Pēc 13 gadu kavēšanās izstrādāts likumprojekts par notiesātā mantu, kas nav konfiscējama

Valdība šodien atbalstīja likuma "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību" grozījumu projektu, kura mērķis ir definēt mantu, kas notiesātajam vai viņa apgādībā esošajām personām nav konfiscējama.

Jau Krimināllikuma 1999.gada 1.aprīļa redakcijā bija iekļauts pants, kas paredzēja, ka "likums nosaka to notiesātajam vai viņa apgādībā esošajām personām nepieciešamo mantu, kas nav konfiscējama", tomēr šo 13 gadu laikā Saeima aizvien nav pieņēmusi attiecīgu regulējumu, kurā būtu noteikts, kādu mantu notiesātajam vai viņa apgādājamajiem nevar konfiscēt.

Satversmes tiesa kādā savā 2011.gada lēmumā norādījusi uz to, ka mantas konfiskācijas soda piemērošanas un izpildes regulējumā ir saskatāmi būtiski trūkumi, un parlaments, nenosakot, kuru mantu notiesātajam nevar konfiscēt, nav pildījis savus pienākumus.

Kad rodas reāla nepieciešamība pēc neesošā normatīvā regulējuma, praksē parasti tiek izmantots Kriminālprocesa likuma 1.pielikums "Manta, kurai nav uzliekams arests", tomēr šāda pieeja nav korekta, teikts šodien valdībā izskatītā likumprojekta anotācijā.

Līdz ar to Tieslietu ministrijā izveidotā Pastāvīgā Krimināllikuma darba grupa vienojusies, ka saraksts ar mantu, kas notiesātajam vai viņa apgādībā esošajām personām nav konfiscējama, būtu jāiekļauj kā pielikums likumā "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību".

Šajā pielikumā plānots noteikt, ka notiesātajam un viņa apgādībā esošajām personām nav konfiscējams ikdienā valkājamais nepieciešamais apģērbs, apavi un veļa, gultas piederumi, gultas drēbes un dvieļi, virtuves un galda piederumi, kuri nepieciešami ikdienas lietošanai, mēbeles - pa vienai gultai un krēslam katrai personai, kā arī viens galds un viens skapis uz ģimeni, un visi bērnu piederumi, kas nepieciešami notiesātajam, viņa ģimenei un personām, kuras atrodas viņa apgādībā.

Tāpat nebūtu konfiscējami pārtikas produkti, kas nepieciešami notiesātā un viņa ģimenes iztikai, nauda minimālās mēneša darba algas apmērā uz notiesāto un katru viņa ģimenes locekli, ja ģimenes loceklis ir notiesātā apgādībā un tam nav citu ienākumu, kā arī kurināmais, kas nepieciešams ģimenei ēdiena gatavošanai un dzīvojamās telpas apsildīšanai.

Paredzēts, ka nevarēs konfiscēt arī tehniku un darbarīkus, kas nepieciešami notiesātajam saimnieciskās darbības vai profesionālās darbības turpināšanai, izņemot gadījumus, kad persona atzīta par maksātnespējīgu vai personai ar nolēmumu krimināllietā atņemtas tiesības uz zināmu nodarbošanos.

Savukārt personām, kuru nodarbošanās ir lauksaimniecība, pēc šo likuma grozījumu stāšanās spēkā nevarēs konfiscēt vienu lauksaimniecības dzīvnieku no katras sugas un vienu bišu saimi, lopbarību minēto dzīvnieku pabarošanai līdz jaunas lopbarības ievākšanai vai lopu dzīšanai ganībās, sēklu un stādāmo materiālu.

Nevarēs konfiscēt arī notiesātā īpašumā esošos istabas mājdzīvniekus, notiesātā īpašumā vai kopīpašumā esošo mājokli, kas ir viņa vienīgais mājoklis un kurā viņš dzīvo ikdienā, un mantu, kurai nav materiālas vērtības un kuras konfiskācija radītu valstij zaudējumus.

Šāds saraksts ar notiesātajam vai viņa apgādājamajiem nepieciešamajām mantām, kas nav konfiscējamas, varēs stāties spēkā vien pēc tam, kad attiecīgos likuma grozījumus būs apstiprinājusi Saeima.

Svarīgākais