Divām vecmātēm pēc dzemdētājas nāves piespriež vien nosacītu cietumsodu

© Jānis Vecbrālis / F64

Zemgales rajona tiesa otrdien divām veselības centra "Stārķa ligzda" vecmātēm saistībā ar dzemdētājas nāvi 2020. gadā piespriedusi nosacītu cietumsodu, noskaidroja aģentūra LETA.

Prokuratūrā aģentūra LETA noskaidroja, ka saskaņā ar apsūdzību vecmātes, būdamas ārstniecības personas, nolaidīgi pildīja savus profesionālos pienākumus, kas bija par iemeslu cietušās nāvei. LETA zināms, ka apsūdzētās ir Iveta Bērziņa-Martinsone un Māra Grieze.

Tiesa atzina apsūdzētās par vainīgām minētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā un piesprieda viņām brīvības atņemšanu uz diviem gadiem, nosakot to nosacīti ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem, norādīja prokuratūrā.

Prokuratūra norādīja, ka apsūdzētās, būdamas sertificētas ārstniecības personas vecmātes specialitātē un vecmātes kādā SIA, kas cita starpā nodrošina arī ārpus stacionāra jeb mājdzemdību palīdzības pakalpojumu, 2020. gada 31. jūlijā ieradās pie cietušās, kurai bija sākušās dzemdības.

Pirmā pie dzemdētājas Jelgavā ieradās vecmāte, kura nebija iekļauta noslēgtajā dzemdību līgumā starp dzemdētāju un SIA, bet, tā kā līgumā iekļautajai vecmātei nokļūšana pie dzemdētājas prasīja vairāk laika, viņa nosūtīja pie dzemdētājas citu kolēģi.

Ierodoties pie dzemdētājas, vecmāte nepienācīgi un nolaidīgi pildīja savus amata pienākumus, jo pēc tam, kad mazulis piedzima asfiksijā ar ap kaklu aptinušos nabassaites cilpu un viņam bija apgrūtināta elpošana, kas var radīt apdraudējumu jaundzimušā veselībai un dzīvībai, viņa nekavējoši neizsauca neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD), lai nogādātu dzemdētāju un viņas jaundzimušo stacionārā.

Šīs rīcības rezultātā jaundzimušajam tika noteiktas vairākas diagnozes, tostarp asfiksija dzemdībās un hipoksiski išēmiska encefalopātija.

Otra vecmāte pie dzemdētājas ieradās pusstundu pēc jaundzimušā nākšanas pasaulē. Vecmātes ar pienācīgu rūpību nefiksēja medicīniskās aprūpes dokumentācijā dzemdētājas vitālos rādītājus, kā arī dzemdes tonusu, asins zuduma apjomu pēcdzemdību periodā un pielietotās medikamentozās terapijas ievades laikus, secību un ātrumu.

Parādoties asiņošanai no cietušās dzimumceļiem, viņas nenoskaidroja asiņošanas cēloni, neuzstādīja pareizu diagnozi un, pieļaujot neattaisnotu vilcināšanos, nekavējoši neizsauca NMPD.

Kad pēc vairāk nekā stundas vecmātes tomēr izsauca NMPD, cietušajai tika konstatēts vidēji smags hipovolēmijas šoks, kas pārgāja smagā pakāpē, un pēc ievietošanas operatīvajā medicīniskajā transportā viņai konstatēja elpošanas apstāšanos.

Gandrīz stundu veiktie reanimācijas pasākumi bija nesekmīgi, un cietusī nomira.

Apsūdzētās savu vainu viņām inkriminētajā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā atzina un izdarīto nožēloja. Tāpat apsūdzētās labprātīgi ir sākušas maksāt cietušā pieteikto kaitējuma kompensāciju.

Apsūdzētajām piespriesto soda veidu un mēru tiesas debatēs lūdza piemērot arī Rietumzemgales prokuratūras prokurore, tāpēc ar tiesas piespriesto sodu prokurore ir apmierināta un neplāno lūgt tiesu sagatavot pilnu spriedumu. Šādam prokurores viedoklim piekrita arī cietušā pārstāve.

Pārējās procesā iesaistītās personas spriedumu varēs pārsūdzēt Zemgales apgabaltiesā.

SIA "Ģimenes veselības centrs "Stārķa ligzda"" īpašniece ir Dina Ceple. 2023. gadā uzņēmums apgrozīja 308 515 eiro un strādāja ar 22 353 eiro peļņu.

Latvijā

Ceturtdienas rītā konstatēto datu pārraides traucējumu dēļ VAS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) pārbrauktuvju vadības centram uz laiku bija traucēta piekļuve pārbrauktuvju attālinātai kontrolei, tādējādi sistēma automātiski pārslēdzās avārijas režīmā, proti, uz pārbrauktuvēm ieslēdzās signalizācija - barjeras nolaidās un luksoforos ieslēdzās sarkanais aizliedzošais signāls, aģentūrai LETA norādīja LDz pārstāvji.