Rumbulas memoriālam vajadzīgs remonts

NEAIZMIRSTAMS. Ceļš uz memoriālu sākas ar šosejas malā novietotu metāla konstrukciju. Tā centrālajā daļā virs laukuma Dāvida zvaigznes formā paceļas septiņu zaru svečturis – menora, kurai apkārt izvietoti akmeņi ar iekaltiem Rumbulā nogalināto ebreju vārdiem. Dažos bruģakmeņos ir iegravēti kādreizējā Rīgas geto ielu nosaukumi. Memoriāla teritorijā atrodas vairāki masu kapi. Uz piemiņas akmeņiem salikti akmentiņi – ebreju tradīcijās uz kapiem nenes ziedus, bet noliek akmentiņu. Tas ir vēstījums aizgājējam: es tevi atceros © F64

Divas dienas – 1941. gada 30. novembris un 8. decembris. Rumbulas mežā tiek nošauti vairāk nekā 25 000 Rīgas geto ieslodzīto ebreju.

1944. gadā šajā vietā tiek nogalināti simtiem ebreju no koncentrācijas nometnes Mežaparkā. Kopš 2002. gada Rumbulā atrodas memoriāls nacisma upuru piemiņai, un nepieciešami līdzekļi, lai piemiņas vietu sakoptu. Memoriāls kopš 2009. gada ir nodots Rīgas pieminekļu aģentūras valdījumā. Aģentūra ir lūgusi pašvaldībai piešķirt naudu - vairāk nekā 10 000 eiro, jo tās budžetā nav paredzēti līdzekļi memoriāla sakārtošanai.

F64

Memoriāls nav nolaists tā, ka kauns būtu skatīties, bet ir acīm redzams, ka pa ceļam uz memoriāla laukumu vietām bojāti koka stiprinājumi, uz piemiņas akmeņiem saaugusi sūna, un speciālists droši vien varētu ieraudzīt vēl kaut ko remontējamu. «Tur nekas nav darīts,» saka Rīgas pieminekļu aģentūras direktors Guntis Gailītis. Viņš stāsta, ka aģentūras pārziņā ir astoņi memoriāli, to visu sakopšanai no pašvaldības līdzekļi netiek lūgti, daudz paveic sabiedriskas organizācijas talkās, taču tie agrāk vai vēlāk jāsaved kārtībā, un aģentūras uzdevums ir pierādīt, kādā veidā tā spēj aprūpēt piemiņas vietas. «Ar Brāļu kapu atjaunošanu esam pierādījuši, ka pieredze ir,» pārliecināti teic G. Gailītis. Šoreiz nauda vairāk vajadzīga Rumbulas memoriālam. Galējo lēmumu par lūgtā finansējuma piešķiršanu pieņems Rīgas dome.

Rumbula ir viena no lielākajām ebreju masveida iznīcināšanas vietām Eiropā. Par ebreju nogalināšanu šajā vietā daži aktīvisti atgādināja 20. gadsimta 60. gados. Pie kādas priedes viņi piestiprināja koka piemiņas plāksni un pie Rumbulas dzelzceļa - plakātu. Tolaik to visu ātri vien noņēma, tomēr bija iespējams Rumbulā uzstādīt piemiņas akmeni ar uzrakstu Fašisma upuriem.

***

PAR MEMORIĀLU

• Biedrība Rīgas ebreju kopiena 2008. gadā dāvināja Rīgas pašvaldībai Nacisma upuru piemiņas memoriālu Rumbulā.

• Memoriāla platība ir 17 270 kvadrātkilometri. Tā izveidi finansējušas Latvijas un ārvalstu privātpersonas, tai skaitā arī bijušie ieslodzītie, un nevalstiskās organizācijas.

Ar līdzfinansējumu ir piedalījušās arī Rīgas pašvaldība un Izraēla.

• Memoriāls (projekta autors arhitekts Sergejs Rižs) tika atklāts 2002. gada 29. novembrī, pilnībā nodots ekspluatācijā 2003. gada 24. decembrī.



Svarīgākais