"Clean R" un "Eco Baltia vide": Ārkārtas situācijas atcelšana Rīgā var izraisīt haosu [papildināts]

 
©Kaspars Krafts/F64

Ārkārtējās situācijas atkritumu apsaimniekošanā atcelšana, Rīgā var izraisīt haosu, jo tādējādi  "Clean R" būs jāpārtrauc pakalpojumu sniegšana, apgalvoja "Clean R" izpilddirektors Valerijs Stankevičs. 

Viņš pauda, ka, atceļot ārkārtējo situāciju, uzņēmumam pazudīs juridiskais pamats pakalpojumu sniegšanai esošajiem klientiem.

"Tāpēc mēs ceram uz veselo saprātu, jo tāpat kā ikviens rīdzinieks, arī mēs nevēlamies atkritumu kaudzes pie pārpildītiem konteineriem un antisanitārus apstākļus pilsētā," teica Stankevičs.

Arī atkritumu apsaimniekotāja "Eco Baltia vide" valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts atzina, ka ja Saeima neatbalstīs Ministru kabineta lēmumu par ārkārtas stāvokli atkritumu apsaimniekošanā Rīgā, atgriezīsies situācija, kad nevienam nav skaidrs, kas un ar kādiem nosacījumiem izvedīs atkritumus, radot pamatīgu haosu.

Viņš sacīja, ka Ministru kabineta 11.septembrī izsludinātais ārkārtējais stāvoklis atkritumu apsaimniekošanā Rīgā bija risinājums, lai tiesiskā ceļā atkritumu operatori, kuri bija gatavi to darīt, varētu apkalpot klientus un nodrošināt pakalpojumu nepārtrauktību. "Tas ir palīdzējis izvairīties no vispārēja haosa pilsētā un reālas atkritumu krīzes, nodrošinot to, ka arī iedzīvotājiem tiek saglabāti esošie līgumi un tajā ietvertie nosacījumi par cenu, izvešanas biežumu," norādīja Aizbalts.

Tāpat viņš atzīmēja, ka viena diena, kad Rīgā netiktu izvesti atkritumi, nozīmētu 700 tonnu sadzīves atkritumu uzkrājumu konteineros. Katrā nākamajā dienā neizbēgami veidotos stihiskas atkritumu izgāztuves ap konteineru laukumiem, kuru sakopšana prasītu nedēļas.

"Patlaban mums kā operatoriem nav skaidrs, kā tiks risināta atkritumu apsaimniekošana pēc 11.decembra, kad beidzas Ministru kabineta ārkārtējais stāvoklis," teica Aizbalts.

Savukārt "Eco Baltia grupas" valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs intervijā aģentūrai LETA minēja, ka visticamāk, valdības lēmums par ārkārtas situācijas izsludināšanu bija pareizākais šajā situācijā.

Pēc viņa teiktā, mērķis ir novērst atkritumu krīzi, lai izpildītu Konkurences padomes (KP) lēmumu atjaunot esošo situāciju un visu atkritumu radītāju līgumus vismaz līdz brīdim, kamēr nav zināms, ko lems tiesa. "Manā skatījumā politiķiem būtu jānoliek malā politiskās ambīcijas un jārisina jautājums tā, lai izvairītos no atkritumu krīzes," sacīja Simanovičs.

Jau ziņots, ka no 15.septembra Rīgā atkritumus izved pēc ārkārtas situācijas pagaidu plāna.

Rīgas pilsētas pašvaldība un SIA "Getliņi EKO" noslēdza 686,3 miljonu eiro vērtu vienošanos par Rīgas pilsētas sadzīves atkritumu apsaimniekošanu publiskās-privātās partnerības ietvaros ar SIA "CREB Rīga", kuru izveidoja divi vides pakalpojumu sniedzēji - "Clean R" un "Eco Baltia vide".

Atbilstoši publiskās-privātās partnerības procesam konkursa uzvarētājam no 15.septembra bija jānodrošina Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanu turpmākos 20 gadus. Jūnija sākumā "Getliņi EKO" un "CREB Rīga" reģistrēja kopsabiedrību "Rīgas vides pakalpojumi", taču vēlāk uzņēmums mainīja nosaukumu, pārtopot par "Tīrīga".

Savukārt Konkurences padome (KP), pamatojoties uz aizdomām par iespējamu līguma par Eiropas Savienības darbību 102.pantā noteiktā dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas aizlieguma pārkāpumu, ierosināja pārkāpuma lietu pret Rīgas pilsētas pašvaldību un "Getliņi EKO". Lai lietas izpētes laikā atkritumu apsaimniekošanas tirgū Rīgā saglabātu konkurenci, KP pieņēma lēmumu noteikt pagaidu noregulējumu, kas tostarp aptur noslēgto koncesijas līgumu.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šodien neatbalstīja rīkojuma projektu par ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanu Rīgā.

Galīgais lēmums vēl jāpieņem Saeimai, kuras kompetencē ir lemt par ārkārtējās situācijas pamatotību pēc tam, kad tādu jau izsludinājusi valdība. Ja Saeimas lēmums būs negatīvs, attiecīgais valdības lēmums zaudēs spēku un saskaņā ar to ieviestie pasākumi nekavējoties tiks atcelti.

KP pārstāvis komisijā skaidroja, ka situācija ir atrisinājusies, atkritumi ir izvesti, līdz ar to ārkārtējai situācijai patlaban nav pamata.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāve Anda Ozola lūdza deputātus apstiprināt ārkārtējo situāciju, ņemot vērā jautājumu par spēkā neesošiem atkritumu apsaimniekošanas līgumiem.

Nonākot līdz balsojumam par sagatavoto rīkojuma projektu, deputātu balsis sadalījās vienādi - pieci parlamentārieši balsoja par rīkojuma projektu, bet pieci - pret. Arī pēc atkārtota balsojuma rezultāts nemainījās.

Pret rīkojuma projektu balsoja partijas "KPV LV", Jaunās konservatīvās partijas (JKP) un nacionālās apvienības "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK deputāti.

Par rīkojuma projektu balsis atdeva AP, partiju apvienības "Jaunā vienotība", Zaļo un zemnieku savienības, kā arī partijas "Saskaņa" deputāti. Vairāki "Saskaņas" deputāti gan sēdes laikā komisijas telpu pametuši.

Par ārkārtēju situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā ceturtdien, 19.septembrī, lems Saeima.

 

Abonē