"Attīstībai/Par!" un partijas "Progresīvie" (AP/P) saraksta līderis Mārtiņš Staķis pirmdien aicinās Rīgas domē ievēlēto partiju pārstāvjus uz pirmajām oficiālajām sarunām par Rīgas domes jaunās valdošās koalīcijas veidošanu.
Staķis aģentūrai LETA teica, ka sākotnēji partijām nepieciešams pieņemt savus iekšējos lēmumus un dot mandātus sarunām par koalīcijas veidošanu. Tādēļ sarunas par koalīcijas veidošanu tiks sāktas pirmdien.
Staķis piebilda, ka AP/P koalīcijas veidošanas sarunas sāka jau pirms vēlēšanām, aicinot uz sadarbību pārējās partijas.
Politiķis stāstīja, ka viņam ir sagatavots plāns, ko piedāvāt potenciālajiem koalīcijas partneriem, taču tas vēl jāsaskaņo ar partijas un kopīgā vēlēšanu saraksta biedriem.
Staķis pagaidām neatklāja nedz šī plāna detaļas, nedz arī amatus, kurus piedāvās koalīcijas partneriem. Viņš uzsvēra, ka svarīgākais ir vienoties par sasniedzamo rezultātu un visiem kopīgi lemt, kā labāk šo rezultātu sasniegt.
AP/P līderis uzsvēra, ka, viņaprāt, koalīcija jāveido visām valdības koalīciju veidojošajām partijām, kuras ir iekļuvušas Rīgas domē. Koalīcijai jābūt pēc iespējas plašākai, lai varētu nodrošināt stabilu darbu un atvieglotu sarežģītu lēmumu pieņemšanu.
Savukārt iepriekšējās Rīgas domes koalīcijas partijām būšot jāpaliek opozīcijā. Staķis teica, ka pirms vēlēšanām vēlētājiem solījis, - ja valdību veidojošajām partijām pietiks balsu, lai izveidotu koalīciju, tad "Saskaņai" un "Gods kalpot Rīgai" būs jāpaliek opozīcijā. "To, ko mēs solām, to mēs pildām," teica Staķis.
Žēl, ka Latvijas Krievu savienība (LKS) netiks aicināta uz sarunām un nevarēs veidot Rīgas domes koalīciju, aģentūrai LETA atzina LKS saraksta līderis un domē iekļuvušais Miroslavs Mitrofanovs.
Viņš pauda gandarījumu par vēlēšanu rezultātiem un to, ka LKS pēc desmit gadu pārtraukuma atkal būs pārstāvēta Rīgas domē.
"Taču mēs cerējām veidot valdošo koalīciju, kas, kā izskatās, pašlaik nebūs iespējams," komentēja Mitrofanovs, skaidrojot, ka LKS koalīciju bija gatava veidot ar valdībā esošajām partijām, jo Rīga ir ļoti atkarīga no valdības lēmumiem, taču neizslēdza variantu par koalīciju arī ar "Saskaņu" un "Gods kalpot Rīgai" (GKR).
Pēc Mitrofanova paustā, LKS ir gatava strādāt opozīcijā un ar koalīciju sadarbību veidos "atsevišķos jautājumos".
"Ir tikai loģiski, ka partijai tagad jāattīstās, lai atgrieztos Saeimā," nākotnes plānus ieskicēja politiķis, informējot, ka oktobrī gaidāms politiskā spēka ārkārtas kongress, kurā arī plānots spriest par iecerēm. Mitrofanovs klāstīja, ka viens no galvenajiem partijas uzdevumiem ir arī ļaut uzkrāt pieredzi un izaugt jauniešiem, kas pēdējos gados pievienojušies LKS, lai viņi varētu tikt ievēlēti, piemēram, Saeimā.
LKS plāno piedalīties arī nākamgad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, kas iezīmēs administratīvi teritoriālās reformas noslēgumu, taču pašlaik vēl nav zināms, uz kuriem reģioniem politiskais spēks raudzīsies. Iespējams, tiks izvēlētas dažas stratēģiski nozīmīgākas pilsētas, taču arī par šo partija varētu lemt kongresā. Politiskais spēks esot arī atvērts piedāvājumiem no citām partijām par kopīgu startu pašvaldību vēlēšanās.
Kā ziņots, Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās visvairāk balsu ir ieguvis AP/P apvienotais saraksts, kuram seko "Saskaņa" un "Jaunā vienotība" (JV), liecina Centrālās vēlēšanu komisijas sniegtā informācija, apkopojot balsis no visiem 156 iecirkņiem.
Provizoriskie rezultāti liecina, ka Rīgas domē ir iekļuvuši septiņi politiskie spēki. AP/P saraksts tiks pie 18 deputātu mandātiem, "Saskaņa" iegūs 12 domnieku krēslus, JV - desmit, "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK un Latvijas Reģionu apvienības apvienotais saraksts - septiņus, "Gods kalpot Rīgai" - piecus, bet Latvijas Krievu savienība un Jaunā konservatīvā partija - katra pa četrām deputātu vietām.