Pašvaldības noslēgtais sadarbības līgums ar AS "Tīrīga" ir rīdziniekiem neizdevīgs un nedrīkst tikt ieviests, tā uzskata Rīgas domes Neatkarīgo deputātu frakcija un deputātu bloks "Rīgai!".
Pirmdien preses konferencē Neatkarīgo deputātu frakcijas vadītājs Valērijs Petrovs pastāstīja, ka deputāti ir iepazinušies ar noslēgtā līguma nosacījumiem, kā rezultātā konstatējuši, ka tas rīdziniekiem nav izdevīgs un tādēļ nedrīkst tikt ieviests.
"Sāksim ar to, ka līgums paredz vienādu cenu par atkritumu izvešanu visiem iedzīvotājiem, taču realitātē mikrorajonu iedzīvotājiem būs jāapmaksā dārgā infrastruktūra Vecrīgā, jo mikrorajonos zem šķirošanas konteineriem nav paredzēts izveidot pat cieto segumu un tas nav pareizi," sacīja deputāts.
Pēc viņa teiktā, monopolu uz 20 gadiem paredzēts ieviest ne tikai attiecībā uz atkritumu izvešanu, bet arī dalīšanu un tālāku pārdošanu. Vienlaikus pamatoti neesot arī tas, ka visas veiktās darbības tikšot apmaksātas tikai no rīdzinieku naudas.
"Ir parakstīts līgums, ar kuru privātais partneris iet uz banku kā ar garantiju. Uz šī līguma pamata viņš paņem kredītu, taču to kredītu atmaksās no palielinātajiem tarifiem, ko maksās iedzīvotāji. Un te nav pat redzams, ko tieši uzņēmējs investēs no saviem līdzekļiem, jo visu naudas plūsmu nodrošinās iedzīvotāji," pauda Petrovs.
Arī deputātu bloka "Rīgai!" vadītājs Oskars Putniņš sacīja, ka kopš domes veiktā pētījuma, uz kura pamata tika pieņemts lēmums noslēgtu publiskās privātās partnerības līgumu, situācija ir ļoti mainījusies.
"Ir jāvērtē no jauna, jāskatās, kas šobrīd būtu izdevīgākais un jādomā, vai tiešām 20 gadi ir labākais termiņš, jo ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, varbūt pēc 20 gadiem atkritumu mašīnas vispār nebūs vajadzīgas," sprieda Putniņš.
Arī viņš uzsvēra, ka visas plānotās investīcijas apmaksās rīdzinieki. "Ja viņi nāktu un teiktu: "Man ir infrastruktūra un mēs varam nodrošināt pakalpojumu par zemāko cenu," - labi, bet te viņi nāk un saka: "Nopērciet mums tehniku un mēs par jūsu naudu sadārdzināsim pakalpojumu"," apgalvoja deputāts.
Viņuprāt, tarifiem būtu jāpaaugstinās tikai tad, kad realitātē būtu ierīkotas, piemēram, labiekārtotas šķirošanas vietas un veiktas citas investīcijas. "Pagaidām viņi sākumā grib likt maksāt, bet kad būs pakalpojums, nav skaidrs," uzskata deputāti.
Deputātu ieskatā, tā kā valdība ir izsludinājusi ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanas jomā, kā rezultātā tiek nodrošināta pakalpojuma nepārtrauktība, patlaban ir labvēlīgākais laiks radušos situāciju mainīt.
"Scenāriji ir vairāki, piemēram, nav teikts, ka var rīkot konkursu tikai par apsaimniekošanas zonām, bet var arī veicamos darbus sadalīt - konkurss uz šķirošanu, savākšanu, izvešanu. Lai būtu pēc iespējas lielāka konkurence un tiktu atrasts izdevīgākais risinājums rīdziniekiem," pauda Putniņš.
Taujāti, vai ir gatavi lauzt līgumu arī tad, ja domei biznesmeņiem kompensācijās būs jāmaksā vairāk nekā miljons eiro, deputāti pauda viedokli, ka arī neraugoties uz soda apmēru, jautājums vienalga ir jāvērtē, jo līgumsods nav salīdzināms ar tiem zaudējumiem, kādi rīdziniekiem radīsies 20 gadu laikā.
