Aizdomas, ka "Saskaņas" konsultanti slepus apmaksāti ar Rīgas budžeta naudu

 
©Mārtiņš Zilgalvis/F64 Photo Agency

Raidījuma "Nekā personīga" rīcībā nonākusi informācija, kas ļauj skaidrāk izprast, kāpēc šo pirmdien KNAB aizturēja Rīgas domes nodibinājuma Rīgas tūrisma attīstības birojs vadītāju un darbinieci. Izmeklētāju rokās nonākuši dukumenti, kas atklāj, ka pirms iepriekšējās Saeimas vēlēšanām šis Rīgas domes nodibinājums, kas saņem naudu no Rīgas budžeta, veicis vismaz 10 pārskaitījumus vairākiem politiskās komunikācijas konsultantiem no Vācijas, Zviedrijas un Spānijas. Viens no viņiem savulaik gatavojis kampaņu Vācijas kanclerei Angelai Merkelei.

Ja KNAB izdosies pierādīt, ka šādi apmaksāta nevis Rīgas reklamēšana, bet politiskie konsultanti partijai Saskaņa, tas smags likuma pērkāpums. Iespējams šī izmeklēšana ir iemesls, kāpēc atstādinātais Rīgas mērs Nils Ušakovs no domes gaiteņiem ir pazudis. Un viņa partijas biedrs Maksims Tolstojs pēkšņi sasirdzis un nonācis slimnīcā Maskavā.

Pagājušā gada 26.maijs. Melngalvju nams. Uz Saskaņas priekšvēlēšanu kongresu ierodas partijas Saeimas deputāti, domnieki no Rīgas un citām pilsētām. Pasākums šoreiz neierasti dinamisks, atraktīvs un paredzēts nevis būtiskiem lēmumiem, bet reklāmas rullīšu filmēšanām. Politiskajās aizkulisēs jau tobrīd runā, ka Saskaņai pirms vēlēšanām kampaņas veidošanā piesaistīti kādi speciālisti no ārzemēm. Daudzi no biedriem pat īsti nespēj atbildēt uz Nekā personīga jautājumu, kāpēc kongress vispār sarīkots.

Sarunās ar Nekā personīga pirms vēlēšanām Saskaņas kampaņas rīkotāji bija pieticīgi. Viņi apgalvoja, ka reklāmas, videorullīšus, tikšanos ar vēlētājiem, partijas politiķu fotogrāfēšanu un citus darbus organizē viņu pašu jaunieši un nekādas lielas naudas kampaņas rīkošanā neteik tērētas.

Īsi pirms vēlēšanām Nekā personīga rīcībā nonāca ASV lobista Deivida Merkela sūtīts e-pasts vairākiem vietējiem politiķiem ar aicinājumu Vašingtonā satikt Nilu Ušakovu. Tad uzzinājām, ka tikai uz partijas jauniešu pleciem Saskaņa kampaņas plānošana nebalstās. Merkels palīdzējis Ušakovam satikt konsultantu no ASV Kristianu Feriju. Viņš pirms 11 gadiem strādājis ar ASV prezidenta amata kandidātu Džonu Makeinu. Kā palīgi no ASV atrasti un cik viņu pakalpojumi Saskaņai izmaksā, Ušakovs Nekā personīga toreiz neatklāja.

Lielāku skaidrību neievieš arī pirms mēneša Ušakova KNAB iesniegtā Saskaņas pagājušā gada ieņēmumu un izdevumu deklarācija. Tajā redzams, ka partija reklāmās iztērējusi 721 tūkstoti eiro. Visvairāk izmaksājuši reklāmu stendi. Otra dārgākā pozīcija - "citi reklāmas pakalpojumi". Tad kampaņas rīkošana, reklāmas internetā, laikrakstos, radio, dažādu materiālu izdošana un tikai 17 tūkstoši eiro par reklāmu televīzijā. Zem kuras no pozīcijām paslēpušies maksājumi konsutantiem no ASV un cik lieli tie bijuši, no deklarācijas nav nojaušams.

