Valsts svētku svinības: Pasākumu programma Rīgā un citviet Latvijā

 
©REUTERS/ SCANPIX

2.lapa

JĒKABPILS

Šogad 4.maijā - Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 29.gadadienā - Nacionālo bruņoto spēku diena noritēs Jēkabpilī. Nāc pulkā, svinēsim kopā!

Lai iepazīstinātu ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem arī tos iedzīvotājus, kuriem nav iespēju apmeklēt tradicionālo valsts svētku parādi 18.novembrī Rīgā, pirms vairākiem gadiem aizsardzības nozare aizsāka jaunu tradīciju - valsts Neatkarības atjaunošanas dienā, 4.maijā, kādā no Latvijas novadiem organizēt Nacionālo bruņoto spēku dienu. Bruņoto spēku dienas pasākumi kopš 2013.gada norit ar devīzi “4.maijs - Brīvības svētki”.

Pirmā šāda diena notika 2012.gadā Rēzeknē, bet gadu vēlāk - Kuldīgā. 2014.gadā bruņotie spēki Brīvības svētkus svinēja Valmierā. Savukārt 2015.gadā svētkus svinēja Jelgavā - pilsētā, kura atzīmēja dibināšanas 750 gadadienu. 2016.gadā kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem 4.maiju atzīmēja Krāslavā, 2017.gadā Liepājā un pērn Madonā.

Savukārt to pilsētu, kurā bruņoto spēku diena notiks 2020.gadā, varēs uzzināt militārās parādes laikā.

4.maija Nacionālo bruņoto spēku dienas pasākumi Jēkabpilī sāksies plkst. 9:00 ar Dievkalpojumu Jēkabpils Krustpils Evaņģēliski luteriskajā baznīcā.

Savukārt plkst. 11.00 Rīgas ielā sāksies Latvijas un ārvalstu bruņoto spēku, Valsts robežsardzes, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Valsts policijas un Jaunsardzes vienību un tehnikas parāde.

Parādi, kurā piedalīsies vairāk nekā 700 karavīru, zemessargu, robežsargu, policistu, ugunsdzēsēju glābēju un jaunsargu, komandēs Zemessardzes 3. Latgales brigādes komandieris pulkvedis Māris Simsons, bet to pieņems valsts bruņotā spēka augstākais vadonis, Valsts prezidents Raimonds Vējonis, aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš. Klātesošos uzrunās Valsts prezidents, Aizsardzības ministrs un Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs.

Parādi apmeklēs daudzi goda viesi, tostarp Sabiedroto spēku augstākās virspavēlniecības Eiropā komandiera vietnieks (Deputy Supreme Allied Commander Europe, DSACEUR) ģenerālis sers Džeimss Everards (James Everard), Kanādas Sauszemes spēku komandieris ģenerālleitnants Žans Marks Lantjērs (Jean-Marc Lanthier), Baltijas Aizsardzības koledžas komandants ģenerālmajors Andis Dilāns un Latvijā izvietotā daudznacionālā divīzijas štāba “Ziemeļi” štāba priekšnieks brigādes ģenerālis Pīrs Sanders Rufs (Peer Sander Rouff).

Parādes priekšgalā tiks nests Latvijas armijas karogs, kuru nesīs Zemessardzes 3. Latgales brigādes karavīri un zemessargi. Tālāk ierindā soļos NATO spēku integrācijas vienības, Dānijas bruņoto spēku, Zemessardzes 3.Latgales brigādes, Gaisa spēku, Jūras spēku, Mācību vadības pavēlniecības un Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas, Štāba bataljona, Valsts robežsardzes, Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes, NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas un Jaunsardzes vienības.

Parādē piedalīsies vairāk nekā 70 Nacionālo bruņoto spēku un sabiedroto, Valsts robežsardzes, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Valsts policijas tehnikas vienību.

Parādē būs vērojamas Latvijas bruņoto spēku pašgājējhaubiču sistēmas, kuras iegādātas no Austrijas, lai pilnveidotu Latvijas bruņoto spēku netiešās uguns atbalsta spēju, kā arī uzlabotu Latvijas spēju pilnvērtīgi integrēties NATO operācijās un mācībās. Tāpat parādē varēs redzēt kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņumašīnas “CVR(T)”, ko Nacionālie bruņotie spēki iegādājušies no Lielbritānijas Sauszemes spēku mehanizācijas projekta ietvaros un nesen iegādātos taktiskos transportlīdzekļus “Polaris MRZR”.

