Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde šodien nolēmusi vākt 34 deputātu parakstus, lai rosinātu tautas nobalsošanu par likuma grozījumiem saistībā ar referendumu kārtības maiņu, aģentūru LETA informēja ZZS biroja vadītāja Ilona Jurševska.
Uzskatām, ka esošā likuma redakcija ir klaji nedemokrātiska un ierobežo Satversmes 2.pantā paredzētās tautas tiesības. Atšķirības politiskajos uzskatos nedrīkst būt par šķērsli pilsoņu esošo tiesību ierobežošanā. Aicinām visus deputātus, kam ir svarīgi Latvijā saglabāt demokrātijas vērtības, iespēju tautai virzīt likumdošanas iniciatīvas un paust gribu par tai svarīgiem jautājumiem referendumos, parakstīties par likuma apturēšanu.
Kā ziņots, Saeima 26.jūlijā pieņēma likuma grozījumus, kuri reizē gan sarežģīs parakstu vākšanu, gan pakāpeniski ļaus ieviest papildu parakstīšanās mehānismus. Ja opozīcijai neizdosies savākt 34 parakstus un ja Valsts prezidents izsludinās likuma grozījumus, tie stāsies spēkā 1.septembrī.
Pēc Saeimā pieņemtajām un koalīcijas atbalstītajām izmaiņām referendumu rosināšanas kārtībā Latvijā referendumi vairs nenotiks, 26.jūlijā debašu laikā Saeimā uzsvēra opozīcijas deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS).
Satversmes 72.pants, cita starpā, nosaka, ka Valsts prezidentam likuma publicēšana ir jāaptur uz diviem mēnešiem, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu. Šīs tiesības Valsts prezidents vai viena trešā daļa Saeimas locekļu var izlietot desmit dienu laikā, skaitot no likuma pieņemšanas Saeimā. Šādā kārtā apturētais likums nododams tautas nobalsošanai, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju. Ja augšminēto divu mēnešu laikā šāds pieprasījums neienāk, tad pēc šī termiņa beigām likums ir publicējams.
Kā ziņots, apvienības "Saskaņas centrs" (SC) deputāti ir gatavi parakstīties par referenduma rīkošanu saistībā ar tautas nobalsošanas kārtības maiņu, ja ZZS nāks ar visu 13 deputātu parakstītu ideju par referenduma rosināšanu, aģentūrai LETA iepriekš sacīja SC Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins.
Jau ziņots, ka Saeima 26.jūlijā pieņēma likuma grozījumus, kas noteiks, ka no 2015.gada 1.janvāra notiks atteikšanās no divu posmu parakstu vākšanas sistēmas, liekot iniciatoriem pašiem savākt 150 000 parakstu. Līdz tam tiks noteikts 50 000 parakstu slieksnis referenduma rosināšanas pirmajam posmam par izmaiņām Satversmē vai likumos un 10 000 parakstu slieksnis Saeimas atsaukšanas procedūras rosināšanai.
Pēc likuma stāšanās spēkā iedzīvotājiem radīsies iespēja savus parakstus nodot vairākās pašvaldību institūcijās, bet, sākot ar 2015.gadu, parakstīties elektroniski.