Latvijas parlaments ignorē citu valstu piesardzību eiro ieviešanas jautājumā

© Scanpix

Saeimas šodien tomēr nenodeva izskatīšanai komisijās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas sagatavoto likumprojektu "Par eiro ieviešanas termiņu", kurš paredz, ka eiro ieviešanas termiņu noteiks Saeima, nevis valdība un tas būs izlemjams tautas nobalsošanā.

Likumprojekta mērķis ir nodrošināt efektīvu un caurskatāmu eiro ieviešanu Latvijā, ņemot vērā sabiedrības intereses. Ja tautas nobalsošanā balsotāju skaits būs vismaz puse no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita un ja vairākums būs balsojis par Saeimas ierosināto eiro ieviešanas termiņu, eiro Latvijā varēs ieviest, paredz likumprojekts.

ZZS pārstāve Dana Reizniece-Ozola debatēs atgādināja - Lietuva pirms mēneša paziņojusi, ka vēlās redzēt skaidrāku un stabilāku eirozonas nākotni. Čehija apzināti esot izvēlējusies neatbilst konverģences kritērijiem, tādējādi attālinot eiro ieviešanas datumu. Tā vietā Čehija izlēmusi invetstēt infrastruktūras sakārtošanā. Pirms gada arī Ungārija atzina, ka plāno eirozonā iestāties tikai 2020. gadā. Savukārt pērnā gada nogalē arī Polija pauda, ka nesteigsies ar eiro ieviešanu.

"Eiro ieviešanas termiņš ir būtisks un ikvienu Latvijas iedzīvotāju ietekmējošs lēmums, tāpēc šis jautājums ir izlemjams tautas nobalsošanā, kas būtu paredzama īpašā likumā," iepriekš skaidroja ZZS. Tāpat jāatgādina, ka sabiedriskās domas pētījumu aģentūras SKDS 2012.gada augusta mēneša aptauja liecinot, ka pāreju no lata uz eiro augusta mēnesī neatbalstīja 59% Latvijas iedzīvotāju. Tikai 3% iedzīvotāju šādu pāreju atbalstīja pilnībā.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais