Soda lielumu bezbiļetniekiem noteiks paši pārvadātāji

Turpmāk bezbiļetniekiem piemēroto līgumsoda par braukšanu bez biļetes apmēru noteiks pats pārvadātājs, par to iepriekš vienojoties ar attiecīgo sabiedriskā transporta pakalpojumu pasūtītāju.

Turpmāk, iegādājoties braukšanas biļeti, pasažieris stāsies līgumattiecībās ar pārvadātāju, tādējādi iegūstot tiesības izmantot tā sniegtos pakalpojumus. Savukārt par braukšanu bez biļetes pasažierim tiks piemērots līgumsods.

To nosaka 2012.gada 28.augusta Ministru kabineta noteikumi Nr.599 "Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtība", kas stājušies spēkā šā gada 19.septembrī.

Ministru kabineta noteikumi paredz, ka turpmāk sodu par braukšanu bez biļetes piemērot drīkstēs ne tikai valsts vai pašvaldības institūcijas amatpersonas, bet arī paša pārvadātāja ieceltie kontrolieri. Tādējādi jaunā kārtība nodrošina plašākas kontroles iespējas.

Līgumsoda apmēru noteiks pats pārvadātājs, par to iepriekš vienojoties ar attiecīgo sabiedriskā transporta pakalpojumu pasūtītāju: pilsētas nozīmes maršrutos - ar pilsētas domi, vietējās nozīmes maršrutos - ar plānošanas reģionu, bet starppilsētu nozīmes maršrutos ar Autotransporta direkciju (ATD). Pārvadātājam informāciju par līgumsoda apmēru (vai tā izmaiņām) jāpublisko vismaz 30 dienas pirms to stāšanās spēkā - tātad faktiski līgumsodi dažāda veida pārvadājumos varētu stāties spēkā līdz 1.decembrim.

Tas gan nenozīmē, ka sodu apmērs dažāda veida pārvadājumos noteikti pieaugs. Piemēram, starppilsētu satiksmē, kur līgumsoda apjoms pārvadātājam ir jāsaskaņo ar ATD, gluži pretēji - sodu apmērs tiek mazliet mīkstināts no Ls 10-15 uz Ls 5-15.

Piemērotos sodus pasažieri varēs pārsūdzēt Latvijas tiesās saskaņā ar Civilprocesa likuma normām. Savukārt sodu piedziņu pārvadātāji varēs īstenot paši vai nodot šo funkciju parādu piedzīšanas uzņēmumiem.

"Administratīvo sodu aizstāšana ar līgumsodiem nāks par labu pārvadātājiem un godprātīgiem pasažieriem, savukārt negodīgiem šoferiem un bezbiļetniekiem padarīs dzīvi sarežģītāku," teic ATD Sabiedriskā transporta plānošanas daļas vadītājs Ivars Zaļais. "Vēlos vēlreiz katram pasažierim atgādināt - pārliecinieties, lai brauciena laikā jūsu rīcībā būtu braukšanai derīga biļete. Ja par braucienu maksājat transporta vadītājam, viņam ir pienākums jums biļeti izsniegt, bet jums ir pienākums to paņemt un glabāt līdz brauciena beigām."

Iepriekš par braukšanu bez biļetes tika piemērots administratīvs sods - pilsētas nozīmes maršrutos no 2 līdz 5 latiem, vietējās nozīmes maršrutos no 5 līdz 10 latiem, bet starppilsētu nozīmes maršrutos no 10 līdz 15 latiem. To piemērošana bija Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā minēto valsts vai pašvaldības institūcijas amatpersonu kompetencē.

Lai vienuviet apkopotu informāciju par līgumsodu ieviešanu un nepastarpināti sniegtu sabiedrībai ziņas par līgumsodu apjomiem dažādas nozīmes pārvadājumos, ATD ir izveidojusi lapu "Zaķis maksā vairāk" portālā draugiem.lv. Portāla lietotāji, kuri ikdienā izmanto sabiedrisko transportu, ir aicināti sekot šai lapai un būt informētiem par līgumsodu ieviešanas aktualitātēm.

Latvijā

Vācijas interneta tirdzniecības uzņēmums "Zalando" trešdien paziņoja, ka grasās iegādāties konkurentu "About You" par 1,1 miljardu eiro, lai radītu Eiropas platformu, kas spētu labāk konkurēt ar Ķīnas interneta tirdzniecības milžiem.