Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti šodien nolēma publiskot komisijas sēdes slēgtās daļas protokolu, kad tika spriests par gāzes tirgus liberalizācijas daļēju atlikšanu, izņemot datus, kas satur komercnoslēpumu.
Paredzēts, ka tiks publiskots sēdes protokols, kas vispirms tiks saskaņots ar AS "Latvijas Gāze" (LG) un tajā nebūs informācijas, kas ir komercnoslēpums. Arī LG pārstāve šodien komisijas sēdē norādīja, ka slēgtajā sēdē tika pausta plaša informācija, kas bija arī komercnoslēpums, ko nevar izpaust, līdz ar to LG gribēs iepazīties ar protokola variantu, ko paredzēts publiskot.
Savukārt Ekonomikas ministrija (EM) neiebilda pret to, lai tiktu publiskota tās pārstāvju slēgtajā sēdē paustā pozīcija.
Deputātiem iebildumu nebija, tikai parlamentārietis Ivars Zariņš (SC) bažījās, kā šādi koalīcijas pārstāvji mēģina "izrēķināties savā starpā". Uz to komisijas vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis (RP), kurš ierosināja sēdes slēgtās daļas publiskošanu, atbildēja, ka ar šādu soli vēlas panākt atklātību šajā jautājumā.
Zariņš arī ierosināja nākamnedēļ komisijas sēdē uzklausīt EM, lai ministrijas pārstāvji izklāstītu savu nostāju gāzes tirgus liberalizācijas jautājumā, kā arī informētu par savu viedokli saistībā ar elektroenerģijas tirgus liberalizāciju. Vairākiem deputātiem bija iebildumi pret šo piedāvājumu, tomēr ar balsu vairākumu Zariņa priekšlikums tika atbalstīts. Pret šādas sēdes sasaukšanu balsoja Dombrovskis un Zanda Kalniņa-Lukaševica (RP).
Paredzēts, ka nākamnedēļ, 10.aprīlī, EM būs jāsniedz komisijas deputātiem informācija par gāzes tirgus un elektroenerģijas tirgus liberalizāciju.
Kā ziņots, Saeimas Tautsaimniecības komisijas deputātu vairākums 27.februārī vienojās virzīt grozījumus Enerģētikas likumā, daļēji atliekot gāzes tirgus liberalizāciju līdz brīdim, kamēr netiks panākti efektīvi starpsavienojumi ar trešajām valstīm, izņemot Igauniju, Lietuvu un Somiju. Tomēr vēlāk koalīcija nolēma, ka šis jautājums vispirms ir jāizvērtē valdībā.
Valdība 19.marta sēdē vēl neizšķīrās par kādu no gāzes tirgus liberalizācijas modeļiem, ko paredz Eiropas Savienības (ES) direktīvas, un Ekonomikas ministrijai (EM) tika uzdots turpināt padziļināti analizēt to priekšrocības un trūkumus.
EM būs jāatgriežas valdībā ar detalizētāku ziņojumu par modeļu izvērtējuma rezultātiem un par to, kurš modelis varētu būt Latvijai potenciāli nākotnē vispiemērotākais. Pēc ekonomikas ministra teiktā, izpēte varētu prasīt pāris mēnešu.
Ministrijai arī sadarbībā ar starpinstitūciju darba grupu uzdots gatavoties sarunām ar LG akcionāriem par virzību uz tirgus atvēršanu.
Savukārt, runājot par Saeimā izskatāmajiem likuma grozījumiem, kas paredz atlikt daļas liberalizācijas prasību ieviešanu, ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts norādīja, ka daļa prasību Latvijai būs jāievieš, jo tā uzņēmusies atsevišķas saistības.