Eksperts atklāj, kas varētu sagraut jauno Rīgas domes koalīciju

 
©Dmitrijs Suļžics/F64 Photo Agency

Jauno Rīgas domes koalīciju varēs sagraut tikai iekšēji konflikti, uzskata sabiedrisko attiecību aģentūras "Mediju tilts" līdzīpašnieks, politologs Filips Rajevskis.

Viņš uzsvēra, ka koalīciju veido septiņas partijas, nevis četras, kā tiek uzskatīts, un tieši tas varētu būt "iebūvētā" konflikta avots. "Septiņas partijas un atšķirīgas intereses. Starp partijām var rasties pretrunas, un tas var radīt nestabilitāti šajā koalīcijā. Ja atceramies koalīciju starp "Saskaņu" un "Gods kalpot Rīgai", to varēja sagraut tikai iekšēji konflikti," akcentēja politologs.

Savukārt, runājot par amatu sadalījumu, Rajevskis norādīja, ka ir noticis apmēram tas, kas iepriekš tika prognozēts - katrai koalīcijas partijai ir pa vienam vicemēra amatam un vadošajai partijai - mēra amats. Ja skatās pēc amatu svariem, politologa ieskatā, ir ievērota partiju ietekme koalīcijā, proti, partiju apvienība "Attīstībai/Par!" un partija "Progresīvie" (APP) tika pie mēra amata, savukārt "Jaunā vienotība" vadīs divas salīdzinoši nopietnākas komitejas - Pilsētas attīstības komiteju un Satiksmes un transporta lietu komiteju.

Eksperts skaidroja, ka Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība (NA/LRA) ar amatu kombināciju, kur vicemēra krēslā, savā starpā mainoties, sēdēs Edvards Smiltēns un Einārs Cilinskis, atspoguļo savu balsu skaitu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās. Arī Jaunā konservatīvā partija (JKP), politologa ieskatā, tikusi pie amatiem atbilstoši savam svaram, proti, partija tikusi gan pie vicemēra amata, gan pie Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas vadītāja amata.

Rajevskis atzina, ka tagad lielais izaicinājums koalīcijai būs nākamais Rīgas izpilddirektors, jo situācija līdz ar janvāri ir mainījusies un visu Rīgas domes kapitālsabiedrību daļu turētājs ir izpilddirektors. Politologs prognozēja, ka kapitālsabiedrības arī tiks sadalītas pa partijām.

"Grūti noticēt, ka kapitālsabiedrības atstās izpilddirektora pārvaldībā un ka viņš varēs nerēķināties ar koalīcijas partijām. Manuprāt, tas varētu būt jaunās koalīcijas nākamais izaicinājums," sacīja sabiedrisko attiecību aģentūras "Mediju tilts" līdzīpašnieks.

Runājot arī par citiem izaicinājumiem, kas varētu sagaidīt jauno koalīciju, eksperts norādīja, ka ir trīs lietas, kas varētu būt galvenie uzdevumi - budžets, Rīgas attīstības plāns, kura apstiprināšana ir iekavēta, un arī infrastruktūras rekonstruēšanas process, kas esot jāiedarbina pilnā sparā.

LETA jau vēstīja, ka saskaņā ar jaunievēlētās Rīgas domes topošās koalīcijas panākto vienošanos APP tiks pie Rīgas mēra krēsla, ko ieņems bijušais Saeimas deputāts Mārtiņš Staķis. Tāpat lielākā domes frakcija tiks pie Finanšu un administrācijas lietu komitejas, Izglītības, kultūras un sporta komitejas, Sociālo jautājumu komitejas un Mājokļu un vides komitejas vadības.

Finanšu un administrācijas lietu komiteju vadīs Staķis. Viņš iepriekš skaidroja, ka koalīcija vienojusies par trim prioritārajiem mērķiem, par kuriem atbildību uzņemsies trīs vicemēri.

JV būs vicemēra amats, kā arī partija vadīs domes Pilsētas attīstības komiteju un Satiksmes un transporta lietu komiteju. Vicemēra amatu plānots uzticēt Ķirsim, kurš būs atbildīgs par satiksmes infrastruktūras jautājumiem.

NA/LRA arī tiks pie vicemēra amata, kā arī Pilsētas īpašumu komitejas vadīšanas. Abas partijas vienojās, ka sākumā šo amatu ieņems Smiltēns, bet vēlāk - Cilinskis. Šīs frakcijas vicemēru atbildības laukā būs Rīgas un Pierīgas sadarbības jautājumi. Pilsētas īpašumu komitejas vadību plānots uzticēt Dainim Locim.

Savukārt JKP iegūs trešo vicemēra amatu un Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas vadītāja amatu. Staķis iepriekš skaidroja, ka tas būs viens apvienots amats, ko ieņems JKP Rīgas saraksta līdere Linda Ozola, kura vicemēres amatā atbildēs par tiesiskuma jautājumiem.