Tikmēr atbildot uz to, kādēļ Neatkarīgo deputātu frakcijas pārstāvji, būdami "Saskaņas" biedri šī līguma ieviešanu atbalstīja, Petrovs sacīja, ka brīdī, kad dome pilnvaroja Mājokļu un vides departamentu noslēgt publiskās privātās partnerības līgumu, tur neesot bijis ne vārda par to, ka tiks ieviests monopols.
"Tur bija runa par to, ka būs publiskā privātā partnerība, taču privātie partneri var būt arī trīs vai četri. Viņi var sadalīt tirgu, bet pašlaik viss būs viena uzņēmēja rokās," skaidrojās domnieks.
Lai situāciju risinātu, domnieki plāno aicināt sasaukt Mājokļu un vides, kā arī Finanšu un administrācijas lietu komiteju, kurā rosinātu uzdot Rīgas domes Mājokļu un vides departamentam par pienākumu izvērtēt iespēju lauzt noslēgto līgumu un meklēt veidus, kā izveidot jaunu, rīdziniekiem izdevīgāku atkritumu apsaimniekošanas procedūru.
Domnieki plāno arī rosināt sasaukt ārkārtas domes sēdi, kurā aicinātu kolēģus lauzt noslēgto līgumu un lemt par tālāko rīcību.
Viņuprāt, situācijas risinājumi ir vairāki. Piemēram, ir iespējams rīkot iepirkumu, lai atrastu atkritumu apsaimniekotāju uz gadu vai diviem, kuru laikā tiktu izstrādāta jauna atkritumu apsaimniekošanas sistēma.
Vēl viens variants paredzētu, ka atkritumu izvešanu uzņemtos SIA "Getliņi Eko", jo tā ir viena no pašvaldības funkcijām.
"Nav saprotams, kādēļ "Getliņi", tāpat kā "Tīrīga", nevar iet uz banku un lūgt aizdevumu izvešanas infrastruktūras iegādei, pamatojoties uz noslēgto līgumu. Kāpēc, lai banka uzņēmumam ar teicamu reputāciju un jau ieviestiem progresīviem projektiem atteiktu aizdevumu," sprieda deputāti.
Sēdes plānots sasaukt tuvāko divu nedēļu laikā.
Kā ziņots, Rīgas pilsētas pašvaldība un "Getliņi EKO" noslēdza 686,3 miljonu eiro vērtu vienošanos par Rīgas pilsētas sadzīves atkritumu apsaimniekošanu publiskās-privātās partnerības ietvaros ar SIA "CREB Rīga", kuru izveidoja divi vides pakalpojumu sniedzēji - "Clean R" un "Eco Baltia vide".
Atbilstoši publiskās-privātās partnerības procesam konkursa uzvarētājam no 15.septembra bija jānodrošina Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanu turpmākos 20 gadus. Jūnija sākumā "Getliņi EKO" un "CREB Rīga" reģistrēja kopsabiedrību "Rīgas vides pakalpojumi", taču vēlāk uzņēmums mainīja nosaukumu, pārtopot par "Tīrīga".
Savukārt Konkurences padome (KP), pamatojoties uz aizdomām par iespējamu līguma par Eiropas Savienības darbību 102.pantā noteiktā dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas aizlieguma pārkāpumu, ierosināja pārkāpuma lietu pret Rīgas pilsētas pašvaldību un "Getliņi EKO". Lai lietas izpētes laikā atkritumu apsaimniekošanas tirgū Rīgā saglabātu konkurenci, KP pieņēma lēmumu noteikt pagaidu noregulējumu, kas tostarp aptur noslēgto koncesijas līgumu.
11.septembrī valdība izsludināja ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā un Saeima šo lēmumu atzina par pamatotu.
Ņemot vērā valdības rīkojumu, Rīgas dome organizēja sarunu procedūru, kuras laikā trīs no četriem līdzšinējiem atkritumu apsaimniekošanas operatoriem - "Clean R", "Eco Baltia vide" un "Lautus" - piekrita turpināt nodrošināt pakalpojumu sniegšanu
Attiecīgi kopš 15.septembra Rīgā atkritumus izved pēc ārkārtas situācijas pagaidu plāna. Patlaban paredzēts, ka regulējums darbosies ne ilgāk kā trīs mēnešus..
Vienlaikus Rīgas dome KP lēmumu ir pārsūdzējusi tiesā.