Rīgas dome nolēmusi celt maksu par atkritumu izvešanu pilsētā

 
©Mārtiņš Zilgalvis / F64

Rīgā nedaudz pieaugs maksa par nešķirotu atkritumu izvešanu, šodien nolēma Rīgas dome.

Kā informēja Rīgas domes Komunikācijas pārvalde, nešķiroto atkritumu izvešanas tarifi pieaugs degvielas cenas pieauguma, inflācijas un Atkritumu apsaimniekošanas likuma grozījumu dēļ. Šie grozījumi paredz, ka līdz gada beigām pašvaldībai un tās izvēlētajam sadzīves atkritumu apsaimniekotājam jāveic grozījumi līgumos par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu attiecībā uz nešķiroto sadzīves atkritumu un bioloģisko atkritumu maksas apmēru.

Saskaņā ar likumu maksu par dalīti savākto bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu pašvaldība nosaka 80% apmērā no nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas un šķirot bioloģiskos atkritumus būs izdevīgāk - divās atkritumu apsaimniekošanas zonās bioloģiski noārdāmo atkritumu tarifi samazināsies.

Savukārt pirmajā un otrajā atkritumu apsaimniekošanas zonā, kuru apsaimnieko SIA "Clean R", sadzīves atkritumu apglabāšanas izmaksas mainās arī saistībā ar atkritumu tilpuma un masas pieaugumu.

Kā informē Rīgas dome, pirmajā atkritumu apsaimniekošanas zonā, kur atkritumu izvešanu nodrošina "Clean R", nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanas tarifs ir noteikts 23,24 eiro par kubikmetru bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Savukārt šķiroto bioloģiski noārdāmo atkritumu izvešanas tarifs būs 20,40 eiro par kubikmetru bez PVN.

Otrajā atkritumu apsaimniekošanas zonā, kur atkritumu izvešanu arī nodrošina "Clean R", tarifs noteikts attiecīgi 23,53 eiro par kubikmetru un 20,72 eiro par kubikmetru bez PVN.

Trešajā atkritumu apsaimniekošanas zonā, kur atkritumu izvešanu nodrošina uzņēmums "Lautus Vide", nešķirotu atkritumu izvešanas tarifs noteikts 21,55 eiro par kubikmetru bez PVN, bet par šķirotu bioloģiski noārdāmu atkritumu izvešanu - 19,59 eiro par kubikmetru bez PVN.

Savukārt ceturtajā atkritumu apsaimniekošanas zonā, kur atkritumu izvešanu nodrošina uzņēmums "Eco Baltia Vide", tarifs noteikts attiecīgi 24,25 eiro un 23,37 eiro par kubikmetru bez PVN.

Nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksu veido pašvaldības lēmumā apstiprinātā maksa par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātais tarifs par sadzīves atkritumu apglabāšanu atkritumu poligonos

Rīgas pašvaldība atgādina, ka iepakojuma un stikla taras konteineru uzstādīšana un šo dalīti vākto atkritumu izvešana ir bez maksas, pretēji sadzīves atkritumu konteinera izvešanai, par ko iedzīvotājiem jāmaksā. Katrs lielais iepakojuma konteiners, kas 2022.gadā būs sašķirots pareizi un tiks izvests kā iepakojuma konteiners, var samazināt mājas atkritumu apsaimniekošanas izdevumus līdz pat 35%.

Šķirojot vieglo iepakojumu un stikla taru, kopumā rīdzinieki 2021.gadā ir ietaupījuši 9,5 miljonus eiro - tā ir nauda, ko iedzīvotāji būtu samaksājuši, ja šķirotie atkritumi būtu izvesti un apsaimniekoti kā sadzīves atkritumi. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, papildus ir ietaupīti 1,5 miljoni eiro.