SIA "Gaļas pārstrādes uzņēmums "Nākotne"", kas atrodas saistībā ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) noteiktajā karantīnas uzraudzības zonā Jelgavas novada Glūdas pagastā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir izsniedzis atļauju produkcijas realizācijas aizlieguma atkāpēm, aģentūrai LETA pastāstīja PVD Pārtikas uzraudzības departamenta Dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanas uzraudzības daļas vecākā eksperte Evita Leitāne.
Trešdien, 2. jūlijā, Glūdas pagastā tika konstatēts šogad otrais ĀCM gadījums mājas cūku novietnē ar sešām cūkām. Tāpēc ap novietni desmit kilometru rādiusā noteikta karantīnas uzraudzības zona, kurā atrodas arī "Gaļas pārstrādes uzņēmums "Nākotne"".
Leitāne akcentēja, ka uzņēmumā 2. jūlijā tika veikta pārbaude, lai izsniegtu atļauju produkcijas realizācijas aizlieguma atkāpēm. Pārbaudēs pārkāpumi netika konstatēti, un uzņēmums ir veicis paškontroles sistēmas aktualizāciju atbilstoši faktiskajai situācijai, kā arī izstrādājis pastiprinātus biodrošības pasākumus un produkcijas ražošanā ievēro normatīvos noteiktos risku mazinošas apstrādes veidus.
Viņa atzina, ka karantīnas zona apgrūtina uzņēmuma darbību, jo tam pastiprināti jāveic biodrošības un higiēnas pasākumi, tostarp visu karantīnas periodu par katru kautuvē ievesto dzīvo cūku kravu "Gaļas pārstrādes uzņēmumam "Nākotne"" jāsaņem atļauja no PVD.
Leitāne piebilda, ka uzņēmumam noteikti apgrūtinājumi saistībā ar dzīvu dzīvnieku un dzīvnieku izcelsmes pārtikā neizmantojamo blakusproduktu transporta kustību, kā arī ir noteikts, ka uzņēmumam jāievēro pastiprināti biodrošības pasākumi, tostarp iebraukšanai uzņēmuma teritorijā un izbraukšanai no tās ir ierīkota dezobarjera ar uz ĀCM iedarbīgu dezinfekcijas līdzekli.
Tāpat PVD pārstāve uzsvēra, ka uzņēmums var turpināt ražot un izplatīt produkciju, ievērojot valsts galvenā pārtikas un veterinārā inspektora rīkojumos un normatīvos noteiktās prasības, jo uzņēmums neizmanto produkcijas ražošanā ne ĀCM karantīnas teritorijā, ne trešajā ĀCM riska zonā turētu cūku gaļu.
"Gaļas pārstrādes uzņēmumā "Nākotne"" aģentūru LETA informēja, ka trešdien, 2.jūlijā, uzņēmuma ražotnē tika veikta pārbaude, kurā noteikts, ka pārtikas drošība uzņēmumā nav apdraudēta un uzņēmums var turpināt ierasto darbību.
Kompānijā uzsvēra, ka slimības izplatība "Gaļas pārstrādes uzņēmumā "Nākotne"" nav iespējama, jo uzņēmumam nav savas cūku novietnes, kā arī kompānija nestrādā ar piemājas saimniecībās audzētām cūkām. "Gaļas pārstrādes uzņēmums "Nākotne"" gaļu iepērk tikai no sertificētām, lielām un atbilstoši uzraudzītām cūku audzētavām, kurās ievēro augstākos biodrošības standartus.
"Gaļas pārstrādes uzņēmumā "Nākotne"" skaidroja, ka kopš pirmo ĀCM gadījumu konstatēšanas Latvijā, uzņēmums izstrādāja un ar PVD saskaņoja rīcības shēmu, kas ļauj uzņēmumam turpināt drošu un kvalitatīvu produktu ražošanu arī šādos apstākļos.
Uzņēmumā īstenotie biodrošības pasākumi iekļauj dezobarjeras izvietošanu pie ražotnes ieejas, papildu iekšējo procedūru kontroles veikšanu, kā arī tiek īstenotas citas drošības prasības, tostarp tiek utilizēti blakusprodukti un iepirkti dezinfekcijas līdzekļi.
Kompānijā uzsvēra, ka jaunie apstākļi neietekmēs uzņēmuma peļņu vai ražošanas un realizācijas apmērus, taču prasīs lielāku organizatorisko elastību. Tāpēc uzņēmums cieši sadarbojas ar PVD un turpina nodrošināt augstākos pārtikas drošības standartus, lai arī šajos apstākļos spētu nodrošināt drošus un kvalitatīvus produktus.
Jau ziņots, ka šogad Latvijā reģistrēti divi ĀCM uzliesmojumi mājas cūku novietnēs. Vīruss 2025. gada maija sākumā tika konstatēts piemājas saimniecībā ar 36 cūkām Tukuma novada Džūkstes pagastā, bet jūlija sākumā - mājas cūku novietnē ar sešām cūkām Jelgavas novada Glūdas pagastā.
Savukārt mežacūku populācijā ĀCM šogad Latvijā ir konstatēts 831 mežacūkai 26 novadu 133 pagastos un trīs pilsētu teritorijās.