Rīgas Zooloģiskajā dārzā nojauks veco pērtiķu māju

 
©Rīgas Zooloģiskais dārzs

1911. gadā celtās Rīgas zoodārza pirmās apkurināmās dzīvnieku mītnes - Pērtiķu mājas atslēgas tiks nodotas būvniekiem, lai uzsāktu 17 gadus neapdzīvotās ēkas demontāžu un pārbūvi par plašu un daudzfunkcionālu vides izglītības centru, informē Rīgas Zooloģiskais dārzs.

Vērienīgā pārbūve tiek realizēta Eiropas Savienības Kohēzijas fonda projekta "Vides monitoringa, kontroles un izglītības projekts" ietvaros un tās kopējās izmaksas ir 2,1 miljons eiro.

Arhitekta Hermaņa Zeiberliha projektētajā Pērtiķu mītnē sākotnēji bija paredzēts turēt gan pērtiķus, gan arī lielos rāpuļus un ziemā pat ziloņus.

Tad nu gadu pēc ēkas uzbūvēšanas, Rīgas zooloģiskā dārza atvēršanas dienā 1912. gada 14. oktobrī, visi iemītnieki, ieskaitot krokodilus, jau sildījās pie siltajām krāsnīm. Diemžēl ne ilgi, 1913. gada 11. janvārī izcēlās ugunsgrēks un liela daļa ēkas nodega. Par laimi dzīvniekus izdevās izglābt. Līdz nākošajam rudenim ēka jau bija atjaunota, gan bez apjomīgās piebūves, bet gatava uzņemt dažnedažādus pērtiķus, kuru eksponēšanai tā kalpoja līdz pat 2004. gadam, kad tika atzīta par nepiemērotu dzīvnieku turēšanai. Un pamatoti, jo izkurtējušo dēļu sienas jau caurpūta Ķīšezera vēji un šaurajos sarūsējušo režģu būros pērtiķi nudien atgādināja cietumniekus... Nenoliedzami, ka 100 gadu laikā radikāli mainījušies prtiekšstati par to, kādi apstākļi jārada dzīvniekiem nebrīvē.

Nepieciešamība pēc mūsdienīgām telpām vides izglītībai Rīgas zooloģiskajā dārzā ir jau sen, jo akūti trūkst telpas semināriem un konferencēm, kā arī šaurā mācību klase nespēj apmierināt skolu pieprasījumu pēc zoodārza “Zooskolas” piedāvātajām lekcijām un nodarbībām.

Jaunā vides izglītības centra plānotā telpu platība ir 728,60 m2 un, līdzās 3 mācību klasēm, izstāžu zālei un semināru telpai, kas, nepieciešamības gadījumā, transformējamas vienā lielā konferenču zālē, paredzētas arī vairākas apmeklētājiem aplūkojamas dzīvnieku ekspozīcijas. Komplicēto būvprojektu izstrādāja SIA “BM-projekts” un to 2 gadu laikā apņēmušies realizēt būvnieki no PS “Lemisele AG”.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!