Parādes apmeklētāji varēs vērot arī sabiedroto valstu bruņutehniku, piemēram, Kanādas bruņoto spēku bruņutransportieri “LAV6”, kā arī Itālijas, Spānijas un Albānijas bruņoto spēku militāro tehniku. Militārajā parādēpiedalīsies arī Valsts robežsardzes tehnika, tostarp taktiskie transportlīdzekļi “Polaris”, sniega motocikli “Polaris Wide Track LX”, “Toyota Hilux” un motorlaivas “Sugar Sand”, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta autocisterna „MAN” un glābšanas automobilis „Scania P320” un Valsts policijas automašīnas un motocikli.

Lidojumam labvēlīgos laika apstākļos, tādējādi neradot apdraudējumu parādes vērotājiem, būs redzami Gaisa spēku helikopteri „Mi-17”, lidmašīna “An-2”, Valsts robežsardzes helikopteri “Agusta Bell 206B” un „Agusta 109E Power”, kā arī ASV vadītās operācijas „Atlantic Resolve” ietvaros Latvijā izvietotie helikopteri UH-60 „Black Hawk”. Tehnikas parādi noslēgs lidmašīnu “F-16”, kas veic NATO gaisa telpas patrulēšanu virs Baltijas valstīm, pārlidojums. Godinot Latvijas armijas simtgadi, Gaisa spēku helikopteri pārlidos ar Latvijas valsts un Latvijas armijas simtgades karogiem.

Par parādes muzikālo noformējumu rūpēsies Nacionālo bruņoto spēku orķestris.

Savukārt no plkst. 12.00 līdz plkst. 15.00 jēkabpiliešiem un pilsētas viesiem stāvlaukumā pie Krustpils saliņas būs iespēja aplūkot militāro tehniku un no plkst.12.00 līdz plkst. 16.00 Jēkabpils pamatskolas stadionā, Rīgas ielā 200 būs pieejama militārā ekipējuma, ieroču un tehnikas izstāde un notiks paraugdemonstrējumi. No plkst. 12.00 līdz 15.00 Krustpils saliņā varēs apskatīt aviācijas tehniku.

Paraugdemonstrējumus plkst.12.30 ievadīs Nacionālo bruņoto spēku orķestra un Goda sardzes rotas defilē programmas. Klātesošajiem laikā no plkst. 13.30 līdz 13.50 būs iespēja vērot Valsts robežsardzes vienības kinologu paraugdemonstrējumus ar dienesta suņiem un no plkst. 14.00 līdz 14.30 Valsts policijas hipologu paraugdemonstrējumus ar zirgiem.

No plkst. 15.00 līdz 15.50 lidojumam labvēlīgos laika apstākļos virs Daugavas būs vērojami aviācijas paraugdemonstrējumi. Savukārt no plkst. 16.00 līdz 18.00 Jēkabpils valsts ģimnāzijas stadionā notiks futbola spēle starp Jēkabpils un NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas komandām.

Nacionālo bruņoto spēku Rekrutēšanas un atlases centra pārstāvji iepazīstinās klātesošos ar dienesta iespējām bruņotajos spēkos un studiju iespējām Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā. Savukārt Jaunsardzes un informācijas centrs pastāstīs jauniešiem, kā kļūt par jaunsargiem.

Parādes ģenerālmēģinājums notiks 3.maijā, plkst. 19.00.

Bruņoto spēku dienu Jēkabpilī organizē Nacionālie bruņotie spēki un Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Iekšlietu ministriju un Jēkabpils pašvaldību. Bruņoto spēku dienas pasākumi kopš 2013.gada norit ar devīzi “4.maijs - Brīvības svētki”, kas ir nesen sākts SIA “TV3 Latvija” sabiedrības informēšanas projekts, kuram ir pievienojusies arī Aizsardzības ministrija.

Nacionālo bruņoto spēku dienu Jēkabpilī atbalsta aizsardzības nozares sadarbības partneris Latvijas Televīzija, un militāro parādi tiešraidē plkst.11:00 varēs vērot Latvijas Televīzijas kanālā LTV1.

