rēzus antivielas, tad gadījumā, ja grūtniecei ir rēzus pozitīvs partneris vai partnera rēzus piederība nav zināma, grūtniecei var veikt antivielu imūnglobulīna ievadīšanu.

Ginekologam, kas īsteno valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu un ir līgumattiecībās ar valsti, jāizvērtē grūtnieces veselības stāvoklis, vai šāda pote nepieciešama, un viņš var pats nodrošināt šo poti vai arī var nosūtīt grūtnieci valsts apmaksātai antivielu imūnglobulīna ievadei uz šādām ārstniecības iestādēm: Rīgas Dzemdību namu, Jūrmalas slimnīcu, Kuldīgas slimnīcu, Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu, Liepājas reģionālo slimnīcu, Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienību, Jēkabpils reģionālo slimnīcu, Dobeles un apkārtnes slimnīcu, Jelgavas pilsētas slimnīcu. NVD sola arī sarakstu papildināt un atgādina, ka antivielu imūnglobulīna ievade no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta arī 72 stundu laikā pēc dzemdībām, ja rēzus negatīvai grūtniecei bez rēzus antivielām ir piedzimis rēzus pozitīvs bērns. Šajā gadījumā to nodrošina slimnīca, kurā notiek dzemdības.

Svarīgākais