Reformu partijas (RP) stratēģija, gatavojoties nākamā gada pašvaldību vēlēšanām, kļūst arvien haotiskāka.
Lai gan sākotnēji Vienotības piedāvājums veidot Rīgā vienotu sarakstu tika kategoriski noraidīts, pašlaik reformisti raida signālus, ka tomēr ir gatavi sadarboties. Eksperti lēš, ka eksprezidenta izveidotā partija ir nonākusi strupceļā, kurā katram no risinājumiem būs bēdīgs iznākums.
Gatavojoties pašvaldību vēlēšanām, partija Vienotība vairākkārt ir mēģinājusi konsolidēt labējā spārna spēkus, lai, veidojot vienotu sarakstu, apvienotu spēkus pret Saskaņas centru, kuram Rīgas domes vēlēšanās solīta pārliecinoša uzvara. Pašreizējam galvaspilsētas mēram Nilam Ušakovam izdevies iegūt milzīgas rīdzinieku simpātijas, tādēļ par gandrīz vienīgo iespēju līdzvērtīgi ar viņu konkurēt uzskata visu labējo partiju sadarbību, lai nesadrumstalotu nacionāli noskaņoto vēlētāju balsis. Pēc ilgstošām pārdomām RP tomēr noraidīja Vienotības piedāvājumu, par vienu no iemesliem minot, pēc viņu domām, negodīgo kvotu sadalījumu vienotajā sarakstā. Jāatgādina, ka Vienotība saviem cilvēkiem Rīgas domes kandidātu sarakstā paredzēja trīs reizes vairāk vietu nekā RP politiķiem, aizbildinoties ar reformistu zemajiem reitingiem.
Lai gan vēl pirms dažām nedēļām RP izlēma Rīgas domi iekarot lepnā vientulībā, pašlaik publiskajā telpā tiek raidīti diametrāli pretēji signāli. Pagājušajā nedēļā viena no RP līderēm Sandra SondoreKukule, bet šonedēļ arī Valdis Zatlers pēkšņi atzinuši, ka ideja par kopīgu sarakstu ar Vienotību nemaz neesot tik peļama.
Vienotības ģenerālsekretārs, pašvaldību vēlēšanu kampaņas koordinators Artis Kampars sarunā ar Neatkarīgo gan atzina, ka pagaidām par kolēģu viedokļa maiņu viņš zinot tikai no publikācijām medijos. «Reformu partijas stratēģija ir nedaudz nesaprotama, taču, ja partneri tiešām izlems veidot kopīgu sarakstu, nekas vēl nav nokavēts,» pauda A. Kampars, piebilzdams, ka, «objektīvi vērtējot, tas tiešām būs visefektīvākais veids, kā maksimāli nesadrumstalot labējā elektorāta balsis». A. Kampars nevēlējās analizēt iemeslus, kādēļ RP tik pēkšņi mainījusi savu nostāju, taču atzina, ka jauns sarunu raunds varētu nozīmēt atgriešanos arī pie sāpīgā kvotu jautājuma.
Tikmēr politologs Filips Rajevskis uzskata, ka viens no iemesliem, kādēļ RP nākas meklēt draudzību ar Vienotību, varētu būt atziņa, ka viena pati šī partija tomēr nespēj izveidot spēcīgu cilvēku sarakstu. Jāatgādina, ka RP ir pēdējais no lielajiem politiskajiem spēkiem, kurš joprojām nav nosaucis savu kandidātu Rīgas mēra amatam. Aizkulisēs tiek spriests, ka lielas cerības ir liktas uz šā brīža ekonomikas ministru Danielu Pavļutu (RP). Taču politiskajās aizkulisēs piekrišana cīņai par Rīgas atslēgām tiek saukta par maz pievilcīgu iespēju, jo ikviena labējā spēka izredzes uzveikt Saskaņas centru ir nelielas. «Reformu partijas haotiskā rīcība – no sākuma atsakot Vienotībai, bet tagad meklējot atpakaļceļu – liecina par iekšējām problēmām. Partijā ir izveidojušies divi flangi: vienā atrodas veiksmīgie, enerģiskie ministri, kam Reformu partija kļuvusi par tramplīnu tālākai karjerai, savukārt otrā flangā atrodas cilvēki, kuri sevi nav mācējuši realizēt. Abi flangi apzinās, ka, startējot atsevišķi un zaudējot, Reformu partija sašķelsies. Savukārt ielecot Sarmītes Ēlertes kamanās, vēlētājam tiks raidīts signāls – kas tad tā par partiju, kas pat savu sarakstu nespēj izveidot?» analizēja politologs. «Manuprāt, jebkurš no šiem scenārijiem Reformu partijai draud ar bēdīgu iznākumu. Vienīgā iespēja ir atrast ļoti spēcīgu līderi un tomēr mēģināt startēt atsevišķi, pārvarot 5% barjeru. Tikai tad reformistiem būs cerības izdzīvot līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām,» komentēja eksperts.