Saistībā ar militārajā parādē un paraugdemonstrējumos plānotajiem lidojumiem, Nacionālie bruņotie spēki atgādina, ka Latvijas gaisa telpā militāro gaisa kuģu lidojumi notiek tikai normatīvajos aktos noteiktajā augstumā un ātrumā, līdz ar to radītais troksnis ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu cilvēkam un īpašumam.

TUKUMS

Dienu kustībā ar nūjošanas pārgājienu gar jūru aicina pavadīt Tukuma nūjošanas entuziasti. Pulcēšanās 4.maija rītā pulksten 10.00 Apšuciema pludmalē pie viesnīcas “Villa Anna”. Maršruts Apšuciems - Engure - Apšuciems 2 x 14 km.

No pulksten 12.00 Baltā galdauta svētki tiks svinēti Durbes pils pagalmā. Pasākumā ģimenēm un bērniem tiks vairota piederības sajūta savai pilsētai un novadam un baudīts kopā būšanas prieks. No pulksten 12.00 līdz 16.00 būs iespēja piedalīties radošajās darbnīcās kopā ar biedrību “Ligzda”, spēlēt spēles, piedalīties atrakcijās un mieloties ar pankūkām. Visi aicināti ierasties ar saviem cienastiņiem. Ģimenes aicinātas piedalīties orientēšanās spēlē Durbes pils apkārtnē, meklējot peles Rozemundes sieru, izpildot slepenos uzdevumus, tā iegūstot ieeju Durbes pilī bez maksas. Savukārt Durbes pilī Baltā galdauta svētkos īpaši saklāts būs ēdamistabas galds ar 19. gs. beigu un 20. gs. sākuma trauktu komplektu, uzzināt par tā laika galda kultūru pilī, kā arī apgūt iemaņas galda klāšanā un salvešu locīšanā.

Pulksten 14.00 visi aicināti būs uz labdarības kamermūzikas koncertu Durbes pilī. Uzstāsies Dainis Medjaņiks (vijole) un Jānis Čudars (klavieres). Programmā: J.S.Baha, F.Kreislera, P.Sarasates, N.Paganīni, E.Izaī skaņdarbi. Ieeja pieaugušajiem 2.50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem, invalīdiem 1.50 EUR. Piedaloties orientēšanās spēlē, ieeja bezmaksas. Adrese: Durbes pils, M. parka iela 7, Tukums. Vairāk informācijas pa tālruni 26305946, www.tukumamuzejs.lv/durbes-pils

Uz Baltā galdauta svētkiem ar kliņģeru gatavošanu sestdien, 4.maijā no pulksten 13.00 visus aicina Džūkstes Pasaku muzejs. Šoreiz pēc īpašas Džūkstes puses receptes kopā ar Luīzi Lerhu tiks gatavoti ūdens kliņģeri, kā arī būs iespēja izzināt par galda kultūras niansēm, kā arī sēsties pie balti klāta galda un nobaudīt pašu gatavotos kliņģerus. Dalības maksa pasākumā 3 EUR personai. Adrese: Džūkstes pasaku muzejs, Lancenieku skola, Džūkstes pagasts, Tukuma novads. Vairāk informācijas pa tālruni 26513314, www.tukumamuzejs.lv/dzukstes-pasaku-muzejs

Turpat Džūkstē Baltā galdauta svētku noskaņās sestdien, 4.maijā no pulksten 9.00 līdz 12.00 notiks Anša Lerha-Puškaiša atdusas vietas sakopšana. Visi laipni aicināti pievienoties! Adrese: Džūkstes kapi, Džūkste. Vairāk infromācijas www.tukums.lv

Sestdien, 4.maijā Baltais galdauts tiks klāts arī Sēmē un Zentenē. Mīļi gaidīts ikviens ar nelielu cienastiņu kopīgam galdam. Pasākuma sākums Sēmē pie Pakalpojumu centra pulksten 12.00, bet Zentenē pie kultūras nama pulksten 13.00. Adrese: Ezera iela 1a, Sēme, Sēmes pagasts un “Gobas”, Zentenes pagasts, Tukuma novads. vairāk informācijas www.tukums.lv

