Visaginas atomelektrostacija (AES) Lietuvā netiks celta - šādu paziņojumu ceturtdien intervijā portālam "15min.lt" sniedzis Seima vēlēšanās uzvarējušo sociāldemokrātu līderis Aļģirds Butkevičs, kas pretendē uz premjerministra amatu.
"Cilvēki referendumā izteikuši savas vēlmes, un es pildīšu viņu gribu. Tuvākajā laikā Seimā jāizstrādā attiecīgs tiesību akts, lai Visaginas AES netiktu celta, un mēs to atbalstīsim," viņš paziņojis.
Vienlaikus Butkevičs pieļāvis iespēju, ka pēc kāda laika AES varētu tikt celta Elektrēnos, kur atrodas Lietuvas lielākā elektrostacija un ir attīstīta energotīklu infrastruktūra.
"Mēs neesam pret atomenerģētiku," uzsvēris sociāldemokrātu priekšsēdētājs.
Jau ziņots, ka konsultatīvajā referendumā par Visaginas AES projektu, kas 14.oktobrī norisinājās reizē ar Lietuvas Seima vēlēšanām, lietuvieši visai pārliecinoši pauda noraidošu attieksmi pret jaunas kodolspēkstacijas būvi. Balsojumā, kurā piedalījās 52,58% vēlētāju, projektu atbalstīja tikai 34,09%, bet 62,68% izteicās pret jaunas AES celtniecību Lietuvā.
Butkevičs intervijā noraidījis žurnālistu apsūdzību, ka viņš beidzamajā laikā nemitīgi maina domas gan par AES, gan citiem jautājumiem.
"Savu viedokli neesmu mainījis un nemainu. Runājot par AES, tika skaidri pateikts, ka mēs esam par atomenerģētiku, bet pret šo konkrēto AES projektu. Daži cilvēki, iespējams, pavirši sadzirdējuši, varbūt man reizēm jāietur pauzes starp teikumiem, (..) jo es dažkārt runāju ļoti ātri," viņš izteicies.
Pēc vēlēšanu pirmās kārtas portāls "Lrytas.lt" citēja Butkeviča solījumu neapturēt Visaginas AES projektu. Uz žurnālistu jautājumu par AES nākotni Butkevičs tobrīd atbildēja: "Mēs esam racionāli cilvēki. Mēs apspriedīsimies un nepieņemsim sasteigtus lēmumus. Esam gatavi turpmākām sarunām un sadarbībai [ar stratēģisko investoru "Hitachi"]." Viņš gan norādīja, ka no "Hitachi" vēlētos saņemt vairāk informācijas par projekta izmaksām.
Pirms referenduma sociāldemokrāti savus vēlētājus mudināja balsot pret kodolspēkstacijas būvi, apšaubot šā projekta "tehnisko un komerciālo jēgu".
Tiesa gan, Lietuvas politiskā nākotne pēc Seima vēlēšanām nebūt vēl nav skaidra. Kā LETA jau ziņoja, lai gan sociāldemokrāti šonedēļ parakstījuši koalīcijas līgumu ar Darba partiju un partiju "Kārtība un taisnīgums", prezidente Daļa Grībauskaite šo koalīciju neatbalsta. Viņa arī vērsusies Konstitucionālajā tiesā, lūdzot izvērtēt, vai galīgie Seima vēlēšanu rezultāti daudzmandātu vēlēšanu apgabalā un septiņos vienmandāta apgabalos apstiprināti likumīgi.