Saskaņas ieņēmumu un izdevumu deklarācija

Reklāmas pakalpojumi kopā - 721 822 eiro

Tajā skaitā:

  • Reklāmu stendi telpās un publiskajās vietās - 241 609 eiro
  • Citi reklāmas pakalpojumi - 141 557 eiro
  • Vēlēšanu kampaņas organizēšana - 122 547 eiro
  • Reklāmas internetā - 99 060 eiro
  • Reklāmas laikrastā - 50 596 eiro
  • Reklāmas radio - 24 937 eiro
  • Dažādi reklāmas materiāli - 23 831 eiro
  • Reklāmas TV - 17 685

AVOTS: KNAB

Šo pirmdien no rīta ar saviem atklājumiem par nesiamniecisku rīcību ar 20 miljoniem eiro Rīgas tūrisma attīstības birojā klajā nāk Valsts kontrole. Drīz pēc tam KNAB darbinieki maskās no savas darba vietas uz izolatoru aizved Rīgas tūrisma attīstības biroja valdes priekšsēdētāju Vitu Jermoloviču. Aiztur arī biroja vadītāju Ingunu Priedīti. Kratīšanas notiek vairākās vietās vienlaikus. KNAB vēlāk publiski sniegtā informācija liecina, ka darbības notiekot arī Vācijā, Zviedrijā un Spānijā.

Iespējams atslēgas figūra KNAB aktivitātēm ir šis kungs izteiksmīgās brillēs. Šie ir kadri no sižeta sākumā redzētā Saskaņas kongresa pirms gada. Tas ir Lucs Meijers (Lutz Meyer) - komunikācijas un sabiedrisko attiecību konsultants no Vācijas. Vada savā vārdā nosauktu firmu ("Lutz Meyer & Company"). (https://www.meyercompany.com/en/) Lepojas, ka veidojis kampaņu Vācijas kanclerei Angelai Merkelei. Tobrīd reklāmas un PR speciālista rosīšanās Saskaņas kongresā paliek bez plašākas uzmanības. Meijera klātbūtni neafišē arī partijas līderi.

Lucs Meijers redzamas arī šajā video, kur septembrī - mēnesi pirms vēlēšanām - Nils un Iveta Ušakovi viesojas Berlīnē. Tiekas ar vietējiem politiķiem un vēlētājiem. Kopā ar Ušakovu pāri braucienā uz Berlīni bija devusies arī mēra padomniece Iveta Sers. Iepriekš Latvijas ārlietu ministrijas darbiniece un ģenerālkonsulāta vadītāja Sanktpeterburgā, kur viņas karjera gan negaidīti aprāvās. Neoficiāli zināms, ka tieši viņas kontakti Ušakovam ļāvuši satikt politisko konsultantu Meijeru no Vācijas. Un KNAB šonedēļ veiktajās kratīšanās paviesojies arī pie viņas.

Nekā personīga zināms, ka KNAB uzgājis vairākus maksājumus, ko tieši laikā pirms vēlēšanām Rīgas tūrisma attīstības birojs veicis Meijeram un vairākiem viņa sadarbības partneriem Spānijā un Zviedrijā. Un visticamāk birojs nav algojis šos politisko komunikāciju speciālistus, lai ārzemēs reklamētu gurķus Rīgas centrāltirgū vai Rīgas zoodārzu. Visticamāk šādi slēpti apmaksāta Saskaņas priekšvēlēšanu kampaņa. Maksājumu kopsumma, kas izskaitīta no Rīgas tūrisma attīstības biroja, pārsniedz 300 tūkstošus eiro. Šādu summu kā birojam noziedzīgu darbību rezultātā nodarītos zaudējumus minējis arī KNAB.

Vismaz vienu maksājumu 41 tūkstoš eiro apmērā saņēmusi Zviedrijas PR firma "Friends Agenda" un tās direktore Sara Morge. Vācietis Lucs Meijers 41 tūkstoti, bet ar viņu saistīts uzņēmums "Fullberry" vismaz 3 maksājumus katru arī ap 40 tūkstoš eiro. Divi maksājumi ap 39 tūkstošiem eiro no Rīgas tūrisma attīstības biroja aizskaitīti vēl kādam uzņēmuma Vācijā. Spānijā divi maksājumi 38 tūsktoš eiro katrs Meijera sadarbības partnerei no kompānijas Everythink PR boutique Virdžinijai Sancai (Virginie Sanz).

