Tiesa uzdod pārskaitīt balsis trijos Rīgas domes vēlēšanu iecirkņos

 
©Ģirts Ozoliņš/F64 Photo Agency

Administratīvā apgabaltiesa šodien daļēji apmierināja politisko partiju apvienības "Jaunā saskaņa" sūdzību par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātiem un uzdeva Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) nodrošināt balsu pārskaitīšanu trijos vēlēšanu iecirkņos.

Kā ziņots, Administratīvā apgabaltiesa šodien daļēji apmierināja politisko partiju apvienības "Jaunā saskaņa" sūdzību par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātiem un uzdeva CVK nodrošināt balsu pārskaitīšanu trijos vēlēšanu iecirkņos.

CVK rīt, 15.septembrī, pēcpusdienā sanāks uz sēdi, tomēr jau esot nolemts, ka balsu pārskaitīšanu uzticēs Rīgas vēlēšanu komisijai. Zaharova minēja, ka rīt pēc sēdes taps daudz skaidrāks tas, kurā dienā šī pārskaitīšana varētu notikt, vienlaikus uzsverot, ka CVK mēģinās to organizēt pēc iespējas īsākos termiņos, bez laika vilcināšanas.

Tāpat plānots, ka balsu skaitīšanas process būs atvērts - tajā piedalīsies vairāki novērotāji, un drīkstēs piedalīties arī mediju pārstāvji. Pagaidām tiek apsvērta iespēja balsu pārskaitīšanu organizēt Rīgas Kongresu namā, bet norises vietu un laiku CVK sola precizēt otrdien.

Zaharova arī norādīja, ka Administratīvās apgabaltiesas pieņemtais lēmums, uzdodot komisijai nodrošināt balsu pārskaitīšanu trijos vēlēšanu iecirkņos, uzskatāms par samērīgāko no iespējamajiem variantiem.

Viņa stāstīja, ka komisija ir gandarīta par šo tiesas lēmumu, uzsverot, ka aizvien jāgaida vēl trīs lēmumi līdzīgās lietās, jo ir vēl iesāktas lietvedības no partijām Latvijas Krievu savienība, "Alternative" un diviem "Saskaņas" deputātiem. CVK esot solīts, ka atlikušo tiesvedību lēmumi gaidāmi rīt, 15.septembrī, tāpēc arī rīt komisija plāno nākt klajā ar skaidrākiem plāniem par balsu pārskaitīšanas organizēšanu.

Administratīvās apgabaltiesas tiesnese Santa Liniņa TV3 ziņām norādīja, ka spriedums pēc "Jaunās saskaņas" ierosinātajā lietā ir stājies spēkā nekavējoties, tāpēc, viņasprāt, saprātīgi būtu, ja pārējo trīs ierosināto lietu pieteicēji savus pieteikumus atsauktu. Partijas "Alternative" Rīgas mēra amata kandidāts Valērijs Petrovs gan paudis, ka savu prasību partija neatcels. Viņuprāt, jārīko jaunas ārkārtas vēlēšanas.

CVK pārstāve Laura Zaharova aģentūrai LETA norādīja, ka, ja iecirkņos, kuros balsis tiks pārskaitītas, balsojums būs aptuveni proporcionāls kopējam balsojumam, tad vēlēšanu rezultātam pēc pārskaitīšanas nevajadzētu mainīties, tomēr starp kandidātiem partiju sarakstos gan esot iespējamas kādas izmaiņas.

Rīgas pilsētas Vēlēšanu komisijas vadītājam Jurim Kokinam šis tiesas spriedums šķiet ļoti taisnīgs. Viņaprāt, "arī vēlēšanu iecirkņu rīcībā, tīri emocionāli, varēja just, ka cilvēki no pārlieku lielas slodzes kaut ko palaida garām".

Tāpat Kokins skaidroja, ka vēlēšanu iecirkņi paši organizēs darbiniekus uz balsu pārskaitīšanu, tomēr, viņaprāt, solīdi no visiem aspektiem būtu, ka tas, kas kļūdījās, arī labotu kļūdu.

Rīgas pilsētas Vēlēšanu komisijas vadītājs solīja lieki nekavēties un sākt organizēt balsu pārskaitīšanu, tiklīdz būs saņemts CVK rīkojums.

Tiesas šodien nolēmusi atcelt CVK 2020.gada 3.septembra lēmumu no tā pieņemšanas brīža un uzdot CVK nodrošināt balsu pārskaitīšanu Rīgas pilsētas 74.vēlēšanu iecirknī, 97.vēlēšanu iecirknī un 144.vēlēšanu iecirknī, pieskaitot šajos iecirkņos par nederīgām atzītās vēlēšanu aploksnes.

Pārējā daļā pieteikums par jaunu ārkārtas vēlēšanu rīkošanu visos velēšanu iecirkņos vai konkrētos trijos vēlēšanu iecirkņos ir noraidīts, aģentūru LETA informēja tiesā.

Spriedums nav pārsūdzams.