Neizslēdz, ka varētu būt nepieciešams vēlreiz pārcelt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu datumu

 
©Oksana Džadana/F64

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) neizslēdz nepieciešamību vēlreiz pārcelt uz 6.jūniju jau pārcelto Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu datumu, šodien valdības sēdē paziņoja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP).

Šis jautājums tika aktualizēts valdības sēdē runājot par laiku, no kura noteikt priekšvēlēšanu aģitācijas periodu, proti, laiku, par kuru politiskajiem spēkiem nepieciešams skrupulozi atskaitīties par aģitācijas izdevumiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB).

Lemjot par šo jautājumu, valdība nolēma, ka priekšvēlēšanu aģitācijas periods tiks uzsākts no vēlēšanu izsludināšanas dienas, kas noteikta 14.aprīlī. Attiecīgi politisko spēku līdz šim iztērētie līdzekļi netiks skaitīti kā priekšvēlēšanu aģitācija. Tas gan nenozīmē, ka līdz šim iztērētie līdzekļi partijām nebūs jādeklarē, taču tie netiks uzskaitīti kā priekšvēlēšanu aģitācija.

Ministru kabinets šodien atbalstīja VARAM ierosinājumu saistībā ar Covid-19 izplatību pārcelt Rīgas domes vēlēšanas uz šī gada 6.jūniju.

Likumprojekts vēl jāpieņem Saeimā, kam to nāksies izdarīt šajā ceturtdienā, jo atbilstoši spēkā esošajai redakcijai, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) jau piektdien būtu jāsāk izsūtīt paziņojumi par pašvaldības vēlēšanu norisi.

Jau vēstīts, ka Saeimā pieņemtajā Rīgas domes atlaišanas likumā ir noteikts, ka Rīgas domes vēlēšanas notiek pirmajā sestdienā pēc diviem mēnešiem no likuma spēkā stāšanās dienas. Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) lēmumu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu datums bija noteikts šā gada 25.aprīlī. Pirmās instances tiesa turklāt bija lēmusi, ka šis datums ir izvēlēts kļūdaini un vēlēšanām jānotiek par nedēļu vēlāk.

VARAM tagad uzskaitījusi vairākus argumentus, kāpēc esot nepieciešams atlikt ārkārtas vēlēšanas. Kā pirmais arguments norādīts tas, ka Pasaules veselības organizācija ir novērtējusi, ka Covid-19 ir sasniedzis pandēmijas apmērus, kam sekoja Latvijas Ministru kabineta lēmums par ārkārtējās situācijas valstī izsludināšanu, aizliedzot rīkot publiskus pasākumus.

Ministrija uzsver, ka lielākā daļa Rīgas pilsētas vēlēšanu iecirkņu atrodas vispārējās izglītības iestādēs un citās sabiedriskās ēkās, vēlēšanu nodrošināšanā iesaistīti ap 1700 darbinieku un vēlēšanu procesa laikā nav iespējams izvairīties no savstarpējas kontaktēšanās, ievērojot drošu distanci, kas samazina vīrusa izplatību, sabiedrības veselības nodrošināšanas nolūkos un riska mazināšanai par Covid-19 turpmāku izplatību, tāpēc valdība tiek rosināta lemt par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu norises datuma pārcelšanu.

VARAM uzsver, ka Rīgas domes atlaišanas likumā paredzētajā termiņā nav iespējams iesniegt pieteikumu par iecirkņa maiņu klātienē, jo pašvaldības Klientu apkalpošanas centri ir slēgti klātienes pakalpojumu saņemšanai. Tāpat priekšvēlēšanu laikā nav iespējams nodrošināt pilnvērtīgas kampaņas - klātienes priekšvēlēšanu aģitācijas pasākumus un tikšanās ar vēlētājiem, "kas ir būtiski demokrātisku vēlēšanu priekšnoteikumi".

VARAM sagatavotais likumprojekts paredz pārcelt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas uz 2020.gada 6.jūniju, nosakot, ka CVK tās izsludina šā gada 14.aprīlī. Šādā gadījumā kandidātu saraksti tiktu iesniegti no 46.līdz 40.dienai pirms vēlēšanām. Grozījumi esot nepieciešami, lai dotu vairāk laika pārbaudīt ziņas par kandidātiem Iekšlietu ministrijas Informācijas centra Sodu reģistrā un Totalitārisma seku dokumentēšanas centra reģistros.

Jau ziņots, ka piektdien, 13.martā visā Latvijā spēkā stājās ierobežojumi, kas saistīti ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju. Ārkārtējā situācija valstī izsludināta saistībā ar Covid-19 izplatību un būs spēkā līdz 14.aprīlim ar mērķi ierobežot infekcijas izplatību. Sestdien valdība lēma ierobežojumus vēl vairāk pastiprināt.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!