Friends Agenda (Zviedrija)

41 400 eiro - jūnijs

LUTZ MEYER

41 700 eiro - jūlijs

Fullberry (Vācija)

39 800 eiro - maijs

41 800 eiro - maijs

40 300 eiro - maijs un jūnijs

Wilde Beissel von Schmidt (Vācija)

39 600 eiro - augusts

39 400 eiro - augusts

Everythink PR boutique (Spānija)

38 100 eiro - jūnijs

38 100 eiro - jūnijs

Jānis Urbanovičs, Ļubova Švecova un Vjačeslavs Dombrovskis atceras, ka Lucs Meijers bijis iesaistīts partijas kampaņā. Urbanovičs viņu saticis, kad notikusi fotosesija reklāmām, ko vēlāk izvietoja uz sabiedriskajiem autobusiem Rīgā.

KNAB piektdien ziņoja, ka kriminālprocess par šiem notikumiem sākts 5.aprīlī. Nekā personīga zināms, ka izmeklētāju darbs sācies jau pagājušā gada rudenī. Tieši tobrīd darbu birojā pēc ievēlēšanas Saeimā pameta viena no trim valdes loceklēm Regīna Ločmele - Luņjova. Iepriekš minētie līgumi slēgti laikā, kad viņa vēl strādā birojā. Ločmele - Luņjova sarunā ar Nekā personīga apgalvo, ka neko par tiem nezinot.

Agrākā Luņjovas priekšniece Vita Jermoloviča šonedēļ pēc izlaišanas no izolatora darbā neieradās. KNAB pēc Jermolovičas un biroja vadītājas atbrīvošanas publicēja divas fotogrāfijas ar kratīšanu laikā izņemtām mantām un vairākām kastēm alkoholisko dzērienu. Neoficiāli zināms, ka alkohols bez akcīzes zīmēm, kas tālāk nodots Valsts ieņēmumu dienestam, atrasts kratīšanā domes deputāta un Rīgas tūrisma attīstības biroja valdes locekļa Maksima Tolstoja dzīvesvietā. Tolstojs gan bija devies pēkšņā komandējumā uz Krieviju un tur arī palicis. Kā Nekā personīga stāsta birojā atlikušie darbinieki, viņi saņēmuši ziņas, ka Tolstojam esot problēmas ar sirdi un biroja valdes loceklis informējis, ka atrodas kādā no Maskavas slimnīcām. Nedēļas sākumā gan informācija bija nedaudz cita - neoficiāli bija zināms, ka Tolstojs līdz otrdienai paredzēto komandējumu pagarinājis. Sazināties ar viņu nebija izdevies pat abiem domes vicemēriem.

Savukārt partijai Gods kalpot Rīga, no kuras rindām nāk arī Jermoloviča, pēc pēdējo dienu notikumiem izvirzījuši ultimātu savam sadarbības partnerim Saskaņai. Esot notikušas neformālas sarunas ar vairākiem saskaņiešiem, kuriem nodota nepārprotama vēsts, ka nākamais Rīgas mērs nebūs no Saskaņas, bet Amerika un Burova partijas.

Nils Ušakovs, viņa ārlietu padomniece Iveta Sers, kura ir arī projektu vadītāja Rīgas tūrisma attīstības birojā un Maskavas slimnīcā sirgstošais biroja valdes loceklis Maksims Tolstojs uz Nekā personīga zvaniem neatbildēja.

Nekā personīga nosūtīja arī jautājumus no biroja naudas algotajiem ārvalstu speciālistiem no Vācijas, Spānijas un Zviedrijas, vaicājot vai KNAB bijis pie viņiem un veicis kratīšanas. Un vai Rīgā sāktajā kriminālprocesā arī šiem konsultantiem piemērots kāds statuss. Neviens no viņiem uz Nekā personīga jautājumiem tā arī neatsaucās.