Jaunpils pilī Baltā galdauta svētku svinības, 4.maijā sāksies pulksten 12.00 ar koncertuzvedumu “Es atradu tautasdziesmu”. Tajā piedalīsies bērnu deju kolektīvs “Pilskundziņi”, meiteņu TRIO un muzikālā apvienība “Ķirsītis”. Pēc koncerta strūklakas modināšana un svētku mielasts uz pils terases. Lūgums līdzi ņemt savu cienastiņu. Adrese: Jaunpils pils, Jaunpils, Jaunpils pagasts, Jaunpils novads. Vairāk informācijas pa tālruni 26101458, www.jaunpils.lv

Ja vēlaties 4.maiju pavadīt vieglā gaisotnē, tad jādodas uz Tumes kultūras namu, kur pulksten 14.00 būs iespēja vērot vieglu attiecību komēdiju Tumes Amatierteātra izpildījumā “Reiss atcelts”. Ieeja par ziedojumiem. Adrese: Tumes pagasta kultūras nams, Tume, Tumes pagasts. Vairāk informācijas www.facebook.com/tumeskulturasnams

Baltā galdauta svētku pikniks 4.maijā no pulksten 15.00 norisināsies Zušuciema parkā Engurē. Šeit kopā tiks gatavots pentāgs, kā arī būs iespēja iet rotaļās un atpūšoties baudīt pikniku. Pasākumā piedalīsies folkloras kopa “Trejteka” ar Aivu Dakšu, bērnu popgrupa “JāņMārtiņi” un jaunās mākslinieces Monta un Līva. Noslēgumā Latvijas dokumentālās filmas “100 gadi esības vējos” skatīšanās. Aicinājums līdzi ņemt piknika groziņu un pozitīvu noskaņojumu. Adrese: Jūras iela 85, Engure. Vairāk informācijas pa tālruni 29410479, www.enguresnovads.lv

Uz koncertu, kurā skanēs skaistākās dziesmas Latvijai, 4.maijā pulksten 19.00 “Uzlūdz kungi” - Guntis Skrastiņš, Artis Robežnieks, Andris Skuja, Žoržs Siksna, Dainis Porgants, izcilais saksofona virtuozs Raivo Stašans un komponists Gaitis Lazdāns. Jaunā koncertprogramma "DZIMTAI ZEMEI " klausītājus priecēs ar lielisku mūziku, labu humoru un pārsteigumiem kolosālā atmosfērā. Adrese: Slampes kultūras pils, Slampe, Slampes pagasts, Tukuma novads. Informācija pa tālruni 20005704 un biļetes iegādājamas visās Biļešu Paradīze kasēs un Slampes kultūras pils kasē.

Sestdienas, 4. maija vakarā pulksten 20.00 Katrīnas laukumā, Tukumā notiks Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas gadadienai veltīts uzvedums “Logs lai paliek vaļā”, kurā muzicēs Amanda Krauja (balss, ģitāra), Atis Ozols (ģitāra), dejos aptuveni 20 deju studijas “Demo” jaunieši un Imanta Ziedoņa dzeju lasīs dažādu paaudžu tukumnieki. Uzvedumā izmantota fonda “Viegli” mūzika. Režisore Liene Bēniņa. Laikmetīgās dejas, mūzikas un dzejas uzvedums “Logs lai paliek vaļā” tiek veidots kā notikums pilsētvidē, kas aicinās Tukuma pilsētas un novada iedzīvotājus iedibināt jaunu tradīciju - kopīgi veidot un piedzīvot “Baltā galdauta” svētkus, atcerēties 4.maijanotikumus, izstāstīt par tiem saviem bērniem, stiprināt piederību savai zemei, valstij, novadam un pilsētai. Visi laipni aicināti! Adrese: Katrīnas laukums, pie Imanta Ziedoņa dzejas sienas, Tukums. vairāk informācijas pa tālruni 63124150, www.tpkn.lv

Lai svinīgi noslēgtu 4.maija svētkus, uz akustisko duetu sestdienas vakarā no pulksten 20.00 līdz 23.00 aicina Šlokenbekas muižas krodziņš. Šeit ar latviešu mūziku no visiem zināmām līdz mūsdienās radītām dziesmu kaverversijām uzstāsies Kristīne Timermane un Gatis Ivans. Galdiņus lūgums rezervēt laicīgi, jo vietu skaits ir ierobežots. Adrese: Šlokenbekas muiža, Milzkalne, Smārdes pagasts, Tukuma novads. vairāk informācijas pa tālruni 23112233.

 
Turpinājumu lasi nākošajā lapā