Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas nākamnedēļ plāno diskutēt par Latvijas iespējamo dalību Visaginas atomelektrostacijas (AES) projektā.
Kā liecina informācija Saeimas mājaslapā, komisija šo jautājumu pārrunās otrdien, 19.jūnijā, plkst.10. Uz komisijas sēdi ir uzaicināti Ekonomikas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības un Finanšu ministriju, enerģētikas jomas eksperti.
Saeimas komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) aģentūrai LETA skaidroja, ka pēdējā laikā sabiedrības interese par Visaginas AES projektu ir ļoti pieaugusi, līdz ar to nepieciešams rīkot šādu sēdi.
Dombrovskis uzskata, ka Latvijas dalība šajā projektā būtu iespējama pie vairāku nosacījumu izpildes, proti, ir jāizvērtē, vai tas būtu ekonomiski izdevīgi ilgtermiņā un arī īstermiņā, citi ieguvumi, piemēram, zinātnes un citās jomās. Būtiska ir arī Lietuvas pretimnākšana citos jautājumos, piemēram, jau ilgāku laiku netiek saremontēts Reņģes dzelzceļa posms. Kopumā jāvērtē, cik izdevīga Latvijai varētu būt dalība šajā projekta, jo tas tomēr ir ieguldījums citas valsts infrastruktūrā, piebilda Dombrovskis.
Jau ziņots, ka Lietuvas enerģētikas projektus pašlaik izskata Seims. AES koncesijas līgums jāparaksta līdz 28.jūnijam.
Lēsts, ka AES celtniecība varētu izmaksāt piecus miljardus eiro (3,5 miljardus latu).
Paredzams, ka Latvijas AS "Latvenergo" šajā projektā varētu iegūt 20% daļu, ieguldījumam attiecīgi sasniedzot aptuveni vienu miljardu eiro (0,7 miljardus latu). Igaunija varētu iegūt 22% daļu, Lietuva - 38%, bet stratēģiskais investors "Hitachi" - 20%. Tiek pieļauta arī iespēja, ka projektā varētu atgriezties arī Polija, lai gan tā pērn savu dalību tajā apturēja. Tādā gadījumā akciju sadalījums varētu mainīties.
Šobrīd tiek lēsts, ka AES būve varētu ilgt līdz 2020.-2021.gadam.