Rīgas dome pēc būtības neizskata ierosinājumu par plānoto biļešu cenu izmaiņu

Rīgas dome šovakar pēc būtības neizskatīja opozīcijas ierosinājumu nesaskaņot plānotās pilsētas sabiedriskā transporta biļešu cenu izmaiņas, jo mērs Nils Ušakovs (SC) pēc vairāk nekā pusstundu ilgas deputātu diskusijas atzina, ka jautājums nav Rīgas domes kompetencē un sēdi pasludināja par slēgtu.

Biļešu cenu izmaiņas pilsētas sabiedriskajā transportā apstiprināja Rīgas domes Pasažieru komercpārvadājumu licencēšanas komisija, kurai pasūtītājs - Rīgas dome - ir deleģējusi tieši šādas tiesības - apstiprināt sabiedriskā pakalpojuma tarifus, ārkārtas sēdē skaidroja domes Juridiskās pārvaldes direktors Jānis Liepiņš.

Viņš papildināja, ka Ministru kabineta noteikumi neparedz tarifu atkārtotu vai papildus saskaņošanu Rīgas domē. "Līdz ar to uzskatāms, ka sabiedriskā transporta pakalpojumu tarifu saskaņošanas procedūra ir notikusi atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem un Rīgas domes kompetencē nav licencēšanas komisijas lēmuma saskaņošana vai nesaskaņošana," izteicās domes jurists, uzsverot, - "ja tas nav rakstīts, tad tā nedrīkst rīkoties".

Opozīcijas deputāti savukārt nesaprata, kāpēc Rīgas dome nevar atcelt pašas deleģētas komisijas pieņemto lēmumu.

"Vienotības" frakcijas vadītāja Sarmīte Ēlerte norādīja, ka tādā gadījumā dome visas savas funkcijas varētu deleģēt citām institūcijām, lai pilnībā izvairītos no jebkādas atbildības.

Domnieks Pēteris Viņķelis (V) savukārt argumentēja, ka, "tā kā "Rīgas satiksme" ir prognozējusi ievērojamu pasažieru kritumu nākamajā gadā līdz ar tarifu palielināšanu, mēs uzskatām, ka šis palielinātais tarifs var ietekmēt Rīgas domes budžeta pozīciju, un tāpēc [tas] ir jāapstiprina, jāizskata Rīgas domes sēdē".

Pēc spraigām deputātu diskusijām par lēmuma pieņemšanas procedūru Ušakovs domes sēdi pasludināja par slēgtu. "Ņemot vērā, ka Rīgas pašvaldība tomēr drīkst rīkoties tikai normatīvo aktu ietvaros un sagatavotais lēmuma projekts nav Rīgas domes sēdes kompetencē, sēde ir slēgta," paziņoja galvaspilsētas mērs.

Kā ziņots, opozīcijas deputāti pieprasīja nesaskaņot pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" ierosinājumu ar 2014.gada 1.janvāri palielināt braukšanas maksu Rīgā nedeklarētajiem iedzīvotājiem. Lai lemtu par šo jautājumu, Ušakovam šodien tika iesniegti partijas "Vienotība" un nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-TB/LNNK 20 deputātu paraksti par ārkārtas sēdes sasaukšanu, kas arī tika sasaukta plkst.21.

"Braukšanas maksas palielināšanai par 70% nav nekāda pamatojuma, "Rīgas satiksme" neatskaitās nedz Rīgas domes deputātiem, nedz Rīgas domes Satiksmes departamentam. Nav analizēts, kādu iespaidu šis lēmums atstās uz "Rīgas satiksmes" un Rīgas domes nākamā un turpmāko gadu budžetiem. Nav informācijas, kādu iespaidu biļešu sadārdzināšana atstās uz ekonomisko situāciju Rīgā," iepriekš uzsvēra "Vienotības" frakcijas vadītāja Ēlerte.

Kā ziņots, Rīgas dome lēmusi, ka no 1.janvāra Rīgā deklarētie iedzīvotāji par vienu braucienu sabiedriskajā transportā maksās nedaudz mazāk - 42 santīmus jeb 0,60 eiro, savukārt ārpus Rīgas deklarētajiem maksu par braucienu plānots noteikt divreiz lielāku - 84 santīmus jeb 1,29 eiro. Patlaban biļete maksā 50 santīmus jeb 0,70 eiro, ko sākotnēji arī bija paredzēts saglabāt pēc eiro ieviešanas no 1.janvāra.

Rīgas domes gala lēmums par šo jautājumu ar koalīcijas domnieku vairākuma atbalstu tika pieņemts 7.oktobrī.

Jau ziņots, ka portālā "Manabalss.lv" savākti vairāk nekā 10 300 paraksti pret biļešu cenu diferencēšanu. Iesniegums reizē ar parakstiem šodien iesniegts Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā.

Latvijā

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) atkārtoti izsludinājusi konkursu par komerciālā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa tiesībām izplatīt televīzijas programmu bezmaksas zemes apraidē Latvijas teritorijā no 2025.gada 1.janvāra līdz 2026.gada 31.decembrim, aģentūru LETA informēja NEPLP.