Zināšanai! Sestdien nebūs papildu sabiedriskā transporta reisu uz Rīgas masu vakcinācijas centriem

© Dmitrijs Suļžics/F64

Sestdien, 10.aprīlī, kad Rīgā divos masu vakcinācijas centros izmēģinās "dzīvās rindas" principu, uz tiem netiks nodrošināti papildu sabiedriskā transporta reisi, informē Rīgas domes pārstāvis Mārtiņš Vilemsons.

Pēc viņa paustā, prognozētā cilvēku plūsma brīvdienās uz lielajiem masu vakcinēšanās centriem ir pārāk zema, lai būtu nepieciešams nodrošināt regulāru satiksmi.

Tomēr dome sadarbībā ar Veselības ministriju (VM) gatavojas masu vakcinācijas posmam aprīļa otrajā pusē, kad tiek plānots nodrošināt atspoles reisus jeb tā dēvētos šatlus uz abiem lielajiem vakcinācijas centriem Rīgā. Vilemsons skaidroja, ka pašvaldība galvaspilsētā nodrošinās infrastruktūru vairāku masu vakcinācijas centru darbībai, nepieciešamības gadījumā uzlabos iespējas nokļūšanai uz vakcināciju. Savukārt vakcinācijas procesa organizēšana, tostarp pieraksta veidošana, ir VM pārziņā.

Jau ziņots, ka vakcinācijas pret Covid-19 centros, kas sestdien izmēģinās "dzīvās rindas" principu, atnākušie tiks potēti ar "AstraZeneca" vakcīnu, žurnālistiem pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Izmēģinājumā iesaistītie vakcinācijas punkti - "Atta" centrs un Ķīpsalas halle - katrs saņems 1000 šīs vakcīnas devu. Centri strādās no plkst.9 līdz 17.

Vakcinēties "dzīvās rindas" kārtībā tiek aicināti seniori vecumā virs 60 gadiem, iedzīvotāji ar hroniskām slimībām, personas, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā ar smagi slimiem bērniem vai bērniem ar īmunsupresiju. Tāpat vakcinēties tiek aicināti smagi slimu personu aprūpētāji.

Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča skaidroja, ka visu minēto grupu pārstāvjiem uz vakcināciju būtu jāņem līdzi pase vai ID karte.

Savukārt personām, kas aprūpē smagi slimus cilvēkus, līdzi būtu jāņem arī pašapliecinājums, kur ir dati par aprūpējamo personu. Personām, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā ar smagi slimiem bērniem vai bērniem ar īmunsupresiju, uz vakcināciju līdzi jāņem arī bērna dzimšanas apliecība un konsultanta slēdziens vai slimnīcas izraksts, kas apliecina diagnozi. Šis apliecinājums nedrīkst būt vecāks par diviem gadiem. Šīs grupas pārstāvji uz vakcināciju var arī ņemt pašapliecinājumu, norādot datus par bērnu.

Hronisko slimību pacientiem turpretim līdz ar pasi vai ID karti būtu jāņem līdzi ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījums, vai arī e-veselības recepte vai izraksts no pacienta kartes ar apstiprinātu diagnozi.

"Tomēr, ja ir tāds gadījums, ka nav iespējams paņemt līdzi e-nosūtījumu, tad mēs centīsimies pārbaudīt uz vietas un vajadzības gadījumā būs pieejamas pašapliecinājuma formas," skaidroja Juhņēviča.

"Dzīvajā rindā" tiks izmantota numuriņu sistēma, kas kalpos kā apliecinājums, ka persona vakcīnu saņems. Juhņēviča aicināja nedrūzmēties un uz centriem ierasties pakāpeniski.

Pavļuts skaidroja, ka šobrīd teju visas Latvijā pieejamās vakcīnas ir izvadātas pa vakcinācijas punktiem.

"Mums ir ļoti svarīgi iedot solījumu, ka mēs risināsim visas šīs situācijas uz vietas un atrisināsim. Katrā ziņā, ja cilvēkam nebūs dokumentāla apliecinājuma par piederību šai grupai, mēs mēģināsim uz vietas uzmeklēt," piebilda Pavļuts.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais