Kolēģi: Zaķa rīcība bijusi neapdomīga kļūda

Uzņēmējiem, kuri mācējuši apiet nodokļu nomaksu, nepiemēro tādu soda veidu kā nolūgšanās, taču politiķiem šo iespēju dod. Šādu secinājumu var izdarīt arī pēc skandāla par partijas Vienotība Saeimas frakcijas vadītāja Dzintara Zaķa savdabīgo auto iegādes darījumu, kas diemžēl nav pirmais gadījums, kad nogrēkojušos politiķus vienīgi pastrostē.

Dzintars Zaķis nesen iegādājās jaunu automašīnu Volvo XC60, nesamaksājot valstij aptuveni 8800 eiro jeb 6160 latu lielo pievienotās vērtības nodokli. Šīs shēmas īstenošanai izmantota deputātam piederošā uzņēmuma SIA Datoru centrs palīdzība, kā arī starpniekuzņēmums Lietuvā, kam par nodokļu apiešanas mehānismu samaksāti 1000 eiro.

Formāli politiķis nav pārkāpis likumības robežas, tāpēc partija Vienotība, lai arī atzinusi šīs darbības par neētiskām, formāli tās iztirzā frakcijas sēdē un šodien – arī partijas Ētikas komisijā. Tikmēr partijas līderi, arī premjers Valdis Dombrovskis, jau atzinuši, ka pārkāpumu, iespējams, varētu aizmirst, ja Dz. Zaķis atpirktu auto no sava uzņēmuma un samaksātu iepriekš apieto nodokli.

Morālā krīze

Partijas Vienotība deputāte Inguna Rībena Neatkarīgajai atzina: šā incidenta kontekstā jāatsaucas uz garīdznieku vērtējumu, ka ekonomiskā un finanšu krīze valstī ir beigusies, taču morālā krīze joprojām vēršas plašumā. «Gadījums ar Dzintara Zaķa rīcību jāvērtē sabiedrības kontekstā. Mūsdienās ir prestiži būt bagātam, bet ne godīgam. Deportāciju gados cilvēki gāja bojā, jo nespēja no kolhoza klēts nozagt labību, savukārt mūsdienās valda postpadomju tradīcijas, kad shēmošana un krāpšanās ir pati par sevi saprotama,» klāstīja politiķe. «Subjektīvi Dzintars Zaķis kā cilvēks man ir ļoti simpātisks, taču tas nemaina faktu, ka politiķim un viņa rīcībām ir jākalpo par piemēru visai sabiedrībai. Uzskatu, ka Dzintara Zaķa darbības, iegādājoties auto, drīzāk bijušas neapdomīgas un nevērīgas, tāpēc publiska notikušā nožēlošana un mašīnas atpirkšana ir labākais, ko tagad var darīt,» sacīja I. Rībena.

Demoralizēs sabiedrību

Arī Vienotības pārstāve Lolita Čigāne, raksturojot notikušo, lietoja tādus terminus kā «kļūda, problēma un neapdomība». Viņa gan nenoliedza, ka Dz. Zaķa rīcība var atstāt demoralizējošu iespaidu uz sabiedrību, jo politiķa vēlme apiet nodokļus ir signāls, ka tā dara visi. Pašas L. Čigānes darbības ne vienmēr ir sabiedrībai mācījušas visaugstākos morāles standartus. 2007. gada nogalē no Stambulas Rīgas lidostā ielidoja kādreizējā Sabiedrības par atklātību Delna padomes priekšsēdētāja, tolaik Providus darbiniece Lolita Čigāne ar vīru Nilu Studentu. L. Čigāne robežu šķērsoja pa zaļo koridoru, apliecinot, ka viņas bagāžā nav nekā, kas būtu jādeklarē. Taču pēc nejaušās izlases principa veiktajā muitas pārbaudē konstatēja, ka L. Čigānes bagāžā atrodas 54 lakati, 7 somas, 95 somu aksesuāri, 13 bižutērijas priekšmetu, 100 papīra maisiņu un citas preces par kopējo summu 498,50 eiro jeb 350,34 lati. Publiskajā telpā tika izteiktas aizdomas, ka visas šīs preces deputāte ieveda tirdzniecībai savam vīram pastarpināti piederošajā uzņēmumā. L. Čigāne toreiz taisnojās, ka neesot zinājusi par ierobežojumiem, tāpēc Valsts ieņēmumu dienests viņu sauca pie administratīvās atbildības, sodot ar 50 latu naudas sodu un 54 lakatu konfiskāciju. Arī toreiz partija Vienotība par notikušo vien pakratīja deputātei ar pirkstu, tādējādi legalizējot jēdzienu tā dara visi. Jāatgādina, ka līdzīgi partija Vienotība reaģēja arī uz citām savu biedru izdarībām, kuras diez vai var kalpot par piemēru sabiedrībai, piemēram, bijušā ekonomikas ministra Arta Kampara deklarācija savulaik radīja bažas par nodokļu nomaksas krāpšanos dzīvokļa pārdošanas darījumā, bet kādreizējā iekšlietu ministre Linda Mūrniece bērnus vadāja ar dienesta auto u.c.

Šūpojot pozīcijas

Kādreizējais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītājs, pašreizējais parlamentārietis Aleksejs Loskutovs sarunā ar Neatkarīgo uzsvēra – ja valstī valda princips tā dara visi, tad politiķi nekādā gadījumā nedrīkstot pakļauties šādiem kārdinājumiem. «Dzintara Zaķa darbībās nav saskatāma nedz likumdošanas apiešana, nedz koruptīvas pazīmes. Tā drīzāk bijusi neapdomība. Tomēr no partijas puses viņam ir pausts kategorisks nosodījums, un tā būs stingra pamācība visiem,» atzina A. Loskutovs. Savukārt deputāts Ojārs Ēriks Kalniņš uz sava kolēģa nodarījumu raugās citādi. «Viņa rīcība bijusi nekorekta, taču notikušā nozīmība tiek pārspīlēta. Dzintars Zaķis ir partijai pārāk nozīmīgs cilvēks, lai aizietu šāda notikuma dēļ. Uzskatu, ka līdz ar skandāla uzpūšanu apzināti tiek mēģināts šūpot gan paša Dzintara Zaķa, gan arī visas Vienotības pozīcijas,» atzina politiķis.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais