Iesniedz pieteikumus referenduma par lata saglabāšanu rosināšanai

Biedrība "Par latu, pret eiro", ko pagājušajā nedēļā nodibināja virkne sabiedrībā pazīstamu personu, 9.aprīlī ir iesniegusi CVK trīs likumprojektus, kuru mērķis ir panākt tautai iespēju balsot par lata kā nacionālās valūtas saglabāšanu.

Galamērķis ir izteikt Satversmes 4.pantu šādā redakcijā: "4. Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda. Latvijas karogs ir sarkans ar baltu svītru. Latvijas nacionālās naudas vienība ir lats." Šādi ir formulēts viens no iesniegtajiem likumprojektiem.

Tomēr, ņemot vērā publiski izskanējušos argumentus, kā arī CVK noraidījumus vairākām iniciatīvām, kuru mērķis bijis panākt balsošanu par eiro ieviešanas atlikšanu vai lata saglabāšanu, biedrība izstrādājusi divus papildus likumprojektus, kuros paredzēts vispirms tautas nobalsošanas ceļā mainīt Satversmes 68.pantu, nosakot ka iniciatīva rosināt tautas nobalsošanu par izmaiņām ES dalības nosacījumos ir arī tautai, nevis tikai Saeimas deputātiem, kā tas paredzēts šobrīd. Vienā no likumprojektiem paredzētas izmaiņas tikai 68.pantā, otrā iekļautas arī atbilstošas izmaiņas likumā "Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu". Izmaiņas likumdošanā paredzētas, atbilstoši izmaiņām Satversmē. Tādā veidā, iegūstot CVK akceptu minētajiem Satversmes un likuma grozījumiem, tiktu novērsta iespējamība, ka attiecīgu likuma grozījumu izdarīšana Saeimā tiktu novilcināta.

Biedrības dalībnieki ir pārliecināti, ka līdzšinējā 68.panta redakcija, kas ierobežo tautas tiesības rīkot nobalsošanu tik būtiskā jautājumā, kā dalības nosacījumi ES, ir klaji nedemokrātiski un pretrunīgi Satversmes būtībai, kas nosaka, ka suverēnā vara Latvijā pieder Latvijas tautai. Saeima un Ministru kabinets ir tikai tautas gribas īstenošanas instrumenti, nevis vēl viens suverēnās varas nesējs, kurš drīkst realizēt patstāvīgu, ar tautas gribu nesaskaņotu politiku.

Latvijā

Biežākais mediju ētikas kodeksa pārkāpums, ko savos atzinumos konstatējusi Latvijas Mediju ētikas padome (LMĒP), bijis godprātības principa neievērošana, liecina LMĒP pārskats par mediju ētikas kodeksa piemērošanas praksi, izskatot piecu gadu laikā saņemtās sūdzības.

Svarīgākais