Policija: "Kritiskās masas" pasākums ir risks satiksmes drošībai

 
©Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Valsts policija (VP) joprojām nav mainījusi savu nostāju saistībā ar pasākumu "Kritiskā masa", norādot, ka spontāna masveida braukšana ar neprognozējamu brauciena maršrutu, neievērojot ceļu satiksmes noteikumus, ir būtisks drauds ne tikai pašiem brauciena dalībniekiem, bet arī citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, informēja VP.

Likumsargi aicina ikvienu, it īpaši vecākus ar bērniem, rūpīgi pārdomāt, vai dalība šajā braucienā tiešām attaisno tā drošības riskus un sasniedz mērķi.

VP jau iepriekš ir vērsusi uzmanību, ka šis pasākums, kuram nav nedz oficiāla organizatora, nedz tas ir oficiāli saskaņots, ir risks satiksmes drošībai.

Likumsargi atzīst, ka ir nepieciešams uzlabot velo infrastruktūru un tā ir būtiska satiksmes jomas problēma, tomēr atsevišķu dalībnieku braukšanas kultūra “Kritiskās masas” laikā nav savienojama ar jēdzienu “droša braukšana”, jo tiek rupji pārkāpti ceļu satiksmes noteikumi.

VP brauciena aktīvistiem jau vairākus gadus ir norādījusi par iespēju šo pasākumu organizēt droši - ar konkrētu organizatoru, oficiāli saskaņotu, izveidojot konkrētu maršrutu, kurā slēgt satiksmi, tādējādi policijai dodot iespēju nodrošināt satiksmes dalībnieku drošību.

Tomēr policijas ieteikumi palikuši nesadzirdēti, pretī saņemot argumentu, ka šis brauciens ir stihiska kustība, kā protests ar mērķi pievērst uzmanību velosipēdistiem un velo infrastruktūrai pilsētā.

VP ir novērojusi, ka šajā masveida braukšanā katru gadu piedalās arī vecāki ar maziem bērniem - paši mazākie satiksmes dalībnieki sēž velosēdeklīšos vai arī brauc ar saviem velosipēdiem.

"Vai klaja ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšana - haotiska braukšana pa brauktuves vidu, arī vietās, kur paralēli tai ir izbūvēts velosipēdu ceļš, luksofora aizliedzošā signāla neievērošana un citi noteikumu pārkāpumi ir veids, kā kultivēt savstarpējo ceļu satiksmes dalībnieku cieņu vienam pret otru, veicināt infrastruktūras uzlabošanu un jaunajai paaudzei radīt izpratni par ceļu satiksmi un tās drošību?" taujā likumsargi.

Tāpat VP vērš uzmanību, ka šobrīd drošības apsvērumu dēļ joprojām automašīnu satiksmei ir slēgts Augusta Deglava ielas satiksmes pārvads, atļaujot pār to pārvietoties vien gājējiem un individuāli velosipēdistiem. Pieļaujot iespēju, ka brīva velosipēdistu piekļuve šim objektam var raisīt vēlmi neprognozējamajā maršrutā iekļaut arī šī tilta masveida šķērsošanu, velosipēdisti tiek aicināti to nedarīt.

Policija atkārtoti aicina cilvēkus, kuri ir apsvēruši iespēju pievienoties šim braucienam, rūpīgi apsvērt individuālos un kopīgos drošības riskus, izvērtējot nepieciešamību tajā piedalīties.