Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā godinās senčus "Veļu vakarā"

© Mārtiņš Zilgalvis/F64 Photo Agency

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs šodien no 18.00 līdz 21.00 ielūdz uz veļu godināšanu un aizgājušo senču pieminēšanu "Veļu vakarā".

Brīvdabas muzejā pie Vidzemes sētas "Veļu vakaru" pavadīs kopīga sadziedāšanās un dzīves stāstu stāstīšana kopā ar KTMC "Ritums" folkloras kopām "Grodi" un "Garataka" un Baldones novada folkloras kopu. Kad dziesmas būs izdziedātas un mīklas izminētas, Rizgu rijā visi tiks aicināti kopīgi pieminēt un pateikties saviem aizgājušajiem tuviniekiem. Par viesu sasildīšanu rūpēsies "Priedes kroga" saimnieki, kuri cienās vakara dalībniekus ar īpašo veļu vakara putru.

Latviešu tautas tradīcijās īpaši nozīmīga ir senču jeb iepriekšējo paaudžu, kuras jau mīt viņā saulē, pieminēšana un godināšana. Latviešu apziņā svarīgos dzīves brīžos kopā ir gan tie, kuri šai saulē, gan tie, kuri viņā saulē - tā paplašinot gan dzimtas robežas, gan kopīgo enerģiju. Rudens vakaros saskarsme ar viņsaules senčiem ir īpaši aktuāla, tāpēc "Veļu vakarā" aicinām pievienoties visus, kuri vēlas veltīt savu pateicību iepriekšējām paaudzēm vai zaudētajiem tuviniekiem.

Kopīgo veļu mielasta galdu bagātīgāku var darīt katrs, ņemot līdzi cienastu veļiem.

Pasākuma apmeklētājus aicina ievērot pasākuma organizatoru un valdības norādījumus par ierobežojumiem, distancēšanos un citiem drošības jautājumiem. Apmeklējot muzeja eksponātēkas vai citas iekštelpas, obligāti jāvalkā sejas maska.

Pasākums norit brīvā dabā, tāpēc apmeklētājus aicina izvēlēties laikapstākļiem atbilstošu apģērbu.

Noderīga informācija apmeklētājiem.

Pie muzeja pieejama bezmaksas autostāvvieta.

Mājdzīvniekus lūdzam šoreiz atstāt mājās.

Pasākuma laikā tiks fotografēts un filmēts.

Ģimenēm ar bērniem.

Pirmsskolas vecuma bērniem ieeja muzejā ir bez maksas.

Vecākiem ar pašiem mazākajiem - pieejama pārtinamā istaba.

Ieeja, darba laiks un cenas.

Ieeja pasākumā no muzeja Galvenās ieejas - Brīvdabas ielas 21. Ieejas maksa pasākumā - 0,70€.

Latvijā

Daudz tiek runāts un darīts, lai sabiedrībā izskaustu vardarbību pret sievietēm. Bet kā ir ar vardarbību pret vīriešiem? Vīrieši un pusaudži lielākoties klusē un slēpj pret viņiem vērstās vardarbības faktus. Kāpēc? Tāpēc, ka viņi uzskata: vardarbības upura statuss ir apkaunojošs. Turklāt tiesībsargājošajās iestādēs uz vīriešiem lūkojas kā uz otrās šķiras upuriem, sak, ko tu te gaudo, savas problēmas tev kā vīrietim jārisina pašam! Par šo situāciju saruna ar pusaudžu psihoterapeitu, Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītāju Nilu Saksu Konstantinovu.